Piotr Włostowic. Średniowieczny możnowładca z rodu Łabędziów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 10:14
Bohaterem audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" był Piotr Włostowic, jedna z najbardziej interesujących postaci polskiego średniowiecza.
Piotr Włostowic z rodu Łabędziów na rysunku z kroniki Benedykta z Poznania
Piotr Włostowic z rodu Łabędziów na rysunku z kroniki Benedykta z PoznaniaFoto: Piotr Mecik/Forum

Piotr Włostowic - żyjący w XII wieku możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn (wojewoda) Bolesława Krzywoustego. Wywodził się prawdopodobnie z dawnego śląskiego rodu pochodzenia skandynawskiego, na co wskazuje umiejscowienie jego włości w tak ważnych dla Śląska miejscach, jak wyspa Piasek we Wrocławiu czy ziemie wokół góry Ślęży.

Główną siedzibą Piotra Włostowica był Ołbin, którego nazwa wywodzi się z prasłowiańskiego słowa "olbąć" lub "olbądź" (łabędź).

Po śmierci Bolesława Krzywoustego (1138) Piotr Włostowic dalej piastował urząd wojewody, służąc tym razem seniorowi Władysławowi Wygnańcowi. Gdy między nowym władcą a jego młodszymi braćmi wybuchła wojna, między księciem a możnym palatynem - w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach - doszło do konfliktu.

Piotr Włostowic został na rozkaz Władysława obalony i oślepiony. Wkrótce jednak sam książę padł ofiarą intrygi młodszych braci, a nowy senior, Bolesław Kędzierzawy, przywrócił Włostowica do łask. Pomimo swego kalectwa piastował urząd aż do śmierci w 1153 roku.

Tradycja przypisuje mu bardzo ambitną działalność fundacyjną. Wedle przekazów miał przyczynić się do powstania 77 kościołów, co jednak podważane jest przez współczesnych badaczy.

Posłuchaj
58:48 2022_02_12 23_01_12_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Piotr Włostowic. Średniowieczny możnowładca z rodu Łabędziów (Kryzys wieku średniego/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Marcin Rafał Pauk (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.02.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Stworzenia cudowne i straszne

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 00:00
Fantastyczne bestie, dwugłowi ludzie, dziwadła - w "Kryzysie wieku średniego" porozmawialiśmy o "Liber monstrorum". To dzieło z przełomu VII i VIII wieku autorstwa anglosaskiego zakonnika. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj z Polski. Pionier medycyny alternatywnej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 14:09
Bohaterem audycji był Mikołaj z Polski. O jego życiu wiemy stosunkowo niewiele: urodził się ok. 1225-1235 roku prawdopodobnie w Sieradzu, uczył się w Montpellier. Następnie w 1278 roku został nadwornym lekarzem Leszka Czarnego i przeniósł się do Krakowa, gdzie zmarł ok. 1316 roku.
rozwiń zwiń