Czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 00:00
Dux, Princeps, przyjaciel Cesarza, współpracownik Cesarstwa - takich tytułów używa się w związku z Bolesławem Chrobrym. Można pójść krok dalej i tak też uczyniliśmy w tym wydaniu audycji z cyklu "Mediewanna".
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)Foto: polona.pl/domena publiczna

Sławny węgierski mediewista, György Györffy, pisał, że "po śmierci Ottona III" Bolesław Chrobry podjął próbę "zjednoczenia zachodnich Słowian pod własnym berłem". W polskiej literaturze też przewija się sugestia, że Piast wcale nie zamierzał zadowalać się obietnicą królewskiej korony.

Jak daleko rzeczywiście sięgały jego ambicje? Czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym? Nad tym w audycji zastanawiali się Andrzej Kozicki i prof. Jacek Banaszkiewicz.

***

Bolesław Chrobry przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć. Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku.

Ekspansja na Zachód i Wschód - takie były cele polityki zewnętrznej Bolesława Chrobrego. Zajął Milsko i Łużyce, dotarł do Kijowa. Swym następcom wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, jeśli chciało się znaleźć w gronie wybitnych władców.

Bolesław Chrobry zmarł 17 czerwca 1025 roku. Miejscem spoczynku króla została katedra poznańska. Grobowiec znajduje się w Złotej Kaplicy tej świątyni.


Posłuchaj
60:13 2022_10_08 22_59_54_Dwojka_Mediewanna.mp3 Czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym? (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Goście: Andrzej Kozicki (politolog i mediewista), prof. Jacek Banaszkiewicz (mediewista)

Data emisji: 8.10.2022

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Piotr Włostowic. Średniowieczny możnowładca z rodu Łabędziów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 10:14
Bohaterem audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" był Piotr Włostowic, jedna z najbardziej interesujących postaci polskiego średniowiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thietmar - polakożerca czy rzetelny kronikarz?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 07:00
Przedstawia się go jako naczelnego polakożercę i piastofoba. W ostatniej przed wakacjami audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" rozmawialiśmy o Thietmarze z Merseburga i o kontekście, w jakim pisał o stosunkach polsko-niemieckich w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.  
rozwiń zwiń