Polskie Radio
Section05

Redakcja katolicka

Tajemnice światła – Bartolo Longo – od satanisty do apostoła Różańca.

19 października papież Leon XIV ogłosi świętym Bartola Longo – byłego kapłana satanistycznego kultu, który po dramatycznym nawróceniu całkowicie poświęcił się szerzeniu modlitwy różańcowej. To właśnie różaniec stał się jego drogą do przemiany serca i fundamentem misji, którą realizował aż do śmierci. Longo był nie tylko gorliwym ewangelizatorem, ale także budowniczym kościoła i sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, inicjatorem dzieł charytatywnych oraz autorem modlitw i nabożeństw.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki

Dlaczego tak wielu wierzy, skoro Boga nie widać?

Problem Bożej ukrytości stawia przed nami pytanie, jak pogodzić milczenie Boga z wiarą w Jego miłość. Często wskazuje się na istnienie ludzi, którzy szczerze poszukują, a mimo to nie znajdują — i to ma być dowodem na nieobecność Stwórcy. Ale można też spojrzeć na ten problem z innej strony: skoro tylu ludzi wierzy, mimo braku jednoznacznych dowodów, to jak to wyjaśnić? Czy fakt powszechnej religijności nie sam w sobie domaga się głębszej odpowiedzi?
Zobacz więcej na temat:  Lumen Kościół

AnMari i Artur Dutkiewicz w Muzycznych rozmowach

Rozpoczynamy spotkaniem z wokalistka z Londynu anMari, której kariera nabiera rumieńców na polskiej scenie. Opowiemy o nowych utworach i możliwościach jakie dają studia na uczelni londyńskiej. W drugiej godzinie głos oddamy Arturowi Dutkiewiczowi. Jazzman opowie o swoich wakacyjnych podróżach muzycznych, o polskich sukcesach odniesionych w Japonii ma koncercie w polskim pawilonie i o zdrowotnych dla duszy i ciała właściwościach dźwięków wybranych instrumentów.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Trzeciakiewicz Trójka

Duchowość Zgromadzenia Misjonarzy Towarzystwa Maryi

25 października minie 9 lat obecności Zgromadzenia misjonarzy montfortanów w Polsce. Na czym polega duchowość Zgromadzenia Misjonarzy Towarzystwa Maryi zakorzeniona w nauczaniu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort? Francuski święty, co warto przypomnieć, był także inspiracją dla duchowości św. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ciekawym elementem wspólnoty jest jej międzynarodowy charakter. Gość audycji, O. Nicola Maria Tandara opowie między innymi, jak doszło do tego, że Chorwat został członkiem wspólnoty montfortanów w Polsce? Jakie są jego doświadczenia związane z życiem i pracą w naszym kraju?
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół i kultura wiara

Pejzaże duchowe. Dzieło opowiada o swoim twórcy

Góry, morze, jeziora, zmieniające się pory roku, mikro- i makro-kosmos - o czym opowiadają i jak przemawia do nas stworzony świat, którym się zachwycamy?  W ostatnim dniu tegorocznego lata zaprosimy do zamyślenia nad pięknem przyrody, na której łonie odpoczywamy nie tylko fizycznie, ale i duchowo. Do czego kontemplacja natury może być inspiracją – opowiadają Jan Mrowca, o. Grzegorz Lojtek i ks. Henryk Sławiński
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki