Małgorzata Maliborska-Prażmowska nagrodzona Złotym Mikrofonem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 20:24
Małgorzatę Maliborską-Prażmowską z Trójki uhonorowano "za stworzenie serwisów informacyjnych o szczególnym, właściwym Trójce charakterze. Za słowa, które zawsze oddają istotę rzeczy".
Audio
  • Małgorzata Maliborska-Prażmowska nagrodzona Złotym Mikrofonem (Serwis Trójki)
Małgorzata Maliborska-Prażmowska
Małgorzata Maliborska-Prażmowska Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

29 listopada odbyła się Gala wręczenia Złotych Mikrofonów – najważniejszych nagród dla twórców Polskiego Radia. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Hanna Dołęgowska, Maciej Kubera, Magdalena Łoś-KomarnickaMałgorzata Maliborska-Prażmowska i Małgorzata Raducha. Honorowy Złoty Mikrofon wręczono Leszkowi Długoszowi.

Hanna Dołęgowska dyrektor - redaktor naczelna Programu Internetowego i Cyfrowego DAB+ "Czwórka" otrzymała Złoty Mikrofon "za otwartość na młodych słuchaczy, determinację, pomysłowość i niekonwencjonalne popularyzowanie sportu, jako sposobu na życie". Małgorzata Raducha z Programu 1 została nagrodzona "za umiejętność nawiązywania kontaktu ze słuchaczami, opowiadanie o rzeczach zwykłych i niezwykłych w sposób pełen kultury i emocji".  Maciej Kubera z Teatru Polskiego Radia odebrał Złoty Mikrofon "za muzyczność w słowie, za słowo w muzyce, pryncypialność i kompetencje reżysera dźwięku w Teatrze Polskiego Radia”. Dziennikarkę Programu 2 – Magdalenę Łoś-Komarnicką wyróżniono "za pasjonujące opowiadanie o muzyce dawnej i odnajdywanie dla niej współczesnego kontekstu. Za ujmującą osobowość, radiową wszechstronność i gotowość koleżeńskiej pomocy w radiowym drugim planie".

Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon, którego laureatem został Leszek Długosz "za obecność na antenach Polskiego Radia, dzięki której realizowana jest prawdziwa misja publicznego nadawcy a także za wybitne osiągnięcia artystyczne i konsekwentne występowanie w obronie wartości".

Nagrody laureatom wręczyli Prezes Zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala oraz przedstawiciele Kapituły Złotego Mikrofonu Anna Stempniak-Juśkiewicz oraz Andrzej Brzoska. Uroczystość w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego poprowadzili Sława Bieńczycka z Programu 1 i Michał Olszański z Trójki.

Podczas uroczystości wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.