Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Święta z Mikołajem" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o wierze w Świętego Mikołaja

Każdy z nas ma wspomnienia z dzieciństwa związane ze Świętym Mikołajem. Oczekiwanie na prezenty, pisanie listów do Mikołaja, świąteczna atmosfera i choinka, to dla wszystkich czas magiczny. Piosenki o Mikołaju słychać w każdym domu.  Są młodzi rodzice, którzy nie chcą oszukiwać dzieci.... i mówić im, że to Mikołaj przynosi prezenty. Czy wiara w świętego Mikołaja to coś złego?
Zobacz więcej na temat: 

"Mikołaj" – reportaż Julii Rozbieckiej o postaci Świętego Mikołaja w oczach dzieci

Myślicie: "Wszystko o nim wiemy. Jest gruby, ma czerwoną czapkę, pomagają mu elfy, a prezenty wrzuca przez komin..." Jesteście pewni że znacie Świętego Mikołaja? Nic bardziej mylnego! Czasy się zmieniły! Bo Elfy to bajka dla maluchów, a Świętemu Mikołajowi do dostarczania prezentów wystarczą....drony. Z dziećmi ‐ najlepszymi ekspertami od choinkowych prezentów, rozmawiała Julia Rozbiecka.
Zobacz więcej na temat: 

«Гэта той падарунак, пра які марылі лукашысты».

Агляд тыднёвіка беларусаў у Польшчы «Ніва», а ў ім пра медыйную атаку на прадстаўніцу беларускай меншасці ў Польшчы, якая дапамагае мігрантам. «Гэта той падарунак, пра які марылі лукашысты, для якіх здаўна становішча польскіх арганізацый падляшскіх беларусаў становіцца косткай у горле пры ацэнцы іхнай улады».
Zobacz więcej na temat:  Беларусы ў Польшчы

W saloniku solenizanta

6 grudnia 1829 r. w uroczysty dzień imienin Mikołaja Chopina, Fryderyk zorganizował koncert w gronie rodziny. Zaproszeni goście zebrali się w saloniku solenizanta. W fotelu zasiadł przyjaciel rodziny i najważniejszy gość, profesor Józef Elsner. Obok niego Hofman, również profesor konserwatorium i Fryderyk Skarbek, ojciec chrzestny Fryderyka, profesor uniwersytecki. Wojciech Żywny ubrany w nową kamizelkę, ze świeżą białą chustką obwiązaną wokół szyi, dyrygował małym zespołem muzyków z teatru. Najważniejszym punktem koncertu był występ Fryderyka i jego sióstr, w wykonaniu których zabrzmiała muzyka Beethovena, Haydna i Mozarta. Gromkimi brawami nagrodzono występ młodego pianisty. Profesor Skarbek zerwał się z krzesła i ucałował swego utalentowanego imiennika. Elsner winszował panu Mikołajowi niepospolitego talentu jego syna. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Macierzyńska George

5 grudnia 1834 r. George Sand podpisała umowę na pierwsze wydanie jej Oeuvres complètes, wynegocjowaną przez bliskiego przyjaciela pisarki, adwokata i sędziego trybunału w La Châtre, Silvaina Pouradier-Duteil'a. Był to czas, gdy burzliwy związek pisarki z Alfredem Mussetem dobiegał końca. Wiedział o tym cały Paryż. Przekazywano sobie wiadomość, że George w geście ofiary obcięła swoje długie, czarne, piękne włosy, posyłając je byłemu już kochankowi. Zdesperowana napisała: „Nie, nie, dosyć! Ty biedny nieszczęśniku, kochałam cię jak syna, macierzyńską miłością, moje rany wciąż krwawią. Żal mi Ciebie, wybaczam Ci wszystko, ale musimy się rozstać”. Krążące po Paryżu plotki na temat związku pisarki z Mussetem zmusiły ją do opuszczenia miasta. Schronienie, jak zwykle, znalazła w Nohant. Już za niecała dwa lata miała rozpocząć następny „macierzyński związek”, tym razem z Chopinem. (md)
Zobacz więcej na temat: