Polskie Radio
Section05
Józef Mackiewicz

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa RWE emigracja Monachium literatura PRL Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony w całym kraju

Zbrodnia katyńska – jeden z najokrutniejszych i najpotworniejszych masowych mordów dokonanych na polskich obywatelach. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku jest to 83. rocznica jej popełnienia i 80. rocznica jej ujawnienia. Przebrani rekonstruktorzy rozdawali repliki guzików katyńskich na ulicach Warszawy, Łodzi, Gdyni oraz Lublina.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Katyń historia Polski zbrodnia katyńska Rosja Józef Mackiewicz Narodowe Centrum Kultury Katarzyna Cygler Trójka II wojna światowa

"Warstwy ciał jedne na drugich". Mackiewicz i Goetel o poszukiwaniu prawdy o Katyniu

"Jeden, dwa, trzy trupy ludzkie robią już ciężkie i przygniatające wrażenie. Proszę sobie wyobrazić ich tysiące, tysiące, i wszystkie w mundurach oficerów polskich..." – pisał o ekshumacjach przeprowadzanych wiosną 1943 roku w Katyniu Józef Mackiewicz. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej​.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Ferdynand Goetel Katyń zbrodnia katyńska ekshumacja

Józef Mackiewicz - wileńskie adresy

- W okresie międzywojennym w Wilnie życie miało się gdzie toczyć, nie brakowało lokali gastronomicznych i kawiarni. Spotykali się tam dziennikarze i publicyści, wymieniali się ideami, dyskutowali. Z perspektywy wileńskiej Józef Mackiewicz próbował pokazywać jak należy łączyć, a nie dzielić - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Kasner, lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Wilno literatura Dwójka Dorota Gacek

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarze i poeci pisarz Włodzimierz Bolecki Andrzej Mietkowski Dwójka Anna Lisiecka

"Cisza w Pogrance". Marcin Pilis z Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza została przyznana po raz kolejny. Tym razem wyróżniono Marcina Pilisa, autora książki "Cisza w Pogrance", która opowiada o wydarzeniach na Wołyniu w lipcu 1943 roku. - Mamy rok Józefa Mackiewicza i wojnę, która się toczy na Ukrainie, więc to, że po raz kolejny uhonorowano książkę poświęconą Wołyniowi, jest szczególne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Pilis. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura Marcin Pilis Józef Mackiewicz

Sowiecka napaść na Polskę. Jak opisywali ją pisarze?

Od samego początku wojny Hitler nalegał na Stalina, aby ten dołączył do agresji na Polskę. Rosyjski dyktator nie zamierzał zwlekać, żeby przypadkiem łup nie wymknął mu się z rąk, i 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował nasz kraj. Jak tamte tragiczne wydarzenia opisywali pisarze, m.in. Józef Mackiewicz?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek okupacja sowiecka 1939 agresja sowiecka literatura Wacław Grzybowski Józef Mackiewicz Włodzimierz Bolecki Władysław Broniewski Wilno Lwów Eliza Czapska

Józef Mackiewicz – reporter "z bezwzględnością chirurga" o Kresach

- Mackiewicz pokazuje straszny "obraz nędzy i rozpaczy", który kłóci się z sielankowym, wyidealizowanym obrazem Kresów, jaki funkcjonuje często w ówczesnej literaturze i w perspektywie centrum, które nie umie zobaczyć prowincji - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku Józefa Mackiewicza, ustanowionym w 120. rocznicę urodzin pisarza, w naszym cyklu przybliżamy Państwu biografię autora "Lewej wolnej" oraz omawiamy różne aspekty jego literackiej i publicystycznej twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz reportaż w Jedynce Katyń Dorota Gacek Dwójka KULTURA

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Józef Mackiewicz literatura KULTURA literatura polska zbrodnia katyńska