Polskie Radio
Section05
Katarzyna Stoparczyk

Dzieciństwo w świecie realnym i wirtualnym. Jak wspierać najmłodszych?

– Dzisiaj dzieci mają trudniej niż my, choć są takie same i tak samo potrzebują akceptacji rówieśników, tak samo się zakochują, a jeśli jest to zakochanie nieszczęśliwe, to cierpią dokładnie tak samo, jak my, kiedy byłyśmy w ich wieku. Jednak oni mają też wirtualny świat, którego my nie miałyśmy. My cierpiałyśmy tylko w świecie realnym, a dziś świat może boleć dwa razy bardziej. Jak boli i realnie, i wirtualnie, to czasami jest to ponad siły – przyznaje Iwona Pietrzak-Płachta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka dzieci czytelnictwo KSIĄŻKA

"Dziwna wiosna". Opowieść o wojnie zrozumiała dla najmłodszych

– To, co jest takie urzekające w bajkach Olega Mychajłowa to fakt, że choć mówią o wojnie, to nie robią tego wprost. One opowiadają o wiośnie, która była nie taka, jak powinna być. Pojawia się tam wielu bohaterów, którzy mimo wszystko potrafią się zaopiekować sobą i przyjaźnią się – mówi reżyserka spektaklu Magda Małecka-Wippich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka spektakl spektakle dla dzieci wojna na Ukrainie

Czworonożni detektywi z Cieszyna, czyli Kocia Szajka w Zagadkowym Studiu

Wszystko zaczęło się od "Kociej Szajki i zagadki zniknięcia śledzi" – książki, która przebojem zdobyła serca młodych, ale i starszych czytelników. Historia przygód grupy specjalnej cieszyńskich (czyli pochodzących z Cieszyna) kotów, które rozwiązują kryminalne zagadki, okazała się takim sukcesem, że wkrótce pojawiły się kolejne książki. Dzisiaj jest już ich pięć. A Zagadkowe Studio odwiedziła ich autorka, Agata Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki dla dzieci Cieszyn Katarzyna Stoparczyk Trójka

Współczesna pedagogika i pomoc dzieciom. Profesor Małgorzata Michel w Trójce

– Od dzieci trzeba się uczyć. Jest takie powiedzenie: "Dziecko jest ojcem ludzkości" – mówiła w Trójce prof. Małgorzata Michel, sojusznik dzieci z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na czym polega współczesna pedagogika? Jak dziś pomagać dzieciom wykluczonym lub naznaczonym społecznie? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci społeczeństwo wykluczenie społeczne dzieci ulicy edukacja

Katarzyna Stoparczyk: Robbie Coltrane był autorytetem nie tylko na planie filmowym

– Trzeba zadać sobie fundamentalne pytanie: po co tu jesteśmy, czym się mamy zajmować? Odszedł człowiek, który dał temu światu tyle blasku, dobra, nadziei i miłości – mówiła w Trójce Katarzyna Stoparczyk, wspominając zmarłego niedawno aktora Robbiego Coltrane'a, odtwórcę postaci Hagrida w serii filmów o Harrym Potterze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler aktor aktorstwo harry potter Katarzyna Stoparczyk STYL ŻYCIA

Filmy, które mówią do dzieci także o trudnych sprawach  

Zakończyła się dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, skierowanego do dzieci powyżej czwartego roku życia i ich opiekunów. Ideą festiwalu jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, wyróżniających się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. Chociaż zakończyła się odsłona stacjonarna, filmy można oglądać online aż do końca października! Kasia Stoparczyk rozmawiała o nich ze swoim gościem w "Zagadkowej niedzieli".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy dzieci społeczeństwo Katarzyna Stoparczyk Trójka

Na początku była... mąka. Łukasz Modelski gościem Trójki

Czy pasję do historii, jedzenia i literatury można połączyć? Okazuje się, że te dziedziny mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Udowadnia to w swoich audycjach Łukasz Modelski. W "Zagadkowej niedzieli" opowiedział Trójkowym słuchaczom o mące i o tym, jak cennym produktem spożywczym była ona na przestrzeni wieków. 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Modelski Katarzyna Stoparczyk Trójka jedzenie KULTURA tradycja

Zafascynowany kinem od najmłodszych lat. Archiwalna rozmowa z Franciszkiem Pieczką

Kiedy był mały, po cichu wymknął się do kina, aby zobaczyć film pt. "Znachor". Chłopiec najpierw musiał pokonać pieszo kilkanaście kilometrów, a potem wrócić domu, w którym czekał na niego tata i… lanie. Ale miłość do kina, sztuki i aktorstwa pozostała mu na całe życie. Trójka przypomniała archiwalną rozmowę z wybitym aktorem Franciszkiem Pieczką, który zmarł w piątek, 23 września. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Franciszek Pieczka Katarzyna Stoparczyk TEATR aktor

Nauka może fascynować w każdym wieku. Jak przekazać jej piękno?

– Niektóre wykłady są dla sześciolatków, siedmiolatków i mówimy do tych młodych bardzo ludzi, o wydawałoby się trudnych rzeczach. Moją dziedziną jest biologia molekularna, biochemia, genetyka molekularna – mówił w "Zagadkowej niedzieli" dr Takao Ishikawa, opowiadając o wyzwaniach, przed jakimi stają wykładowcy Uniwersytetu Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzieci ciekawostki ŚWIAT Katarzyna Stoparczyk

Miasta na świecie: przedziwne, zaskakujące, bardzo ciekawe

Czym jest miasto? Można powiedzieć, że jest to miejsce, gdzie ludzie się zbierają, by razem zamieszkać. Czasami takie osiedle rozwija się i rośnie przez setki, a nawet tysiące lat, czasami znika i wszyscy o nim zapominają… O ośrodkach miejskich, niektórych bardzo dziwnych, Kasia Stoparczyk rozmawiała ze swoim gościem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA miasto podróże dzieci ciekawostki ŚWIAT Katarzyna Stoparczyk Alaska

Fascynujące życie pod wodą

Życie zwierząt obserwujemy przede wszystkim na lądzie, gdyż jest to nasze naturalne środowisko. I jest to także z oczywistych powodów łatwiejsze. Jednak życie pod wodą jest równie fascynujące. I aby je obserwować, nie trzeba nurkować w ciepłych morzach południowych: nasze rzeki i jeziora także są ciekawe, choć woda może mniej przejrzysta i chłodniejsza.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Katarzyna Stoparczyk pająki przyroda woda Trójka Wojciech Mikołuszko