Mackiewicz i Wielkie Księstwo Litewskie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 22:00
W cyklu "Zawsze w kontrze" przyjrzeliśmy się Józefowi Mackiewiczowi jako obywatelowi byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Określenie to jest oczywiście metaforą.
Druskieniki. Widok na rzekę Niemen
Druskieniki. Widok na rzekę NiemenFoto: Polona.pl

Józef Mackiewicz pisał: "Litwa jest dla nas pojęciem tak bliskim, jak słowo słyszane od kołyski, obraz Litwy widziany jest przez nas w koronie ideału". A gdzie indziej: "Ongiś, dawno, było państwo nie tyle bogate co wielkie i, jak na mój gust, p i ę k n e – pod nazwą Wielkie Księstwo Litewskie. I raptem wszyscy się go wyrzekli".

Pisarz, publicysta bardzo często odwoływał się do pamięci o byłym Wielkim Księstwie Litewskim jako wspólnej ojczyźnie ludzi wielu narodów, kultur i religii. To jeden z kontekstowych problemów jego twórczości, bez którego zrozumienia nie sposób pojąć ani myśli politycznej Mackiewicza, ani rekonstrukcji historycznych zawartych w jego publicystyce, ani diagnoz.

O tym wszystkim w audycji mówił profesor Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.

***

W cyklu "Zawsze w kontrze" przybliżamy zarówno biografię Józefa Mackiewicza, jak i wybrane aspekty jego pisarskiej, publicystycznej, dziennikarskiej twórczości.

"Uznając wielkość dorobku Józefa Mackiewicza, m.in. wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza".

Czytaj także:

W nawiązaniu do Roku Józefa Mackiewicza w Dwójce prezentujemy także prozę autora "Lewej wolnej".

Posłuchaj
29:58 2022_02_07 21_30_32_PR2_Zawsze_w_kontrze.mp3 Mackiewicz i Wielkie Księstwo Litewskie (Zawsze w kontrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Zawsze w kontrze

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (historyk literatury)

Data emisji: 7.02.2022

Godzina emisji: 21.30