Thietmar - polakożerca czy rzetelny kronikarz?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 07:00
Przedstawia się go jako naczelnego polakożercę i piastofoba. W ostatniej przed wakacjami audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" rozmawialiśmy o Thietmarze z Merseburga i o kontekście, w jakim pisał o stosunkach polsko-niemieckich w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.  
Pomnik Thietmara z Merseburga w jego rodzinnym mieście
Pomnik Thietmara z Merseburga w jego rodzinnym mieścieFoto: Peter Endig/PAP/DPA

Thietmar z Merseburga - biskup merseburski, kronikarz - żył na przełomie X i XI wieku. Przyszedł na świat jako trzeci syn niemieckiego możnowładcy, grafa Zygfryda von Walbeck. Jak wielu niepierworodnych synów został przeznaczony do stanu duchownego. Szlachetne pochodzenie ułatwiało w średniowieczu zdobycie stanowisk kościelnych, tak też stało się z Thietmarem, który w 1009 roku przyjął sakrę biskupią i osiadł w Merseburgu. Tam zaczął spisywać dzieje swojej diecezji, dzieło rozrosło się jednak do rozmiarów kroniki przedstawiającej dzieje Niemiec.

Jest to zarazem jeden z najcenniejszych zabytków historiografii europejskiej. Starannie wykształcony, krytyczny i samodzielny w sądach Thietmar stworzył wybitne dzieło, ukazujące historię Niemiec, Słowiańszczyzny połabskiej, Polski, Czech oraz Węgier. Sporo uwagi poświęcił w nim także stosunkom polsko-niemieckim w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

O Thietmarze z Merseburga i o kontekście, w jakim pisał, rozmawialiśmy w audycji z dr. hab. Marcinem Rafałem Paukiem z Zakładu Historii Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
59:53 2022_06_18 23_00_00_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Thietmar - polakożerca czy rzetelny kronikarz? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Badania nad kroniką mnicha Teodoryka

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:26
Gościem audycji był dr Rafał Rutkowski – mediewista z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, który swoją pracę doktorską poświęcił jednej z najstarszych, a być może najstarszej norweskiej kronice.
rozwiń zwiń