Polskie Radio
Section05
Małgorzata Raducha

Leśniczówka Pranie. Azyl Gałczyńskiego po zakazie druku

- Gałczyński do leśniczego Stanisława Popowskiego przyjechał jako gość. Wynajmował od niego pokój po tym paskudnym zakazie, który otrzymał w 1950 r. na zjeździe literatów w Warszawie - tak o okolicznościach, w których Konstanty Ildefons Gałczyński trafił do słynnej Leśniczówki Pranie, opowiada Tadeusz Bączyński. Dom leśniczego stał się dla poety bezpieczną przystanią na kilka lat.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński poezja Mazury

Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci

Henryk Sienkiewicz powiedział, że każdy powieściopisarz powinien choć raz w życiu napisać książkę dla dzieci. I choć od czasów noblisty literatura dla najmłodszych uległa zmianom, jej rola w rozwoju i kształtowaniu pozostaje niezmienna. Ważne więc jest, by młodzi chcieli sięgnąć po skierowane do nich lektury.
Zobacz więcej na temat:  literatura Henryk Sienkiewicz czytelnictwo książki książki dla dzieci

Jerzy Filar: bossa nova powstała z tęsknoty jazzu do samby

Współpracował z Jackiem Cyganem, Wałami Jagiellońskimi, Januszem Rewińskim i… Hanką Bielicką. Skomponował wiele piosenek, które zapisały się już w historii polskiej muzyki. Jerzy Filar niedawno skończył 70-lat, ale nie zwalnia tempa i wciąż tworzy. - Tydzień temu powstała piosenka. Rafał Piechota przysłał mi tekst. No i męczyłem się, ale chyba wyszło nieźle - mówi o utworze "Porcelanowa bossa nova".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor polska piosenka muzyka rozrywkowa

"Pełne spectrum rozwoju". Jan Marczewski o roli Dawida w filmie "Liczba doskonała"

Grupa kabaretowa Niplodram, niezależna grupa teatralna Potem-o-tem, dubbing, nagradzany w Polsce i w Europie spektakl dyplomowy pt. "Do dna", opieka artystyczna nad spuścizną dziadka - Waldemara Świerzego, a ostatnio rola u boku Andrzeja Seweryna w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. "Liczba doskonała" - to wszystko ma w swoim artystycznym dorobku aktor Jan Marczewski, który był gościem Małgorzaty Raduchy w audycji 'Spotkanie z...". 
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy Jan Marczewski film polski kabaret

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski poezja poezja śpiewana Adam Ziemianin

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Krajewski Kresy historia Polski

Zofia Kossak-Szczucka. Wybitna pisarka pomagająca Żydom

Zofia Kossak-Szczucka, polska powieściopisarka i publicystka, uczestniczka Powstania Warszawskiego odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" zmarła 55. lat temu, 9 kwietnia. Pochodziła z artystycznej rodziny Kossaków. Była wnuczką Juliusza, bratanicą Wojciecha i siostrą stryjeczną Heleny Samozwaniec oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

"Ufunduj wielkanocny koszyczek" - świąteczna pomoc dla samotnych seniorów

Według danych statystycznych, jedna trzecia osób po 80 roku życia doświadcza samotności i izolacji, a jedna piąta z nich nie wychodzi z domu. Zmagającym się z tymi problemami seniorom pomagają członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które po raz kolejny organizuje akcję "Ufunduj wielkanocny koszyczek". Wolontariusze chcą poprzez swoje działania podarować samotnym nadzieję i obecność.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Wielkanoc senior pomoc wolontariat