Antonina Kawecka w stulecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 23:00
W cyklu "Polskie gwiazdy opery" świętowaliśmy setną rocznicę urodzin wspaniałej polskiej śpiewaczki operowej Antoniny Kaweckiej.
Antonina Kawecka należy do najwybitniejszych polskich śpiewaczek
Antonina Kawecka należy do najwybitniejszych polskich śpiewaczekFoto: Shuterstock/Aleksey Sagitov

100 lat temu, 16 stycznia 1923 roku urodziła się jedna z największych gwiazd w historii polskiej opery, Antonina Kawecka. Żyła w czasach, kiedy bardzo utrudnione były kontakty zagraniczne. Okupacja niemiecka, czasy stalinowskie, wczesny PRL, dlatego jej kariera związana była z teatrami polskimi. Przede wszystkim ze sceną opery poznańskiej (później Teatru Wielkiego w Poznaniu). 

Jej kariera była oszałamiająca. Z Bytomia, gdzie zadebiutowała w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1945 w roli Loli w "Rycerskości wieśniaczej" Pietra Mascagniego, przyjechała do Poznania w roku 1947. 


Posłuchaj
58:22 2023_01_25 22_00_02_PR2_Polskie_Gwiazdy_Opery.mp3 Antonina Kawecka w stulecie urodzin (Polskie Gwiazdy Opery/Dwójka) 

- Antonina Kawecka była królową opery poznańskiej przez ponad 30 lat. Pamiętam ją z wielu wspaniałych kreacji w partiach włoskiego repertuaru, francuskiego, niemieckiego m.in. wagnerowskigo, polskiego oczywiście - "Halka" Stanisława Moniuszki. Znałem ją także bardzo dobrze prywatnie, dlatego w tej audycji będę miał szansę nie tylko skomentować sztukę wielkiej artystki, ale przybliżyć także troszkę jej postać jako człowieka - zapowiadał gospodarz programu Piotr Nędzyński.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Polskie gwiazdy opery

Prowadził: Piotr Nędzyński

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 22.00

uk

Czytaj także

Piotr Beczała. Polski tenor, który zachwycił świat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:50
- Zapraszam państwa na kolejną audycję z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery". Jej bohaterem jest Piotr Beczała, jeden z najwspanialszych współczesnych tenorów - mówił prowadzący audycję Piotr Nędzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Olczyk: Królowa Nocy to wielka operowa postać

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 17:15
- Królowa Nocy w "Czarodziejskim flecie" to błogosławieństwo i przekleństwo jednocześnie, wymaga takiej perfekcji, że czuję się jak na linie w cyrku. Jednak żadna z moich ról nie spędza mi snu z powiek, poza talentem jest poparta ciężką pracą - mówiła w Dwójce sopranistka Aleksandra Olczyk.
rozwiń zwiń