"Powieść o Róży". Arcydzieło literatury XIII stulecia

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 00:00
"Powieść o Róży" złożona jest z dwóch części, napisana w języku starofrancuskim, wierszem ośmiozgłoskowym. Pierwsza część została napisana przez Guillaume'a de Lorris, zapewne w latach 1225-1230, a część drugą napisał Jean de Meun prawdopodobnie w latach 1268-1282, w czterdzieści lat po powstaniu części pierwszej.
Róża w Powieści o róży symbolizuje kobietę, którą pragnie zdobyć mężczyzna (Kochanek)
Róża w Powieści o róży symbolizuje kobietę, którą pragnie zdobyć mężczyzna (Kochanek)Foto: Shutterstock/Natalja Petuhova

Poemat w sposób alegoryczny przedstawia miłość i relację między kobietą (Różą) a zdobywającym ją mężczyzną (Kochankiem). Pierwsza część przedstawia ideał miłości dwornej, a druga z cynizmem podchodzi do kultu dziewictwa oraz wstrzemięźliwości seksualnej.

Gościem Łukasza Modelskiego była prof. Anna Loba.


Posłuchaj
59:52 2022_10_22 23_00_01_PR2_Mediewanna.mp3 "Powieść o Róży" - arcydzieło literatury XIII stulecia (Mediewanna/Dwójka) 

"Mediewanna" pojawiła się na antenie Dwójki, zastępując na rok "Kryzys wieku średniego". Jednym z pierwszych gości Łukasza Modelskiego, prowadzącego audycję, był Łukasz Kozak, który opowiedział o nieumarłych - upiorach, strzygach i czarownicach. Choć mogłoby się wydawać, że koncepcja nieumarłego - kogoś, kto żyje wśród nas po śmierci - jest konceptem XVIII-XIX-wiecznym, nic bardziej mylnego. W średniowieczu także takie postacie się zdarzały.

W studiu gościli także Andrzej Kozicki (politolog i mediewista) i prof. Jacek Banaszkiewicz (mediewista), z którymi Łukasz Modelski zastanawiał się, czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym

Sławny węgierski mediewista György Györffy pisał, że "po śmierci Ottona III" Bolesław Chrobry podjął próbę "zjednoczenia zachodnich Słowian pod własnym berłem". W polskiej literaturze też przewija się sugestia, że Piast wcale nie zamierzał zadowalać się obietnicą królewskiej korony. Jak daleko rzeczywiście sięgały jego ambicje?


Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Anna Loba

Data emisji: 22.10.2022

Godzina emisji: 23.00

djr/kor

Czytaj także

Czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 00:00
Dux, Princeps, przyjaciel Cesarza, współpracownik Cesarstwa - takich tytułów używa się w związku z Bolesławem Chrobrym. Można pójść krok dalej i tak też uczyniliśmy w tym wydaniu audycji z cyklu "Mediewanna".
rozwiń zwiń