Życie artystyczne według Olgi Sawickiej Polska aktorka teatralna i filmowa, reżyserka dubbingu i profesor nadzwyczajna Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Gościem Polskiego Radia 24 była Olga Sawicka. W audycji wspominała najciekawsze momenty swojego życia artystycznego, a także zdradziła najbliższe plany. Zobacz więcej na temat: FILM
Konkurs scenariuszowy „Przypadek” W magazynie Weekend Kulturalny goście Artur Zaborski i Julian Potrzebny rozmawiali o konkursie scenariuszowym inspirowanym filmem „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego, a także filmie „Ogień na morzu”. Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Kieślowskiego. Zobacz więcej na temat:
Międzynarodowe targi sztuki w Warszawie W Warszawie trwają międzynarodowe targi sztuki. Do wzięcia udziału w International Art Fair Warsaw 2016 zachęcała na antenie Polskiego Radia 24 organizatorka wydarzenia Małgorzata Miśkiewicz. Zobacz więcej na temat:
Herbertowska Akcja „Czytam w Podróży” W Warszawie rozpoczęła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji społecznej "Czytam w podróży". To projekt Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Uczniowie placówek zrzeszonych w fundacji rozdają dziś zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta, zachęcając tym samym do czytania. Akcja odbywa się w ponad tysiącu różnych miejscach w całej Polsce. Zobacz więcej na temat:
Jørn Lier Horst o popularności skandynawskiego kryminału Porzucił posadę szefa wydziału kryminalnego, by poświęcić się pisaniu. Do tej pory jego książki sprzedały się w nakładzie miliona egzemplarzy. Gościem Polskiego Radia 24 był Jørn Lier Horst, autor bestsellerowej serii o policjancie Williamie Wistingu. Mówił m.in. o tym, skąd bierze się popularność skandynawskich kryminałów. Zobacz więcej na temat:
Fenomen Stanisława Lema Stanisław Lem to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich. Światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa. W 10. rocznicę śmierci, pisarza wspominał w Polskim Radiu 24 Maciej Parowski (Nowa Fantastyka). Zobacz więcej na temat: Stanisław Lem
Polska czasu przełomu oczami pisarza Marka Weissa Polityka, wielka miłość, ale też wielka zdrada, szara codzienność oraz misja do wypełnienia. To wszystko znajduje się najnowszej książce Marka Weissa pt. "Brat bies". W Polskim Radiu 24 pisarz, a także reżyser teatralny i operowy opowiedział o jej przesłaniu oraz życiu w momencie przełomowym dla naszego kraju. Zobacz więcej na temat:
Kinedok: rozkwit dokumentu Począwszy od 9 kwietnia Ursynowski Dom Sztuki będzie prezentował raz w miesiącu europejskie kino dokumentalne. O projekcie mówił w Weekendzie Kulturalnym Andrzej Bukowiecki, dziennikarz filmowy i historyk kina. Zobacz więcej na temat:
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury W połowie maja rusza pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury „Apostrof. W ramach festiwalu odbędzie się 70 wydarzeń w 8 miastach Polski związanych ze światową literaturą. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Maćkiewicz, współorganizator festiwalu. Zobacz więcej na temat:
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie Na półki polskich księgarni w lutym trafiła książka Pawła Smoleńskiego „Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie”. W audycji Kawa Dyplomatyczna sam autor, a także ambasador Roman Chałaczkiewicz rozmawiali o tym, kim są Kurdowie, jaka jest ich sytuacja i o co walczą. Zobacz więcej na temat:
Pieśń harfy Opowieść o miłości i Bogu, przyjaźni, zdradzie i utraconej nadziejach. O swojej książce „Pieśń harfy” i sensie muzyki mówił w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem w Polskim Radiu 24 Levi Henriksen, norweski pisarz i muzyk Zobacz więcej na temat: literatura
Drzwi do nieba Patricia Pearson porusza w swojej książce „Drzwi do nieba” tematykę przeżyć z pogranicza śmierci. O doświadczeniach towarzyszących śmierci mówiła w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem w Polskim Radiu 24. Zobacz więcej na temat:
Życie artysty w krzywym zwierciadle Ona – piosenkarka, pisarka i aktorka kabaretowa. On – z wykształcenia leśnik, z zainteresowania historyk, z zawodu karykaturzysta. Lidia Stanisławska i Jacek Frankowski, dwoje przyjaciół zagościło w Polskim Radiu 24. Opowiedzieli m.in. o swoim dorobku artystycznym, a także blaskach i cieniach scenicznej działalności. Tłem do rozmowy była książka Lidii Stanisławskiej pt. „Anegdoty”. Zobacz więcej na temat:
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Czeczenki Opowieść o macierzyństwie, miłości, odwadze, strachu i cierpieniu. Opowieść o siostrzanej relacji dwóch kobiet, które różni niemal wszystko - pochodzenie, poglądy, kultura, religia, a łączy samotne macierzyństwo i życie naznaczone chorobą. Anna Kaszubska – Polka i pisarka oraz Zargan Nasordinova – muzułmanka i uchodźczyni z Czeczenii wspólnie napisały książkę „186 szwów”. Zobacz więcej na temat:
Dotknij Teatru Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony 27 marca od 1961 roku. W tym roku święto teatru obchodzone jest pod hasłem „Dotknij teatru”. Zobacz więcej na temat:
Wielki Piątek jako najważniejszy dzień dla ewangelików Wielki Piątek upamiętnia męczeńską śmierć krzyżową Jezusa. Jakie znaczenie ma krzyż w luteranizmie i kalwinizmie? O tym w Polskim Radiu 24 mówili diakon Halina Radacz i ks. Dariusz Chwastek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ks. Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Zobacz więcej na temat:
Misterium Męki Pańskiej Wielki Piątek chrześcijanie w sposób szczególny przyglądają się tajemnicy krzyża. Z tej okazji organizowane są Misteria Męki Pańskiej. O plenerowym Misterium Góreckim w Polskim Radiu 24 mówili jego twórcy i uczestnicy. Zobacz więcej na temat:
Międzynarodowy Dzień Teatru Święto teatru już 27 marca. Czym jednak jest teatr? W czym skrywa się jego magia? O tym w Weekendzie Kulturalnym mówiły Anna Wołek, dyrektor Teatru Muzycznego w Toruniu i Marta Król, aktorka Teatru Dramatycznego i Międzynarodowego Teatru Paula Bargetto Trans-Atlantyk. Zobacz więcej na temat: TEATR