Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Powrót do życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o weteranach działań poza granicami państwa

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku. Weterani mają jednak poczucie, że po powrocie z misji, społeczeństwo o nich zapomina... Artur Walczuk jest weteranem wielu misji policyjnych i aktywnie działa na rzecz ludzi, którzy po powrocie z misji potrzebują pomocy psychologicznej i nie tylko.
Zobacz więcej na temat: 

Tańce w „Cecylii”

31 maja 1829 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera Cecylii Piaseczyńskiej, 2-aktowej opery komicznej Karola Kurpińskiego. Kiedy rodzina Chopina urządzała się w Warszawie, ten wybitny polski kompozytor objął stanowisko drugiego dyrygenta w teatrze Bogusławskiego. Zbliżył się wtedy do Mikołaja Chopina, z którym wspólnie brali udział w rozstrzyganiu ważnych problemów polskiej kultury. Gdy Fryderyk rozpoczął naukę u Żywnego, pierwszy raz usłyszał o Kurpińskim, szybko też poznał jego twórczość operową. Jeszcze przed swym wyjazdem za granicę  był świadkiem wystawienia Cecylii Piaseczyńskiej, ostatniego muzyczno-scenicznego utworu Kurpińskiego, w którym znalazła się wielka scena baletowa, w całości zestawiona z polskich tańców narodowych. (md)
Zobacz więcej na temat: 

„Gdzie je odnajdę?”

30 maja 1842 r. Eugeniusz Delacroix napisał do George Sand, oczekującej na jego przyjazd do Nohant: „Niech Pani powie mojemu drogiemu Chopinowi, że najmilsze dla mnie rozrywki to włócząc się po ogrodzie rozmawiać o muzyce, a wieczorem w kącie salonu słuchać jej, kiedy to sam Bóg muzyką zstępuje na jego boskie palce”. Podczas pobytu w posiadłości Sand  przyjaciele prowadzili niekończące się rozmowy. Delacroix oczarowany Chopinem, darzący go wielką sympatią i uznaniem, twierdził: „to najprawdziwszy artysta, jakiego zdarzało mi się spotkać w życiu. Należy do tych rzadkich ludzi, których można czcić i podziwiać”. Po wyjeździe z Nohant smutek go nie opuszczał: „A moje długie rozmowy z Chopinem, gdzie je odnajdę?”. (md)
Zobacz więcej na temat: