Bach historyczny i współczesny

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 15:39
W kolejnej audycji "Przypadki Bacha" dalszy ciąg konfrontacji starego z nowym. Francuska pianistka Marcelle Meyer i jej historyczne interpretacje Bacha z 1946 r. versus najnowsze nagranie II tomu "Das Wohltemperierte Klavier" z udziałem angielskiego klawesynisty Trevora Pinnocka. 
W kolejnej audycji Ewy Pobłockiej dalszy ciąg konfrontacji starego z nowym
W kolejnej audycji Ewy Pobłockiej dalszy ciąg konfrontacji starego z nowymFoto: Shutterstock/kelifamily

Między nimi zaś, w roli łącznika różnych wizji estetycznych, fonograficzny klasyk w postaci interpretacji Glenna Goulda z wiolonczelistą Leonardem Rosem.

***

Marcelle Meyer była znakomitą francuską pianistką. Studiowała w Paryżu, gdzie znalazła się w niezwykłym środowisku artystycznym, które umożliwiło jej poznanie wielu ważnych i innowacyjnych kompozytorów, muzyków i artystów początku XX wieku. Studiowała w klasie Marguerite Long, a następnie u Alfreda Cortota. Pobierała również dodatkowe lekcje u Ricarda Viñesa.

Jednym z jej największych dokonań była współpraca z Les Discophiles Français i inżynierem dźwięku André Charlinem. To właśnie w tej wytwórni dokonała większości swoich nagrań, wydając utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha.

Zapraszamy również do wysłuchania poprzedniego odcinka "Przypadków Bacha", w którym Ewa Pobłocka opowiadała m.in. o tym, jaki wpływ wywarł Bach na twórczość wiedeńskich klasyków >>>

***

Pod hasłem "Przypadki Bacha" w każdy czwartek słuchamy na antenie Programu 2 Polskiego Radia interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.

Kontrapunktem są wybitne, w opinii autorki, kreacje pianistów XX i XXI wieku, przełomowe na drodze do zrozumienia geniuszu kompozytora. Zdaniem największych twórców, nie wyłączając Chopina i wielu współczesnych, koncertujących muzyków, Bach to podstawa muzycznej edukacji. Jego muzyka niesie w sobie inspirację i ukojenie, energię i wyciszenie, nadzieję i radość. Również radość słuchania.

Posłuchaj
58:26 2022_05_12 22_00_17_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 Bach historyczny i współczesny (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Concertante - od instrumentów współczesnych po historyczne

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 09:01
To już ostatni odcinek "Przypadków Bacha" z mini-cyklu concertante. Ewa Pobłocka zamknęła go znakomitymi interpretacjami utworów bohatera audycji: usłyszeliśmy Koncert na dwa fortepiany C-dur w legendarnym nagraniu Clary Haskil i Gezy Andy z 1956 roku, współczesną rejestrację (i na współczesnych instrumentach) Koncertu skrzypcowego a-moll z Joshuą Bellem i II Koncert brandenburski z Sigiswaldem Kuijkenem na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń