"Halka" Moniuszki według Trelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 11:42
Po sukcesie premiery w Theater an der Wien (Wiedeń), czas na Warszawę. "Halkę" Stanisława Moniuszki publiczność Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zobaczy po raz pierwszy 11 lutego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu z przygotowań do warszawskiej inscenizacji. 
Audio
  • "Halka" Moniuszki według Trelińskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Plakat opery Halka w reż. Mariusza Trelińskiego
Plakat opery "Halka" w reż. Mariusza TrelińskiegoFoto: Mat. prasowe

Przeniesiona w lata 70. XX wieku inscenizacja najbardziej znanej opery Moniuszki rozgrywa się w Hotelu Kasprowy w Zakopanem, w którym przyjmowani są tylko dewizowi goście. Gierkowski PRL jawi się w estetyce kina noir, a czarno-białe kostiumy (autorstwa Doroty Roqueplo) i scenografia (Borisa Kudlički) podkreślają uniwersalny wymiar dramatu klasowego i miłosnego.

- Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o winie Janusza i wiecznym powrocie wydarzeń przeszłości, z których nie możemy się wyzwolić. (…) Realizując "Halkę" poza Polską przenieśliśmy tematykę i akcję w rzeczywistość, która będzie nam bliższa, stąd pomysł na lata 70. ubiegłego wieku, bo jest to epoka, którą pamiętamy. (…) U Moniuszki w "Halce" zawarta jest struktura pogardy, która powoduje, że jeden człowiek traktuje drugiego jako coś gorszego. Fakt, że jedni obsługują drugich, bogatszych, stwarza możliwość współczesnego ujęcia problemów zarysowanych w "Halce", pokazania protekcjonalności, wyższości i upokorzeń wobec osób usytuowanych niżej - mówi reżyser Mariusz Treliński o swojej inscenizacji.

Ta wybitna polska opera za granicą pozostaje całkowicie nieznana. Na zakończenie Roku Stanisława Moniuszki, dzięki staraniom Piotra Beczały, wystawienia Halki podjął się Theater an der Wien. Premiera, która miała miejsce 15 grudnia 2019 r., okazała się jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu operowego.

- Mistrzowskim dziełem sztuki "Halka" stała się dzięki błyskotliwej inscenizacji Mariusza Trelińskiego oraz fantastycznemu zespołowi artystów - czytamy w serwisie Falter.at.

- W efekcie twórcy zaprezentowali w Wiedniu świetny dramat psychologiczny, a nie odległą historycznie romantyczną wiejską sagę, co umożliwiło sukces Halki za granicą - podkreśla agencja prasowa APA – "Halka", która w Theater an der Wien została bardzo dobrze przyjęta, dla wielu osób była rzadką okazją do zapoznania się z dziełem, które ma 150 lat

Podczas warszawskiej premiery wystąpi jeden z czołowych polskich śpiewaków – ulubieniec publiczności: Piotr Beczała (Jontek 11, 14, 16/02). Partię tę usłyszymy również w wykonaniu Rafała Bartmińskiego (pozostałe spektakle), natomiast partię Janusza w interpretacji Tomasza Raka. W rolę tytułową wcieli się Izabela Matuła (11, 14, 16, 23/02) oraz Ewa Vesin. W spektaklu pojawi się także Krzysztof Szumański w roli Stolnika i Maria Stasiak w roli Zofii.

Orkiestrę TW-ON poprowadzi dyrygent Łukasz Borowicz.

Premiera: 11 lutego, kolejne spektakle: 14, 16, 19, 21, 23/02/2020

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku (cykl Przed premierą)

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 5.02.2020

Godzina emisji: 21.30 

Czytaj także

"Halka" (wileńska) w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 08:58
W cyklu "Przed premierą" przyglądaliśmy się powstawaniu nowego spektaklu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: "Halki" (wileńskiej) Stanisława Moniuszki w reżyserii Agnieszki Glińskiej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Traviata". Superwidowisko we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 16:43
W audycji z cyklu "Przed premierą" przyjrzeliśmy się przygotowaniom do wystawienia przez Operę Wrocławską jednej z najbardziej znanych oper Giuseppe Verdiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za kulisami "Zagubionych dusz" w Polskim Balecie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 20:38
W audycji zapraszamy na reportaż z prób do spektaklu baletowego, którego premiera odbędzie się 16 listopada 2019 roku na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
rozwiń zwiń