Polskie Radio
Section05
Małgorzata Raducha

"Nie muszę otwierać fabryki o szóstej rano". Poznakowski o życiu na mazowieckiej wsi

- Nie brakuje mi atrakcji wielkiego miasta. Mam aż nadto atrakcji cichej, mazowieckiej wsi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Poznakowski, twórca licznych przebojów gwiazd polskiej estrady, ale i wieloletni… sołtys Magnuszewa Dużego. Czy Warszawa stała się dla niego mniej ważna niż jeszcze kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Poznakowski Zbigniew Krajewski muzyka rozrywkowa Małgorzata Raducha

Antonina Wilkońska. Kim była siostra Ignacego Jana Paderewskiego?

On był jednym z ojców niepodległości i genialnym pianistą, ona natomiast żyła cały czas w jego cieniu. - Pierwsze lekcje muzyki rodzeństwo odbywało razem. Tak samo razem grali pierwsze koncerty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Lis, autorka książki "Siostra wirtuoza". Jak wyglądały relacje rodzeństwa: Ignacego Jana Paderewskiego i Antoniny Wilkońskiej?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha Ignacy Jan Paderewski

Cecha mowy, której można się pozbyć. Jak sobie poradzić z jąkaniem?

Z jąkaniem we wczesnym dzieciństwie ma problem pięcioro na sto dzieci. U czwórki ten problem minie, ale jeden procent wejdzie z nim w dorosłe życie. Z nieprawidłowością mowy zmagały się również osoby znane, na przykład muzycy, politycy, a także królowie. Za jąkanie może odpowiadać wiele czynników, choć trzeba mieć też do niego predyspozycje. Jak można zniwelować tę cechę mowy?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska porady dzieci dzieciństwo Małgorzata Raducha

Powstanie styczniowe w literaturze i dziejach polskich pisarzy

Styczeń jest miesiącem rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym roku mija 160 lat od największego i najdłuższej trwającego polskiego zrywu wyzwoleńczego. Dzieje powstania zostały zawarte w utworach wielu pisarzy; niektórzy z nich poza twórczością zaangażowali się wówczas w walkę wyzwoleńczą.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura literatura polska Powstanie Styczniowe Bolesław Prus Eliza Orzeszkowa 160. rocznica powstania styczniowego

Wspominamy Jarosława Kaweckiego. Dziennikarza, sąsiada, przyjaciela...

W audycji "Jedynka w drodze" w nocy z piątku na sobotę będziemy wspominać Jarosława Kaweckiego, dziennikarza Polskiego Radia. O swoim przyjacielu z ławy szkolnej opowiedzą koleżanki i koledzy z Hajnówki, o swoim sąsiedzie, który kochał majsterkowanie, opowie Tomasz Wołkowycki - stolarz z Białowieży, o partnerze brydżowym, z którym nie rozegrał ostatniej zaplanowanej partii, opowie Wiesław Komarewski z Hajnówki. Przypomnimy także archiwalne felietony Jarosława Kaweckiego m.in. z "Muzyki i aktualności". Reportaż Małgorzaty Raduchy pt. "Szerokości, Kawa" w nocy po godz. 1.00.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kawecki Małgorzata Raducha KaJetan Tłokowski