"Sztuka ulicy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o graficiarzach Drabinka, farby w sprayu i jakieś ustronne miejsce. Działają pod wiaduktami, na podwórkach, murach fabryk. Graficiarze. Nie wszyscy ich lubią. Mówi się o ich pracach, że to bazgroły. Często padają słowa, że to wandale. Czy rzeczywiście? Co w miejskiej przestrzeni dzieje się dzięki ich działalności? Zobacz więcej na temat:
Komety "Komety - te fascynujące obiekty tworzą czasem piękne zjawisko na niebie i jednocześnie stanowią dla naukowców bogate źródło wiedzy na temat Układu Słonecznego. W tym odcinku dowiecie się dlaczego! Sprawdzimy skąd pochodzą, z czego się składają i dlaczego mają słynne warkocze". Zobacz więcej na temat:
"Retrogracze" – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o pasji bywalców kultowego salonu - Muzeum gier video w Elblągu Gracze unikatowego Salonu Muzeum Gier Wideo w Elblągu mają od 6 do 50 lat. Placówkę założył Andrzej Krawczyński junior, syn nieznanego szerzej konstruktora o tym samym imieniu. Odwiedzający salon opowiedzieli o niezwykłej pasji, jaką są gry wideo. Andrzej Krawczyński senior stworzył m.in. pierwszy w Polsce joystick, gry telewizyjne, kwarcowy zegar cyfrowy z budzikiem oraz instalację alarmową do samochodu. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 18.11.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Kulinarne podróże Małgorzaty Raduchy. Tort dobosza podlany... sokiem z rybaka, czyli kulinarne niespodzianki Węgier Ile jest rodzajów zup rybnych na Węgrzech? Czym charakteryzuje się węgierska odmiana świni pod nazwą mangalica? Które salami jest najlepsze? I czy nasz gulasz ma wiele wspólnego z węgierskim? O tym opowiada Anna Butrym - hungarystka i tłumaczka. Zobacz więcej na temat:
Powodowani czcią 18 listopada 1855 r. „Gazeta Codzienna” w swej „Kronice Warszawskiej i Krajowej” informowała o nabożeństwie w kościele księży Kapucynów za duszę zmarłej Ludwiki z Chopinów Jędrzejewiczowej, najstarszej siostry Fryderyka, którego przeżyła zaledwie o sześć lat. Na jego pogrzebie w kościele św. Magdaleny w Paryżu zabrzmiało Requiem Mozarta, teraz tym samym ponadczasowym dziełem artyści warszawscy żegnali siostrę kompozytora w warszawskiej świątyni: „[…] powodowani czcią dla pamięci nieporównanego mistrza”. Gdy zabrzmiały dźwięki marsza żałobnego Chopina i „rzewne tony śpiewaka smutku, jak go nazwał Włodzimierz Wolski, nie było prawie żadnego z obecnych, który by nie zapłakał. Łzy te były wymownym dowodem i cnót śp. Jędrzejewiczowej i głęboko przechowywanej czci dla jej brata”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Kolekcjonerzy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Wojtku i jego pasji kolekcjonerskiej Nieważny jest wiek. Ważna jest pasja kolekcjonerska. Zbierać można wszystko. Jednym z takich zapaleńców jest Wojtek ze Śląska Cieszyńskiego. Uczeń liceum, przewodniczący szkoły, działa w kole historycznym i jest falerystą. Zbiera militaria i odznaczenia. Ma niesamowitą energię do działania. Zobacz więcej na temat:
Na tarasie życia - odcinek 8. Zapraszamy Państwa na Pragę Południe do warszawskiego osiedla Szaserów, dawniej Bezdomnych Kochanków oraz Młodych. Dwa lata temu pomiędzy ulice : Romea i Julii, a Wspólną Drogę los rzucił poszukującą schronienia (po długoletniej działalności na Żoliborzu) Piwnicę Poetycką. I tak przy ulicy Szklanych Domów powstał Kredens pod Oknami – w którym dla mieszkańców o „Hoteliku Pod Różami” z Januszem Tylmanem śpiewała Sława Przybylska - przyjmując brawa między innymi od Barbary Krafftówny wśród wystawy fotografii innej gwiazdy "Kabaretu Starszych Panów" - Kaliny Jędrusik. Brzmi poetycko, prawda? Bo tam tak jest… Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
"Coś po sobie zostawić" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o otwarciu Sali Tradycji Kolejnictwa na człuchowskim dworcu Taka idea przyświeca kolejarzom i miłośnikom kolei, żeby następne pokolenia poznawały historię i rozwój kolei. Prowadzą strony internetowe, odnawiają w starych lokomotywowniach stare wagony i parowozy. Powstają też prywatne zbiory. Ostatnio w Człuchowie, w nowo odrestaurowanym dworcu otwarta została sala pamięci i historii kolei. Pomysłodawcą jest pan Adam Ratyński, którego ojciec i dziadek pracowali na kolei. Dziadek był maszynistą. A pociąg prowadził w białych rękawiczkach, jak wspomina pan Adam, który też jest kolejarzem. Dla niego praca na kolei to honor, a przekazywanie wiedzy o przeszłości to misja... I nie tylko dla niego... Zobacz więcej na temat:
Dwaj posłowie PSL "Wyzwolenia" wtargnęli do redakcji "Gazety Polskiej dwa grosze" Zobacz więcej na temat: niepodległość
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 17.11.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Korpomowa, czyli język korporacyjny Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Dziś: językowo o strachu. Zobacz więcej na temat:
Unia pod lupą 17.11.2021 Szefowie dyplomacji 27 krajów Unii Europejskiej jednomyślnie zgodzili się na zaostrzenie sankcji dla Białorusi za wykorzystywanie imigrantów w ataku hybrydowym na wspólnotę. Restrykcję na początek dotkną zapewne około 30 osób, firm i instytucji. Kilka godzin po decyzji, kanclerz Niemiec – Angela Merkel rozmawiała z Aleksandrem Łukaszenką, a prezydent Francji – Emmanuel Macron – z prezydentem Rosji – Władimirem Putinem. Autorzy: Beata Płomecka, Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska - Jordan, Dariusz Pieróg Zobacz więcej na temat:
[#21] Polka o dramatycznej sytuacji w Afganistanie Afganistan stacza się w przepaść biedy. Gdy władzę w kraju przejęli talibowie, a zagraniczne rezerwy finansowe kraju zostały zamrożone, Afgańczycy zostali odcięci od pieniędzy. Coraz więcej osób sprzedaje wszystko, co ma w domu, by móc kupić jedzenie. ONZ ocenia, że nadchodząca zima może być katastrofalna w skutkach. Nawet 60 procent Afgańczyków może znaleźć się poniżej progu ubóstwa. Zaś w połowie przyszłego roku biedę może cierpień już 95 procent społeczeństwa. Podkast "Świat" ma dla Was niezwykłą relację prosto z Afganistanu. Rozmawiamy z pracującą tam Polką, która wcześniej nie wypowiadała się dla mediów. Polka mówi nam, co widać na ulicach biedniejącego z dnia na dzień Afganistanu. +++++++++++++++ Muzyka: Audionautix - “Deep Space”, Audionautix - “Atlantis", Godmode - “Blacksmith”, Godmode - “Melancholia”. Zobacz więcej na temat: