Pies - mądrzejszy przyjaciel i pracownik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:31
- Laury Greaves, autorka książki "Pies zawodowiec. Opowieści o czworonogach, które żadnej pracy się nie boją" napisała kilka książek o psach, ale ta wydała mi się przewrotna - mówi Olga Święcicka, z grupy wydawniczej Foksal. - Opowiada o psach pracujących. Myślę, że rzadko kiedy myślimy o zwierzętach, że wykonują za nas jakąś pracę i mogą być gdzieś zatrudnione - dodaje. 
Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym poruszać się po mieście
Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym poruszać się po mieścieFoto: Shutterstock/goodluz

dziecko córka ojciec rolnictwo rolnik wieś free shutt-1200.jpg
"Wieś to już nie sielanka". Dlaczego uciekamy do miast?

Książka Laury Greaves liczy około 300 stron, każda z psich opowieści mieści się na 2-10 stronach, więc znalazło się w niej sporo psich bohaterów. Często to bardzo mądre psy, które potrafią zrozumieć do 250 słów i gestów, a nawet wykonywać proste obliczenia matematyczne. 


Posłuchaj
04:31 czwórka stacja kultura 16.12.2020 pies.mp3 O książce "Pies zawodowiec. Opowieści o czworonogach, które żadnej pracy się nie boją" opowiada Olga Święcicka (Stacja Kultura/Czwórka)

 


- Jest tu pies - honorowy dawca psiej krwi. W opowieści dowiadujemy się, że jest 12 grup psiej krwi, ale można przetoczyć im każdą - mówi rozmówczyni Czwórki. - Jest pies słodki, mały, w typie yorka, który ma pod opieką bliźniczki, które mają cukrzyce. Molly Polly wyczuwa spadek poziomu cukru, nawet zza zamkniętych drzwi i informuje ich mamę. Ja nie zdawałam sobie sprawy, że psy mogą mieć takie umiejętności - dodaje. 

Olga Święcicka wspomina też o jamniku, który jest ultramaratończykiem i biega ze swoją panią po 150 kilometrów. W książce znajdziemy też psich celebrytów np. czarnego labradora, chorującego na bielactwo. Choroba sprawiła, że jego czarna sierść wokół oczu wybarwiła się na biało - to sprawiło, że stał się instagramowym królem. Ale też jest psem, który pomaga dzieciom zaakceptować chorobę, która i ich dotyka. 


shutterstock  Mariia Korneeva pies prezent 1200.jpg
Zwierzęta to (nie)prezenty. Czują, cierpią, umierają

- Jest tu też pies, dzięki któremu pani sprzedaje nieruchomości, bo się super sprawdza jako modelka. Dużo jest też psów terapeutów - wymienia gość Czwórki. - Ciekawa jest działająca w Australii fundacja, do której mogą zgłaszać się dzieci, które mają problemy z nauką. Po zgłoszeniu odwiedzane są raz w tygodniu przez psa, któremu mają czytać książki. To bardzo wspiera naukę - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 10.36

pj/kul

Czytaj także

Posłuchaj natury na "dźwiękoławce" nad Odrą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 17:30
- Nadchodzi kultura słuchania - zapowiada Michał Zygmunt, muzyk, kompozytor, przyrodnik i pomysłodawca "dźwiękoławek". Dzięki nim będziemy mogli wsłuchać się w odgłosy nadodrzańskiej natury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla Warszawy pracują małże i sokoły. Poznaj je z muzeum

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:39
Muzeum Warszawy ruszyło tropem zwierząt. Muzealnicy ze wsparciem aktywistów, biologów, projektantów, przyrodników sprawdzają, jak zwierzęta czują się w stolicy, a wynikami obserwacji dzielą się online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta bez CO2. Pierwszy taki album na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:31
Młody polski pianista, Wojtek Szczepanik, nagrał pierwszy na świecie album o zerowym śladzie węglowym. Redukcja i kompensacja to to, co wskazywało mu ekologiczną drogę. 
rozwiń zwiń