Proces i kasata zakonu templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 08:00
Istnienie Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, popularnie zwanego zakonem templariuszy, wydawało się wątpliwe po upadku w 1291 roku ostatniej twierdzy krzyżowców – Akki. Wielki mistrz zakonu Jakub de Molay jeszcze jakiś czas przebywał na Cyprze, ale stało się jasne, że po utracie Ziemi Świętej templariuszom potrzebna będzie pomoc z Zachodu. 
Jakub de Molay - wielki mistrz zakonu - skazany w 1314 roku na spalenie na stosie, rzucił klątwę na króla i jego ród
Jakub de Molay - wielki mistrz zakonu - skazany w 1314 roku na spalenie na stosie, rzucił klątwę na króla i jego ródFoto: Celiafoto/shutterstock

Pod koniec XIII wieku templariusze byli jedną z najpotężniejszych i najbogatszych organizacji w Europie, zatem nic dziwnego, że zaczęli wzbudzać zawiść. Panujący ówcześnie we Francji król Filip IV zwany Pięknym postanowił zniszczyć potężne bractwo, obok feudałów i papiestwa stojące na drodze do urzeczywistnienia ideału państwa rządzonego silną ręką.

O świcie 13 października 1307 roku odbyła się we Francji doskonale zorganizowana i zakrojona na szeroką skalę akcja, której celem było aresztowanie jak największej liczby templariuszy. Operacja, przygotowana w najgłębszej tajemnicy, zakończyła się powodzeniem i jednocześnie w różnych miejscach kraju zatrzymano większość Rycerzy Świątyni, w tym wielkiego mistrza Jakuba de Molay.

O procesie i kasacie Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona porozmawiamy w audycji z prof. Marią Starnawską.

Posłuchaj
59:37 2023_03_18 23_00_14_PR2_Mediewanna.mp3 Proces i kasata zakonu templariuszy (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Templariusze. Początek, świetlana kariera, sukces finansowy i straszliwy koniec

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 12:58
W audycji przedstawiliśmy historię słynnego zakonu rycerskiego, który działał od XII do XIV wieku.
rozwiń zwiń