Unia pod lupą 17.11.2021 Szefowie dyplomacji 27 krajów Unii Europejskiej jednomyślnie zgodzili się na zaostrzenie sankcji dla Białorusi za wykorzystywanie imigrantów w ataku hybrydowym na wspólnotę. Restrykcję na początek dotkną zapewne około 30 osób, firm i instytucji. Kilka godzin po decyzji, kanclerz Niemiec – Angela Merkel rozmawiała z Aleksandrem Łukaszenką, a prezydent Francji – Emmanuel Macron – z prezydentem Rosji – Władimirem Putinem. Autorzy: Beata Płomecka, Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska - Jordan, Dariusz Pieróg Zobacz więcej na temat:
[#21] Polka o dramatycznej sytuacji w Afganistanie Afganistan stacza się w przepaść biedy. Gdy władzę w kraju przejęli talibowie, a zagraniczne rezerwy finansowe kraju zostały zamrożone, Afgańczycy zostali odcięci od pieniędzy. Coraz więcej osób sprzedaje wszystko, co ma w domu, by móc kupić jedzenie. ONZ ocenia, że nadchodząca zima może być katastrofalna w skutkach. Nawet 60 procent Afgańczyków może znaleźć się poniżej progu ubóstwa. Zaś w połowie przyszłego roku biedę może cierpień już 95 procent społeczeństwa. Podkast "Świat" ma dla Was niezwykłą relację prosto z Afganistanu. Rozmawiamy z pracującą tam Polką, która wcześniej nie wypowiadała się dla mediów. Polka mówi nam, co widać na ulicach biedniejącego z dnia na dzień Afganistanu. +++++++++++++++ Muzyka: Audionautix - “Deep Space”, Audionautix - “Atlantis", Godmode - “Blacksmith”, Godmode - “Melancholia”. Zobacz więcej na temat:
Nominacje Mikołaja 17 listopada 1820 r. Mikołaj Chopin otrzymał na piśmie mianowanie Komisji Rządowej Wojny, Nr. 10321/3709, na stanowisko profesora w Szkole Aplikacyjnej, mieszczącej się w budynku dawnego Collegium Nobilium o.o. pijarów przy ulicy Miodowej. Przewodniczący Komisji, generał dywizji Maurycy Hauke, osobiście zatwierdził jego kandydaturę do kadry naukowej tejże szkoły. Liczący wówczas pięćdziesiąt lat, jako pracownik wyższej uczelni wojskowej, miał obowiązek noszenia munduru i stosownego do niego kapelusza, a także szpady przy lewym boku. Mikołaj Chopin wcześniej był już zatrudniony w Liceum Warszawskim, a wśród jego akt osobowych znajdował się dokument podpisany przez „Xięcia Ministra Wojny” Józefa Poniatowskiego, zawierający nominację na profesora języka francuskiego w Szkole Elementarnej Artylerii i Inżynierów. (md) Zobacz więcej na temat:
"Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej o Józefie Henie Józef Hen, właściwie Józef Henryk Cukier urodził się 8 listopada 1923 w Warszawie. Polski pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia, dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy. Wychował się w kamienicy przy ul. Nowolipie 53 w Warszawie. Miał trójkę starszego rodzeństwa. Jako dziecko współpracował z założonym przez Janusza Korczaka "Małym Przeglądem". Ukończył prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magnusa Kryńskiego. Podczas obrony Warszawy przebywał na Nowolipiu. W listopadzie 1939 opuścił miasto i przedostał się do Białegostoku. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Pracował przy budowie szosy Lwów-Kijów, a potem trafił do Samarkandy w Uzbekistanie. W 1944 wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. W 1944 przyjął pseudonim literacki "Hen", który z czasem zaczął mu służyć za nazwisko. Zaraz po wojnie był redaktorem tygodnika Żołnierz Polski. Zobacz więcej na temat:
Łapek w dół na YouTube już nie zobaczymy Co prawda sam przycisk pozostał, ale YouTube zdecydował o usunięciu licznika łapek w dół. Taka informacja nie będzie wyświetlana pod filmami. Dlaczego serwis zdecydował się na taki krok? O tym z twórcą internetowym Andrzejem Mazurukiem rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 16.11.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Europa od kuchni 16.11.2021 Komisja Europejska zaproponowała pakiet bankowy, którym ma zająć się Parlament Europejski. Odporność banków Unii Europejskiej na ewentualne wstrząsy gospodarcze ma zostać wzmocniona, a one same - lepiej przygotowane na przyszłość. Dzięki nowym regulacjom banki w Unii mają stać się bardziej odporne na potencjalne problemy gospodarcze, a jednocześnie przyczynić się do odbudowy Europy po pandemii i transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Autorzy: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg Zobacz więcej na temat:
"W 526 dni dookoła Polski"- reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o rodzinie Paluchów, która stworzyła oryginalny system leczenia schorzeń kręgosłupa Rodzina Paluchów słynie z tego, że stworzyła oryginalny system leczenia schorzeń kręgosłupa. A wszystko zaczęło się od Kazimierza, harcerza, uczestnika Powstania Wielkopolskiego, który odbył pieszy rajd wzdłuż granic II RP w X rocznicę odzyskania niepodległości. Przez 526 dni Kazimierz Paluch przebył ponad 6,5 tysiąca kilometrów. Przebytą drogę dokumentował w pamiętnikach, w których zbierał wpisy, pieczątki, wszelkie potwierdzenia przebytej drogi z urzędów, parafii, fabryk, szkół i od osób prywatnych. Dzięki nim można zrekonstruować przebieg wyprawy, jej charakter, wyobrazić sobie sytuacje i zdarzenia jej towarzyszące. Zachowały się one w rodzinnych archiwach. Wszyscy potomkowie Kazimierza są lekarzami, ludźmi dla których patriotyzm i zaangażowanie społeczne jest podstawową wartością. O patriotyzmie w tej rodzinie nie mówiło się w wielkich słowach. On był obecny każdego dnia w życiu całej rodziny. Zobacz więcej na temat:
Nieporozumienie 16 listopada 1848 r. w Londynie odbył się „Dobroczynny bal maskowy i koncert na rzecz funduszu Towarzystwa Literackiego Przyjaciół Polski”. Współorganizatorką była ks. Marcelina Czartoryska, działająca z ramienia Hôtel Lambert. Chopin pragnął, choć w najmniejszej cząstce, przyczynić się do tej ważnej sprawy narodowej. Mimo zakazów lekarzy opiekujących się wówczas kompozytorem, uczestniczył w imprezie. Historyk muzyki Francis Hueffer w swym eseju napisał: „Ludzie, rozgrzani tańcem, wchodząc do sali, w której grał Chopin, […] chcieli jak najszybciej wrócić do zabawy. Był krańcowo wyczerpany i jego recital stanowił nieporozumienie, pomyłkę popełnioną w dobrej wierze”. Cała impreza spotkała się ze sprzeciwem, szczególnie „Timesa”, który uważał, że w tym roku – 1848 – dążenia wolnościowe Polaków powodowały poważne zagrożenie dla pokoju w Europie. (md) Zobacz więcej na temat:
"Cyfrowi nomadzi" - reportaż Joanny Bogusławskiej o rodzinie, która zmieniła swoje życie, by mieć więcej czasu dla siebie Sylwia i Grzegorz pracowali w korporacji. Sylwia była prawnikiem, a Igor, ich syn, bardzo dużo czasu spędzał w przedszkolu. Czuli, że takie życie im nie odpowiada, choć wtedy nie widzieli innego wyjścia. Brakowało im czasu dla siebie i czasem nawet sił. Pojechali do stanu Arkansas w USA. Znaleźli się z dala od domu, bez własnego latami urządzanego mieszkania, gdzie toczyły się wojny przy wyborze zlewu do kuchni i bez szaf "niezbędnych do życia" rzeczy, które gromadzili latami. Liczył się wspólny czas, to co robili razem, a nowe przeżycia i doświadczenia tylko tą więź wzmacniały. Po powrocie nie mogli wrócić do dawnego trybu, nie chcieli. Zostawili swoje dotychczasowe prace, założyli własne działalności, poszukiwali kontraktów, które umożliwia im częstsze i dłuższe wyjazdy. Po prawie 3 latach Sylwia zamiast prawniczych pism pisze artykuły, bloga i robi zdjęcia, Grzesiek zdalnie pracuję w branży IT, a Igor ma swój aparat. Ze szkołą nie ma problemu. Stali się rodziną cyfrowych nomadów. Zobacz więcej na temat:
Dorota Kaczmarek: „Najważniejsze, to być!” Dorota Kaczmarek jest wokalistką. Brała udział w jednym z największych muzycznych show w Polsce. Nie boi się też mówić o swojej trudnej historii. Mierzyła się z depresją i ma za sobą próbę samobójczą. Jak odzyskała radość życia? Zdradziła to w podcaście Czwórki. Zobacz więcej na temat:
"Dzieje salonu" Kazimierza Wroczyńskiego grane w trzech polskich teatrach Zobacz więcej na temat: niepodległość
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 15.11.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Chopin contra Ludwik XIV 15 listopada 1845 r. George Sand, przebywająca w Nohant, wezwała do siebie Hipolita Chatiron, swego przyrodniego brata: „[…] Przyjdź do nas na obiad i podtrzymaj honor Chopina przy szachach, bo ten gałgan Ludwik XIV [Solange] wygrał z nim dzisiejszego wieczoru 8 partii”. Hipolit, który miał siedzibę w pobliskim Montgivray, wiele czasu spędzał w Nohant, a jego córka Leontyna mieszkał tu całe lato towarzysząc Solange. Jego niewyczerpana wesołość, oryginalność pomysłów, niespożyta energia, entuzjastyczny podziw dla Chopina sprawiły, że był w łaskach, zarówno u gospodarzy, jak i ich gości. Organizował dla nich polowania, połowy ryb, uczył jazdy konno. Znakomicie grał w bilarda i w szachy, toteż bardzo często ratował kompozytora z opresji, kiedy ten nie radził sobie z kulami bilardowymi, albo przegrywał kolejne partie szachów, co często mu się przydarzało. (md) Zobacz więcej na temat: