Polskie Radio
Section05
Małgorzata Raducha

Wspomnienia ocalone od zapomnienia. Sylwia Kubik i jej książka "Pod obcym niebem"

Nowa powieść Sylwii Kubik pt. "Pod obcym niebem" zadedykowana jest jej dziadkom, których życiorysy stały się podstawą historii przedstawionej w książce. Autorka poprzez swoje dzieło pokazuje wartość wspomnień osób w kwiecie wieku. - Zbierajmy i zapisujmy takie wspomnienia, które później możemy przekazać naszym dzieciom - zachęca Sylwia Kubik.
Zobacz więcej na temat:  książki Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski literatura

Życie w zamkniętym kręgu. Czym był Związek Literatów Polskich?

Zbigniew Herbert nazwał ich mieszkańcami akwarium – mieli swój luksus na miarę PRL-u, żyli w izolacji, tworząc zamknięty krąg. Kim w rzeczywistości byli członkowie Związku Literatów Polskich w okresie PRL-u? Odpowiedzi na to pytanie szukał Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Słonimski Jarosław Iwaszkiewicz Związek Literatów Polskich PRL Małgorzata Raducha

Wielki patriotyzm. Niezwykła historia Elżbiety Zubryckiej, sybiraczki

Przed Świętem Niepodległości poznaliśmy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej - sybiraczki, córki Jana Paszty, mianowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego na dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej w Białymstoku. Jest to przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.
Zobacz więcej na temat:  Syberia patriotyzm Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha historia Polski Białystok Związek Radziecki

Synagoga, szklana bima i klezmerska muzyka. Z wizytą w Chmielniku

Synagoga z XVIII. wieku, jedyna na świecie szklana bima, gdzie odczytywano Torę, chederek – czyli zajęcia dla dzieci, oraz twórczość zespołu Chmielnikers, grającego muzykę klezmerską. Wszystko to w Chmielniku, który Małgorzata Raducha odwiedziła w ramach powracającego na antenę cyklu "Jestem stąd".
Zobacz więcej na temat:  Chmielnik Małgorzata Raducha KULTURA podróże historia Polski Żydzi świętokrzyskie

Powieści podróżnicze i niechlubny epizod wojenny. Szklarski oczami biografa

Zaczynał jako autor powieści dla dorosłych, stworzył też postać Tomka Wilmowskiego; był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a jego miastem po wojnie aż do śmierci były Katowice, ale… na życiorysie Alfreda Szklarskiego, który wychował pokolenia ludzi marzących o dalekich podróżach, kładzie się pewien cień.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski podróże Alfred Szklarski Jarosław Molenda Małgorzata Raducha

Opieka nad seniorem za granicą. Czy budowana więź przypomina tę rodzinną?

Czego dowiadujemy się o relacjach osób starszych z rodziną, gdy opiekujemy się nimi za granicą? I jaką wiedzę o sobie przy tej okazji zyskujemy, gdy sami jesteśmy w wieku mocno średnim? O tym w swojej książce opowiada Agata Strzałka z Żywca, która od kilku lat pracuje w Niemczech jako opiekunka i właśnie wydała pełną humoru, ale i refleksji książkę pt. "Jeszcze nie zwariowałam". 
Zobacz więcej na temat:  senior Zbigniew Krajewski praca za granicą Niemcy Małgorzata Raducha zatrudnienie społeczeństwo rodzina

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Puszcza Białowieska przyroda Małgorzata Raducha