Wywęszyć COVID-19. Jak psy pomagają zidentyfikować chorych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wywęszyć COVID-19. Jak psy pomagają zidentyfikować chorych?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/BigDane

– My nie wykrywamy wirusa. Wykrywamy zmianę profilu chemicznego człowieka, w postaci substancji lotnych emitowanych do środowiska. Krótko mówiąc, człowiek inaczej pachnie – wyjaśnia prof. Michał Dzięcioł, z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Pies przewodnik 1200.jpg
Pies - mądrzejszy przyjaciel i pracownik

Pomysłodawczynią szkolenia i całego projektu badawczego jest doktor Agata Kokocińska-Kusiak, etolog i doświadczony zoopsycholog. – Przygotowywałam psy do detekcji cukrzycy, padaczki i nowotworów. Opracowywałam sobie różnego rodzaju metody treningowe, a kiedy wybuchła pandemia, rozpoczęłam przygotowywanie tego projektu i szukałam zespołu badawczego – wyjaśnia, wspominając swoje działania ze stycznia 2020 roku. 


Posłuchaj

3:46
Psy nie przestają zadziwiać. Czy pomogą nam rozpoznawać chorych na COVID-19 na masową skalę? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do pilotażowych szkoleń i badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Michała Dzięcioła zostały skierowane 4 psy: Negrita, Sony, Bruce i Hunter, które na co dzień pracują w Służbie Celnej i poszukują przemycanych narkotyków czy papierosów. 

Najczęściej czytane

pies przewodnik 1200 free
Pies przewodnik - nie każda rasa sprawdzi się w tej roli

Bardzo cenne jest wsparcie, jakiego udzielił badaczom Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Niezbędne są m.in. różnorodne próbki pobrane od osób chorych i związany z tym staranny wywiad, co człowiek jadł, czym się mył, czy pali papierosy, czy łyka suplementy diety. – My do końca nie wiemy, co pies wykrywa. W związku z tym, jeżeli będziemy prezentowali wielokrotnie tę samą próbkę chorego człowieka, to może się okazać, że on nie rozpoznaje choroby, tylko tego człowieka. Dlatego próbki muszą być bardzo zróżnicowane, tak żebyśmy w ostateczności, po skomplikowanych analizach statystycznych, mieli pewność, że to, co wskazuje pies, jest sygnałem choroby, a nie jakąś inną wspólną cechą osób, od których materiał był pobrany – wyjaśnia prof. Dzięcioł. 


CNBC Television/Trained dogs sniff out Covid-19 at Helsinki airport

Jeśli założenia badań się potwierdzą, będzie je można wykorzystać w praktyce, jednocześnie szkoląc kolejne psy, aby mogły pracować w terenie. – Na przejściach granicznych, lotniskach, gdzie mamy zbiorowiska osób. Pies nawęszając poszczególne osoby wskazuje te z COVID-em tzw. metodą pasywną, czyli nie podchodzi do człowieka, oznacza go np. poprzez wpatrywanie się czy siadanie – wyjaśnia doktor Agata Kokocińska-Kusiak.


"

Koronawirus w Polsce - dane Ministerstwo Zdrowia WIĘCEJ: https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2694329

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Czwartek, 11 marca 2021

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału: Maciej Sas
Data emisji: 12.03.2021
Godzina emisji: 15.37

Polecane