Polskie Radio
Section05
Adam Rozlach

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

W programie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz znalazły się: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe i operetkowe, ale i muzyka lżejszego gatunku. Wśród gości m.in.: Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Philippe Giusiano, Justyna Steczkowska, Włodek Pawlik, Artur Żmijewski oraz Wiesław Ochman i jego wnuk Krystian. Zagrał też Chopin University Big Band.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin w interpretacji Johna Ogdona

Dysponował fenomenalną techniką pianistyczną i wrażliwością artystyczną. Jego gra odznaczała się żywiołowością, polotem, maestrią i wielkim dynamizmem. Jego repertuar jest potężny - od baroku po współczesność. W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać dzieł Fryderyka Chopina (m.in. Nokturn Es-dur op. 9, Ballada g-moll op. 23 i Preludium A-dur op. 28 nr 7) w interpretacji angielskiego pianisty i kompozytora Johna Ogdona. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Martha Argerich bohaterką audycji "Koncert Chopinowski"

W audycji można posłuchać Ballady g-moll op. 23 nagranej w 1959 roku, kiedy argentyńska pianistka, zwyciężczyni VII Konkursu Chopinowskiego (1965), Martha Argerich, miała 17 lat. Wyemitowaliśmy także brawurowe wykonanie Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 nagranej w grudniu 1967 roku oraz III Sonatę h-moll op. 58, utrwaloną podczas występu artystki w Berlinie w 1967 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin w interpretacji Williama Kapella i Stanisława Niedzielskiego

W "Koncercie Chopinowskim" posłuchać można koncertowego nagrania Sonaty b-moll op. 35 amerykańskiego pianisty polskiego pochodzenia Williama Kapella z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku, a także Nokturnu b-moll op. 9 nr 1 i Walca Es-dur op. 18 w wersji pianisty. Powróciliśmy też do nagrań Stanisława Niedzielskiego, ucznia Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprezentowaliśmy Scherzo h-moll op. 20 w nagraniu artysty dokonanym ponad 90 lat temu dla His Master Voice. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Utwory Chopina w wykonaniu Nikołaja Chozjainowa

W "Koncercie Chopinowskim" zaprezentowaliśmy konkursowe nagrania Nikołaja Chozjainowa, młodego, 18-letniego podczas XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 r. pianisty rosyjskiego, któremu jury przyznało wyróżnienie. Usłyszeliśmy kilka wybranych utworów wykonywanych podczas przesłuchań konkursowych, w tym Fantazję f-moll op. 49, Balladę F-dur op. 38 i Scherzo E-dur op. 54.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Chopin w interpretacji znakomitości młodszego pokolenia

W "Koncercie Chopinowskim" zaprezentowaliśmy najnowsze nagranie pianisty Szymona Nehringa, wiolonczelisty Marcina Zdunika i altowiolisty Ryszarda Groblewskiego. W audycji można posłuchać pierwszego w historii fonografii nagrania chopinowskiego Tria fortepianowego g-moll op. 8 w wersji z altówką zamiast skrzypiec, a także Introdukcji i Poloneza C-dur op. 3 w oryginalnej już postaci - na fortepian i wiolonczelę (płyta Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina 2020).
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

William Kapell gra Fryderyka Chopina

W bogatym dorobku tego amerykańskiego pianisty urodzonego w rodzinie polsko-rosyjskich Żydów znajduje się wiele dzieł Fryderyka Chopina. W pierwszej części audycji (25.04) usłyszeć można wybrane mazurki z opusów 6, 7, 17, 30, 33, 56, 67 i 68. W drugiej zaś (2.05) - Sonatę h-moll op. 58 oraz sześć mazurków z op. 50, 63 i 67. Nagrania powstały w 1951 i 1952 roku w nowojorskiej Town Hall.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Kompozycje Fryderyka Chopina w interpretacji pianisty Krzysztofa Książka

W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać jak Krzysztof Książek - laureat II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku, uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych - gra Mazurki op.op. 7 i 50, Preludium cis-moll op. 45 i Fantazję f-moll op. 49.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna MUZYKA

Spotkanie ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim i jego Stradivariusem

Artysta opowiada o opublikowanym przez Warner Classics najnowszym jego osiągnięciu fonograficznym. To koncerty Piotra Czajkowskiego i Ludomira Różyckiego. Ten drugi dzięki temu nagraniu, z udziałem Royal Philharmonic Orchestra pod dyr. Grzegorza Nowaka, po blisko 70 latach odrodził się niczym Feniks z popiołów. I stąd tytuł płyty.
Zobacz więcej na temat:  stradivarius skrzypce Mieczysław Karłowicz Ludomir Różycki MUZYKA Adam Rozlach