Polskie Radio
Section05
Katarzyna Jankowska

Zabytkowe pomniki i posągi w Paryżu. Świadectwa historii, kultury i nauki

Otoczone parkami, pałacami i kamienicami, pomniki ustawione na placach i poświęcone wybitnym postaciom czy wydarzeniom z historii zachwycają finezją swoich twórców. Królowe w Ogrodzie Luksemburskim, król Ludwik XIV na placu Zwycięstwa, Ludwik XIII na placu Wogezów, Napoleon z kolumny Vendôme przywołują rzymską tradycję uwieczniania władców. Pomniki Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina nawiązują do uhonorowania polskich artystów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Paryż pomniki Francja

Wisła. Królowa polskich rzek w przyrodzie, historii i legendzie

Wypływająca ze zbocza beskidzkiej Baraniej Góry Wisła jest jednym ze źródeł symboliki narodowej, stanowi część dziejów naszej państwowości. Dzięki niej powstawały miasta, ziemie stawały się urodzajne, rozwijał się handel. Zmieniał się przebieg koryta rzeki, jej długość, mówiono, że była nieprzewidywalna i kapryśna. 
Zobacz więcej na temat:  Wisła Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST rzeka przyroda ekologia historia Polski

Afrikaans. Język wielu kultur

Obecny w południowej Afryce, głównie w Namibii, Bostwanie, Zambii i RPA, język afrikaans, który używany jest od XVIII wieku, posiada swoją historię, tradycję i odrębność. - Afrikaans powstał w efekcie kontaktów pomiędzy różnymi grupami etnicznymi, rasowymi oraz kulturami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jerzy Koch z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Afryka Afryka Południowa

Broda i tribon Sokratesa - znaczenie atrybutów filozofa

W starożytności filozofa postrzegano jako osobę, którą charakteryzuje dociekliwość, elokwencja i nieustający rozwój intelektualny. Myśliciel wyróżniał się nie tylko skromnym, ubogim strojem (krótki płaszcz - tribon), ale także niechęcią do dóbr świata materialnego. Rozpoznawalny poprzez wygląd zewnętrzny oraz przypisywane mu atrybuty, filozof na przestrzeni dziejów pojawia się z księgą, piórem, kałamarzem i innymi symbolami uczonego. Czy współcześnie wystarcza mu jedynie komputer?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST muzeum biblioteka Michał Zembrzuski filozofia

Porcelana z Miśni, Wiednia i Berlina w Zamku Żupnym w Wieliczce

Unikatowe wyroby zdobione motywami górniczymi powstawały na zamówienie króla Augusta Mocnego. Na wystawie "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte" oglądamy zastawę stołową, kałamarze, tabakierki, naparstki i figurki górników i członków orkiestry. Prezentowane są dzieła najwybitniejszego modelarza, rzeźbiarza miśnieńskiej wytwórni Joachima Kändlera, który wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy. Program 1 objął patronat medialny nad wystawą.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST wystawa muzeum

Książę Józef Poniatowski - generał, patriota i bon vivant

Bohater, dowódca, patriota, jego życie stało się legendą, którą do dziś kultywujemy. Wierny Napoleonowi, u boku cesarza pragnął zrealizować ambicje patriotyczne. Obok kariery politycznej i wojskowej, znany był z barwnego życia towarzyskiego, licznych romansów i hucznych zabaw. Pałac Pod Blachą organizuje urodziny księcia Józefa w dniach 5 i 6 maja, odbędzie się między innymi konferencja naukowa poświęcona bohaterom epoki oraz otwarcie wystawy "Ci piekielni lansjerzy! Los infernos picadores!"
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Józef Poniatowski Warszawa Pałac pod Blachą

Staropolskie koncepcje wolności i drogi do Konstytucji 3 Maja

Uchwalona w 1791 roku Konstytucja zmieniła ustrój państwa i uregulowała prawo; mówiono, że była "bezkrwawą rewolucją" na tle innych systemów władzy w Europie. Myśl polityczna starożytnych, renesansowych i oświeceniowych filozofów, teoria suwerenności i praw naturalnych służyły polskim politykom, publicystom okresu XVII i XVIII wieku do opisania i stworzenia nowoczesnego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST konstytucja 3 maja historia Polski

Miłość i filozofia w "Powieści o Róży"

Średniowieczny bestseller jako kanon miłości dworskiej i obyczajów rycerskich, przesłanie uczonych, poetów i filozofów, którzy zgłębiali naturę człowieka według sztuki znanych im idei i poglądów, jest dziś dla nas zbiorem wiedzy uniwersalnej. Postaci symboliczne, alegoryczne, z Naturą na czele, są pretekstem do przemyśleń filozoficznych i poznania nurtów intelektualnych średniowiecza. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST średniowiecze filozofia

Bojowniczki powstania w getcie warszawskim

Kobiety w powstaniu pełniły wiele ról: kolportowały nielegalną prasę, podtrzymywały na duchu bojowników i ludność cywilną, zajmowały się rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i później poza jego murami. Wiele z nich zginęło. W "Eurece" rozmawialiśmy właśnie o nich. Naszym gościem była dr Hanna Węgrzynek, historyczka i varsavianistka.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST powstanie w getcie