"Co dalej" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o młodych ludziach z domu dziecka Po ukończeniu nauki, młodzież z domu dziecka dostaje trochę pieniędzy, pakuje walizkę i ma iść w świat. Młodzi ludzie dalej muszą radzić sobie sami. Jak wygląda takie życie po opuszczeniu placówki i na co taka sytuacja skazuje tych, którzy już dużo w życiu przeszli... Zobacz więcej na temat:
"Powrót do życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o weteranach działań poza granicami państwa Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku. Weterani mają jednak poczucie, że po powrocie z misji, społeczeństwo o nich zapomina... Artur Walczuk jest weteranem wielu misji policyjnych i aktywnie działa na rzecz ludzi, którzy po powrocie z misji potrzebują pomocy psychologicznej i nie tylko. Zobacz więcej na temat:
Kosmiczny recykling gwiazd Gwiazdy nie świecą wiecznie, ale w Kosmosie nic się nie marnuje! Ze starych gwiazd powstają kolejne generacje, bardziej bogate w ciężkie pierwiastki - również takie, z których sami się składamy. Czy Słońce pod koniec swojego życia wybuchnie jako supernowa? Zobacz więcej na temat:
Europejskie Obserwatorium Południowe Europejskie oczy na Wszechświat rozmieszczone są na całym świecie, a jednym z najlepszych miejsc do obserwacji naszej galaktyki jest Chile. To tam wysoko w górach, z dala od miast i sztucznych świateł dokonywane są przełomowe odkrycia! Zobacz więcej na temat:
Tomasz Kowalczyk pytał Grzegorza Krychowiaka m.in. o wrażenia ze zgrupowania w Opalenicy (Jedynka) Zobacz więcej na temat:
Mateusz Klich o przygotowaniach do Euro - rozmawiał Tomasz Kowalczyk (Jedynka) Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 31.05.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Tańce w „Cecylii” 31 maja 1829 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera Cecylii Piaseczyńskiej, 2-aktowej opery komicznej Karola Kurpińskiego. Kiedy rodzina Chopina urządzała się w Warszawie, ten wybitny polski kompozytor objął stanowisko drugiego dyrygenta w teatrze Bogusławskiego. Zbliżył się wtedy do Mikołaja Chopina, z którym wspólnie brali udział w rozstrzyganiu ważnych problemów polskiej kultury. Gdy Fryderyk rozpoczął naukę u Żywnego, pierwszy raz usłyszał o Kurpińskim, szybko też poznał jego twórczość operową. Jeszcze przed swym wyjazdem za granicę był świadkiem wystawienia Cecylii Piaseczyńskiej, ostatniego muzyczno-scenicznego utworu Kurpińskiego, w którym znalazła się wielka scena baletowa, w całości zestawiona z polskich tańców narodowych. (md) Zobacz więcej na temat:
Tęsknota i nostalgia czyli o grach zapomnianych i porzuconych Tak jak wspominaliśmy na początku audycji Strefy Gamingu gier porzuconych, uśmierconych i zapomnianych nie brakuje. Dlatego już z tego miejsca zapraszamy Was do posłuchania najnowszego podcastu, który stanowi idealne rozszerzenie i uzupełnienie naszej rozmowy. Weteranom mogą przeszklić się oczy a dla młodszych graczy to bardzo dobra lekcja historii. Zobacz więcej na temat:
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 28 - Statki i okręty Ahoj! Tym razem Miś, Dziadek i Leszek zabierają nas na smakowitą opowieść na morzach i oceanach! Będzie Titanic, będą Wikingowie, będą luksusowe rejsy wakacyjne i podróże morskie dookoła świata, a przede wszystkim będą bajkowo przepyszne smakołyki z różnych stron świata. Zobacz więcej na temat:
„Gdzie je odnajdę?” 30 maja 1842 r. Eugeniusz Delacroix napisał do George Sand, oczekującej na jego przyjazd do Nohant: „Niech Pani powie mojemu drogiemu Chopinowi, że najmilsze dla mnie rozrywki to włócząc się po ogrodzie rozmawiać o muzyce, a wieczorem w kącie salonu słuchać jej, kiedy to sam Bóg muzyką zstępuje na jego boskie palce”. Podczas pobytu w posiadłości Sand przyjaciele prowadzili niekończące się rozmowy. Delacroix oczarowany Chopinem, darzący go wielką sympatią i uznaniem, twierdził: „to najprawdziwszy artysta, jakiego zdarzało mi się spotkać w życiu. Należy do tych rzadkich ludzi, których można czcić i podziwiać”. Po wyjeździe z Nohant smutek go nie opuszczał: „A moje długie rozmowy z Chopinem, gdzie je odnajdę?”. (md) Zobacz więcej na temat: