Ryszard Petru odszedł z Nowoczesnej. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 11:05
Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt opuścili szeregi Nowoczesnej. Fakt ten komentowali goście "Śniadania w Trójce". 
Audio
  • Politycy komentują odejście Ryszarda Petru z Nowoczesnej (Śniadanie w Trójce)
Ryszard Petru wystąpił z Nowoczesnej, jaki będzie dalszy los tej partii?
Ryszard Petru wystąpił z Nowoczesnej, jaki będzie dalszy los tej partii?Foto: PAP/Jacek Turczyk

Jednym z wiodących tematów mijającego tygodnia było tąpnięcie w szeregach Nowoczesnej. Partię opuścili Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt, największe jednak emocje wśród polityków i obserwatorów polskiej sceny politycznej wywołała decyzja o wystąpieniu z partii jej założyciela Ryszarda Petru. – Robię to z bólem serca, bo Nowoczesna to moje polityczne dziecko, które dziś podąża swoją własną drogą. Nie mogę brać odpowiedzialności za partię, na którą nie mam wpływu – wyjaśniał swoją decyzję. 

Barbara Dolniak (Nowoczesna) tłumaczyła w Trójce, że "rozstania się zdarzają i zdarzać się będą". – Politycy odchodzą, zakładają nowe ugrupowania, czasem wracają. To jest koloryt partii politycznych – uspokajała. Wicemarszałek Sejmu przyznała jednak, że "to trudny moment dla Nowoczesnej". – Odchodzi w końcu jej założyciel, człowiek, dzięki któremu tu jestem – dodała.

Rafał Grupiński (PO) przypomniał, że przed laty Platforma Obywatelska borykała się z podobnym problemem, ale to nie przekreśliło jej szans w wyborach parlamentarnych. – PO zdobyła władze po odejściu dwóch z trzech tenorów, czyli Macieja Płażyńskiego i Andrzej Olechowskiego, to nie musi być tragedia dla Nowoczesnej, to może być nowy punkt otwarcia – stwierdził, dodając, że decyzja Ryszarda Petru nie wpływa na koalicje zawarte przed wyborami samorządowymi.

Piotr Zgorzelski (PSL) zapytany o to, czy jest to szansa dla Polskiego Stronnictwa Ludowego na powiększenie klubu, stwierdził, że "w życiu PSL też były takie momenty, kiedy niejaki Gowin zdecydował się zastosować kłusownictwo polityczne". – My na opozycji nie cieszymy się z trudnych momentów, nie będziemy nikogo dopraszali – powiedział i choć jednocześnie zaznaczył, że ludowcy nie wykluczają, iż politycy Nowoczesnej przejdą do ich klubu. – Jeśli ktoś będzie chciał do nas przystąpić, to możemy rozmawiać – podkreślił.

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Michał Wójcik (PiS) podkreślił z kolei, że Prawo i Sprawiedliwość nie zajmuje się tym, co dzieje się w innych formacjach politycznych. Wiceminister sprawiedliwości zauważył jednak, że to, co wydarzyło się w Nowoczesnej, jest ewenementem. – Nasi rodacy mogą widzieć, jaka jest alternatywa dla rządów Prawa i Sprawiedliwości: skłócona, podzielona. To ewenement na skalę świata, że założyciel formacji odchodzi z niej, ewentualnie zostaje wypchnięty, bo nie wiemy, co się tam dzieje – stwierdził. Polityk dodał też, że jego zdaniem "ten spór przeniesie się na poziom lokalny i będą walki między działaczami".

Grzegorz Długi (Kukiz '15) zastanawiał się natomiast, gdzie jest miejsce Nowoczesnej w sensie ideowym. – Program Nowoczesnej został stworzony po roku od wejścia do Sejmu i tam wyczytaliśmy kompilację programu Kukiza, PiS i PO razem. Tylko nie wiemy, do czego zmierza Nowoczesna – zastanawiał się i dodał, że "życzy kolegom i koleżankom wszystkiego dobrego".

Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP) zapytany o kwestię związaną z odejściem Ryszarda Petru z Nowoczesnej, powiedział, kończąc tym samym wątek, że "kancelaria nie ma stanowiska w tej sprawie".

W audycji poruszano też między innymi kwestię obniżenia pensji parlamentarzystom. Beata Michniewicz pytała również swoich gości o to, czy poprą propozycję rządu dotyczącą wprowadzenia daniny solidarnościowej na rzecz osób niepełnosprawnych i czy podoba im się pomysł PiS na obniżenie pensji parlamentarzystom. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP), Michał Wójcik (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Piotr Zgorzelski(Polskie Stronnictwo Ludowe), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz '15)
Data emisji: 12.05.2018 
Godzina emisji: 9.08

pkur/mk

Czytaj także

Oczekiwania polityków co do wystąpienia Donalda Trumpa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 11:11
- Organizatorem wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie jest ambasada Stanów Zjednoczonych - podkreślił w śniadaniu w Trójce rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. PO zarzuciła, że Kancelaria Prezydenta dzieli Polaków nie wystosowując zaproszenia na to spotkanie do posłów opozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne podsumowanie mijającego tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 17:00
Na audycję publicystyczną podsumowującą najważniejsze wydarzenia tygodnia zaprasza Beata Michniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Czy prezydent sprosta oczekiwaniom?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 11:16
Czego przedstawiciele partii znajdujących się w parlamencie oczekują od prezydenckich projektów ustaw mających za zadanie zreformowanie sądownictwa? O tym dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent ws. noweli ustawy o IPN podejmie decyzję najlepszą dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 11:00
– Nowelizacja ustawy o IPN wpłynęła do kancelarii prezydenta w piątek. Zgodnie z konstytucją prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji – powiedział w "Śniadaniu w Trójce" Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. 
rozwiń zwiń