Polskie Radio
Section05
osobowości

Bartosz Żurawiecki: Bogusław Kaczyński kreował swój życiorys

- To właśnie najbardziej mnie zaciekawiło w tej biografii, że on był inny, że odcinał się od PRL-owskiej szarzyzny, od takich wzorców szorstkiej, brutalnej męskości, które wówczas obowiązywały, ale też od tych smutnych panów w garniturach, którzy wtedy opowiadali o muzyce. Dodawał też element baśniowy - mówił o dziennikarzu i prezenterze telewizyjnym Bogusławie Kaczyńskim autor jego biografii Bartosz Żurawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Kaczyński telewizja osobowości biografia Bartosz Żurawiecki opera

Jacek Gancarson: „Życie skierowało mnie na polskie tory i jestem z tego zadowolony”

- Mam taką teorię na temat emigracji. Jeśli ktoś jest poza krajem wiele lat i w tym kraju przebywania ma normalne, pełne życie: rodzina, firma, majątek to trudno jest myśleć o powrocie do ojczyzny. Natomiast jeśli zainteresowania, mimo wszystko, oscylują w kierunku Polski, to znaczy że jest jakiś niedosyt a le trzeba się też przygotować do pewnych różności po powrocie, w stosunku do tego, co się tam spotykało i do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Ja na bieżąco interesowałem się życiem w kraju. Życie skierowało mnie na polskie tory i jestem z tego zadowolony – mówi Jacek Gancarson, laureat Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Kongres Polonii Amerykańskiej Szwecja osobowości konkurs Małgorzata Frydrych

Do 28 maja można głosować na kandydatów w Konkursie Osobowość Polonijna Roku 2023

W konkursie może wziąć udział każdy, kto działa na rzecz Polonii i Polski, z każdego zakątka świata. Udział jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. W pierwszym etapie kandydaci są proszeni o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, a następnie po formalnej ocenie zgłoszeń, kandydatury są publikowane na stronie i w social mediach wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia osobowości Włochy Europa Polonia w USA Kanada Ameryka Pn. i Płd. Australia Małgorzata Frydrych

https://rozewicz.polskieradio.pl/

Dźwiękowa opowieść o najważniejszych punktach życia i twórczości Tadeusza Różewicza. Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta wysłuchamy kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz osobowości serwisy specjalne polecany Serwisy specjalne - literatura

Joanna Szymańska uhonorowana tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020. Laureatka tegorocznej nagrody Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Niemcy pomoc UE pomoc społeczna pomoc Europa wybory w Niemczech osobowości Małgorzata Frydrych

Bartosz Lisowski z Liverpoolu z tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Gdy rok temu okazało się, że w 450-tysięcznym Liverpoolu, w którym mieszka 20 tysięcy Polaków, nie ma nikogo, kto prowadziłby systemowe wsparcie dla potrzebujących rodaków Bartosz Lisowski wyszukuje mieszkających w mieście najbardziej przedsiębiorczych Polaków i wraz z nimi zakłada stowarzyszenie Polskie Merseyside. Od pierwszego dnia zaczyna ono organizować profesjonalne i darmowe wsparcie prawników i księgowych dla potrzebujących. Doraźna akcja przeradza się w stałe dyżury, a inicjatywa zaczyna się błyskawicznie rozwijać. Po roku działa już jako pełnowymiarowy projekt.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania Liverpool Polonia pomoc SPORT osobowości Małgorzata Frydrych

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia pomoc Włochy Wyspy Owcze Wielka Brytania Szkocja Niemcy osobowości Małgorzata Frydrych