"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 10.12.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Być kobietą. Podcast Joanny Racewicz. Odcinek 14 Dominika Szymańska, mama dwójki chłopców, w rozmowie z Joanną Racewicz mówi o tym jak motywować dzieci do nauki w domu oraz o wyzwaniach jakie napotyka się w macierzyństwie. Zobacz więcej na temat:
"Most kamienny Jana Stacha" - reportaż Moniki Chrobak o moście zbudowanym z kamieni przez jednego człowieka własnymi rękami Minęło 50 lat od budowy największego w Polsce mostu zbudowanego z kamieni przez jednego człowieka własnymi rękami. Rolnik Jan Stach z małopolskich Znamirowic postawił kamienną konstrukcję, aby w ten sposób ułatwić sobie dojazd z domu do drogi głównej, który została zalany przez wody budowanego Zalewu Rożnowskiego. Jedyny możliwy przejazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. Zobacz więcej na temat:
Trzymająca lirę 10 grudnia 1849 r. w „Kurierze Warszawskim” napisano: „P. Clésinger, znakomity tegoczesny rzeźbiarz Paryski, będąc obecny w ostatniej chwili śmierci Szopena, zamknął się po powrocie do domu w swojej pracowni, i nie opuścił tejże pierwej, dopóki nie wykonał figury trzymającej połamaną lirę. Figura ta alegoryczna, przedstawia duszę Szopena, która opuszczając świat ziemski, przenosi się do wieczności”. Artysta wyznał, że nad żadnym dotąd dziełem nie pracował z większą dokładnością. Nagrobek miał być ukończony na dzień imienin Chopina, a więc 5 marca. Konflikt między komitetem budowy pomnika, kierowanym przez Delacroix, a Clésingerem, doprowadził do zmiany terminu. Rzeźbiarzowi postawiono zarzut, że „figura trzymająca lirę nie została wykonana z jednego bloku, lecz z trzech aż części”. Uroczyste odsłonięcie pomnika mogło się odbyć dopiero w pierwszą rocznicę śmierci kompozytora. Rzeźba, określana przez współczesnych mianem arcydzieła, uznana została za najlepszą pracę Clésingera. (md) Zobacz więcej na temat:
Kobieta dyrygent, nie dyrygentka Kobieta, która chce osiągnąć sukces w dyrygenturze, musi być o 100 razy lepsza w swoim fachu niż mężczyźni dyrygenci. Poza tym często musi udowadniać, że ma na tyle silny charakter, że potrafi poprowadzić orkiestrę. Wśród haseł krążących w sieci, znajdzie się też takie, które mówi o tym, że mężczyzna nie musi tłumaczyć się z tego, że nosi spodnie, ale kobieta powinna na to zasłużyć. To jeden z wielu niesprawiedliwych i krzywdzących komentarzy odnośnie dziewczyn, które wciąż są mniejszością w dyrygenturze. Jak dzisiaj wygląda ich sytuacja? Jak ich pozycje umacnia postać Agnieszki Duczmal, która właśnie została uhonorowana Diamentową Batutą? O tym z dyrygent Sylwią Kobylińską Janiak rozmawia Weronika Puszkar. Zobacz więcej na temat:
Pająki, jaszczurki i węże - pasażerowie na gapę Niekiedy, rozpakowując swoje wakacyjne bagaże, spotykamy w naszych walizkach niespodziewanych gości. Małe jaszczurki, węże, czy pająki to tylko trzy przykłady pasażerów na gapę, którzy przemierzają z nami pół świata, by znaleźć się w naszym kraju. Nie dość, że takie spotkanie może przyprawić rozpakowującego o "zawał serca", to w pewnych sytuacjach rodzi kłopoty z prawem. Kacper Kowalczyk razem z dr Agnieszką Czujkowską z warszawskiego ZOO wyjaśnią co można zrobić w takiej sytuacji. Zobacz więcej na temat:
Słoma Słoma… Czy może być coś bardziej pospolitego? Współcześnie nie mamy za bardzo z nią do czynienia, dlatego nie znamy już jej szczególnych właściwości. A przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia – i nie tylko! – warto to sobie przypomnieć. Pomoże nam w tym językoznawczyni i etnografka dr Agata Bielak. Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia
Buk Dzisiaj robi się z tego solidne łóżka czy szafy, i na tym kończą się nasze skojarzenia z tym drzewem. Ale BUK, zwłaszcza dla górali, ma wiele znaczeń. Już u dawnych Słowian odgrywał ważną rolę, a starożytni Rzymianie uważali go za drzewo szczęśliwe, symbol miłości, płodności i cierpliwości. O buku w naszym cyklu "Źródłosłów" opowie nam teraz językoznawczyni i etnografka dr Agata Bielak. Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 9.12.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Koreańskie kiszonki, zupy i desery - czyli Korea Południowa nie tylko od kuchni ... filmowej czy muzycznej Wioleta Błazucka mieszka od kilku lat w Korei: czy brakuje jej polskich smaków? Czy w Korei da się ugotować grochówkę? Na czym polega tajemnica dobrego kimchi? Czym Koreańczycy leczą przeziębienia? I który rodzaj kawy jest tam najpopularniejszy? Zobacz więcej na temat:
Wokół Berlioza 9 grudnia 1832 r. w sali Konserwatorium Paryskiego miał miejsce autorski koncert Hectora Berlioza, francuskiego kompozytora, mistrza nowego brzmienia orkiestrowego. Otrzymał on Wielką Nagrodę Rzymską i związane z tym pięcioletnie stypendium (3000 franków rocznie), łącznie z obowiązkiem spędzenia dwóch pierwszych lat w Rzymie. Za pozwoleniem dyrektora tamtejszej Akademii opuścił Rzym sześć miesięcy przed terminem, udając się do Paryża. Chopinowi zaimponowała „humanistyczna kultura i błyskotliwa inteligencja” Berlioza. Mimo przyjaznych stosunków artyści nie polubili nawzajem swojej muzyki. Nie przeszkodziło to jednak polskiemu kompozytorowi uczestniczyć w benefisowym koncercie zorganizowanym przez Berlioza dla Harriet Smithson, znanej angielskiej aktorki, wówczas już narzeczonej francuskiego kompozytora. (md) Zobacz więcej na temat:
[#24] Trudne powroty migrantów To był największy wojenny eksodus od czasu II wojny światowej. Niezwykle brutalna wojna domowa w Syrii sprawiła, że z domów uciekło co najmniej 13 milionów osób czyli ponad połowa całej populacji kraju. Teraz po dekadzie od rozpoczęcia wojna powoli dogasa, a my sprawdzamy, czy Syryjczycy wracają do swoich domów. A ściślej rzecz biorąc: dlaczego nie wracają ++++++++++ Muzyka: SefChol - “Dangerous Toys”, Sextile - “Anxious”, Emmit Fenn - “Creep”, Noir Et Blanc Vie - “Analogue Cabin”. Zobacz więcej na temat:
Odcinek 2 Niewidoczne- historie warszawskich służących Służące, nieznane bohaterki warszawskiej codzienności tworzyły społeczny pejzaż miasta przełomu XIX i XX wieku. Historyczna perspektywa przedstawia je jako zbiorowość, stanowiły blisko 20 procent wszystkich osób pracujących w stolicy. Kobiety przyjeżdżały ze wsi w poszukiwaniu pracy i zatrudniały się na posadzie w zamożnych mieszczańskich domach. Z zachowanych dokumentów i innych źródeł dowiadujemy się jak wyglądało ich życie i praca. Zobacz więcej na temat:
"Jak piekarz został saperem" - reportaż Karoliny Kamińskiej o żołnierzach Wojsk Obrony Terytorialnej Pochodzą z różnych miejscowości: Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Wronek. Ruta jest pracownikiem administracyjnym, Bartłomiej dyrektorem regionalnym banku, a Dawid tapicerem. Łączy ich jedno. Służba w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Cała trójka postanowiła spróbować swoich sił w mundurze i pójść w kamasze. WOT to najmłodsza formacja wojskowa w Polsce. Szkolenie rozłożone jest w czasie, tak by jednocześnie realizować się zawodowo, a w trakcie ćwiczeń zdobywać kolejne umiejętności wojskowe. Po 3 latach nauki o żołnierzu WOT mówi się, że jest "combat ready", czyli gotowy do walki. Na starcie na każdego rekruta czeka 16-dniowe wymagające szkolenie poligonowe. 59 kandydatów na żołnierzy przekroczyło mury 151. batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie, a wśród nich Ruta, Bartłomiej i Dawid. Zobacz więcej na temat:
A day of a patrol of Poland’s territorial defence force operating in the Michałowo locality Zobacz więcej na temat: