Polskie Radio
Section05

Katarzyna Stoparczyk

Czy wolność jest dla każdego? "To kwestia zdecydowania, czy chcemy po nią sięgnąć"

Nomadyzm, podróże, emigracja. To o tym opowiada film "W stronę słońca", który zachwycił publiczność Docs Against Gravity. O tym, skąd bierzemy siłę do ucieczki od teraźniejszości, w "Klubie Trójki" opowiadali podróżniczka Anna Żak oraz filozof i psycholog dr Krzysztof Skonieczny. Połączyliśmy się również z bohaterami filmu "W stronę słońca", rodziną Traczyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk podróże emigracja

"Klub Trójki": jak odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznościowych?

Udany urlop często skłania do dzielenia się w internecie fotografiami z wypoczynku. Oprócz widoków z miejsc, które odwiedzamy, mogą się na nich pojawić nasi bliscy. Trzeba więc pamiętać, że w czasie wakacji szczególnie ważne jest niezapominanie o ochronie wizerunku naszych dzieci. I że każda sekunda spędzona na korzystaniu z mediów społecznościowych to moment, w którym rezygnujemy z relaksu i obcowania z otoczeniem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk media społecznościowe

"Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego

Stefan Żeromski należy do panteonu największych polskich pisarzy: przez lata był uznawany za ważnego kandydata do literackiej nagrody Nobla, jego twórczość należy do kanonu naszej literatury. Mały Stefek dzieciństwo spędził w dworku w Ciekotach niedaleko Kielc. I był zwyczajnym dzieckiem, które biegało, psociło, jak inne dzieci. O tym opowiada książka "Kto mieszka w dworku?".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura Stefan Żeromski dzieciństwo Trójka

Walka z odrzuceniem wśród rówieśników. "Sytuacja tych dzieci jest trudna"

- Temat jest trudny, ale sytuacja tych dzieci jest niezwykle trudna. To są dzieci zagubione, bezradne, nie wiedzą, co począć. A bardzo często jest tak, że ta przemoc rówieśnicza nie wynika z jakichś złych intencji kolegów i koleżanek - mówi Joanna Roguska-Berdyn z wydawnictwa Pointa. Jego nakładem wydano książki opisujące sytuacje dzieci zmagających się z odrzuceniem i przemocą ze strony rówieśników. Gościni "Zagadkowej Niedzieli" prowadzi jednocześnie działania na rzecz pomocy skrzywdzonym w ten sposób najmłodszym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk społeczeństwo odrzucenie przemoc

Sytuacja prawna dzieci z "tęczowych rodzin". "Zapis o przysposobieniu zmieni nasz świat"

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 50 tys. "tęczowych rodzin". To głównie do nich miało być adresowane nowe prawo o związkach partnerskich w jego kluczowym zapisie o przysposobieniu dzieci. Dyskusja o przysposobieniu została jednak bezrefleksyjnie zawładnięta przez populistyczne hasła o "niszczeniu fundamentów rodziny" i domniemanym "bezpieczeństwie dzieci".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo homoseksualizm związki partnerskie tęczowe rodziny dzieci rodzina Klub Trójki Trójka

Blaszany kubek i szeleszcząca torebka – jak wyczarowuje się dźwięki w radiowym teatrze

Magia radia – to często używane pojęcie odnosi się w szczególny sposób do radiowych słuchowisk. O tym, jakie efekty dźwiękowe można wyczarować ze zwykłych przedmiotów codziennego użytku, rozmawiali goście specjalnego wydania "Zagadkowej Niedzieli", nadawanego z Sopotu przy okazji trwającego tam festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Szymon Kuśmider Maciej Kubera Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Trójka Teatr Polskiego Radia

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2024" na antenie Dwójki

Najlepsze słuchowiska radiowe, wybitne spektakle telewizyjne i spotkania z twórcami, a poza tym m.in. "Matysiakowie" i "Ferdydurke" na żywo - to tylko część propozycji w ramach wielkiego święta teatru, które po trzech latach wraca do Sopotu! W dniach 22-24 czerwca odbywa się tam jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Festiwal "Dwa Teatry". Zapraszamy na relacje i audycje specjalne w radiowej Dwójce!
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry joanna szczepkowska Adam Ferency Jadwiga Jankowska-Cieślak Maria Pakulnis Andrzej Brzoska Szymon Kuśmider Adam Wojtyszko TEATR Słuchowiska i lektury spektakl Dwa Teatry 2024 Małgorzata Szymankiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Sopot

Emocje i spotkania. Drugi dzień festiwalu "Dwa Teatry"

Kolejki na prezentacje spektakli telewizyjnych i słuchowisk w Sopocie, oraz wiele emocji. W Sopocie zakończył się drugi dzień 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" 2024. Publiczność to w większości stali bywalcy festiwalu i wielbiciele teatrów telewizyjnego i radiowego.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Dwa Teatry 2024 Sopot Radio Dzieciom Dwójka Andrzej Brzoska Szymon Kuśmider Martyna Chuderska warsztaty Festiwal Dwa Teatry 2024 W POLSKIM RADIU aktualności teatru - artykuł wyróżniony

XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2024"

Najlepsze słuchowiska radiowe, wybitne spektakle telewizyjne i spotkania z twórcami, a poza tym m.in. "Matysiakowie" i "Ferdydurke" na żywo - to tylko część propozycji w ramach wielkiego święta teatru, które po czterech latach wróciło do Sopotu! W dniach 22-24 czerwca odbywa się tam jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Festiwal "Dwa Teatry". 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry joanna szczepkowska Adam Ferency Jadwiga Jankowska-Cieślak Maria Pakulnis Andrzej Brzoska Szymon Kuśmider Adam Wojtyszko TEATR Słuchowiska i lektury spektakl Dwa Teatry 2024

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk emocje stres uczucia zdrowie psychiczne

Dzieci na granicy. Co je czeka, kiedy nielegalnie dostaną się z Białorusi do Polski?

Po tragicznym wydarzeniu, do którego doszło w ubiegłym miesiącu na granicy polsko-białoruskiej, znów rozgorzała dyskusja dotycząca tego, jak postępować z ludźmi forsującymi polski płot graniczny. Wśród tych ludzi usiłujących przekroczyć granicę, są także dzieci, dla których są to traumatyczne przeżycia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka granica Białoruś straż graniczna imigranci w Europie dzieci

Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej 2024. Katarzyna Stoparczyk z Trójki wśród nominowanych

Na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono nominacje do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. W tej grupie znalazł się między innymi program dziennikarki radiowej Trójki Kasi Stoparczyk. Podczas uroczystości wręczono też Złote Laury Akademii Mistrzów Mowy Polskiej 2024.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Mistrz Mowy Polskiej Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej

Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?

Wszyscy wiemy, czym zajmuje się murarz, kierowca czy kucharz. Jest jednak wiele zawodów, które setki lat temu były bardzo ważne, a obecnie zanikają, bądź już nie istnieją. Do nich należą m.in. kowal, zegarmistrz lub szewc. Gościni Zagadkowego Studia napisała książkę o takich właśnie, bardzo dziwnych czasami, profesjach. I opowiada o nich w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  praca STYL ŻYCIA KSIĄŻKA literatura dzieci zawód Trójka