Polskie Radio
Section05
Bolesław Krzywousty

Bolesław Kędzierzawy. "Rasowy polityk, który wiedział, na czym polega interes Polski"

- Każdy, kto interesuje się historią, zna słynną triadę Bolesławów: Chrobry, Śmiały i Krzywousty. To są ci wielcy. I obok nich na przystawkę Bolesław IV Kędzierzawy, wyraźnie gorszy. Jednak w gruncie rzeczy trudno mu coś zarzucić - tak o Bolesławie Kędzierzawym mówił w Polskim Radiu historyk, prof. Tomasz Jurek. Polski książę zmarł dokładnie 850 lat temu, 5 stycznia 1173 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski średniowiecze Bolesław Krzywousty

Bolesław Krzywousty w zwierciadle historii i perspektywie uczonego

Z narracji epoki, kronik Galla Anonima, wiemy, że średniowieczny władca był wojowniczy i ambitny, a jego charakter odzwierciedla cytat: "wiekiem chłopiec, lecz zacnością strzec". Walczył o miejsce w polityce międzynarodowej, odnosił sukcesy, budował sojusze. Biografię Bolesława, syna Władysława I Hermana, Piasta z historycznych zapisów odtworzył prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Bolesław Krzywousty historia Polski historia Europy biografia średniowiecze Bolesław Chrobry

Obrona Głogowa. Średniowieczna zwycięska wojna Bolesława Krzywoustego

W sierpniu 1109 roku rozpoczęła się obrona Głogowa. Starcia opisywał Gall Anonim, wspominał o nich Kosmas z Pragi. Szturm zakończył się odstąpieniem od oblężenia sił niemiecko-czeskich, a następstwem wojny było umocnienie polskiej pozycji w Europie i triumf Bolesława Krzywoustego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Głogów historia Polski historia Europy Bolesław Krzywousty Władysław Herman Niemcy Poznań

Mieszko, podboje i władza aż po Bałtyk. Jak powstało Pomorze?

Już w początkach panowania Mieszko I podejmował skuteczne próby podporządkowania sobie terenów leżących nad Bałtykiem. Potwierdzeniem tego było ustanowienie w Kołobrzegu - w roku 1000 - pierwszego biskupstwa w tym rejonie przez jego syna Bolesława Chrobrego. W jaki sposób Pomorze weszło w zasięg wpływów państwa Piastów?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Pomorze Zachodnie Bolesław Chrobry Mieszko I Bolesław Krzywousty

Badania genetyczne wyjaśnią pochodzenie Piastów?

Kaplica Królewska w płockiej katedrze jest największą nekropolią dynastii Piastów. W kaplicy od 2 lat trwają prace konserwatorskie i ten fakt chcą wykorzystać naukowcy, by przeprowadzić badania genetyczne książęcych szczątków. O tym, jakie wątpliwości mogą rozstrzygnąć te badania i czy dzięki wynikom DNA poznamy ostatecznie skąd wywodzą się Piastowie, mówił w audycji Czas na Naukę antropolog dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 DNA Płock Bolesław Krzywousty