Jeden rzut i Maria Andrejczyk załatwiła awans: w finale będą walczyć jak lwica Zobacz więcej na temat:
News from Poland : Today: A group of MEPs is urging European Commission to remove Hungary from the Schengen Area Zobacz więcej na temat:
Aleksandra Mirosław mistrzynią olimpijską! Tak finałowy bieg relacjonował Marek Solecki w Programie Pierwszym Polskiego Radia Zobacz więcej na temat:
Pia Skrzyszowska przeprasza kibiców za nerwy na jakie ich naraziła w eliminacjach i obiecuje poprawę Zobacz więcej na temat:
Pia Skrzyszowska rzutem na taśmę awansowała do półfinału na 110 m ppł. "Były nerwy, ale nie pobiegłam na maksa, w półfinale obiecuję bieg taki, jaki umiem pobiec" Zobacz więcej na temat:
"Those About to Die". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o brutalnej walce o władzę w starożytnym Rzymie I dr Michał Jacek Baranowski Serial "Those About to Die" zabiera widzów do starożytnego Rzymu - do świata brutalnego sportu i brutalnej polityki. Zaglądamy do pałacu cesarza Wespazjana (Anthony Hopkins), w którym rywalizują jego synowie - Tytus i Domicjan. Schodzimy też do mrocznych zaułków, gdzie rządzi Tenax (Iwan Rheon). Co z tego, co zobaczymy na ekranie jest prawdą, a co fikcją? Na to pytanie odpowiada historyk starożytności dr Michał Jacek Baranowski. Zobacz więcej na temat:
Malwina Smarzek o porażce polskich siatkarek z USA. "To nie była równa walka" Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowo o piekle Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem językowo o piekle. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Powstanie Warszawskie. 63 dni walki we wspomnieniach powstańców Od Rzezi Woli, przez gehennę Starego Miasta, po upadek powstania - zabieramy Cię w podróż przez 63 dni walczącej Warszawy. Przewodnikami po niej są powstańcy, którzy przez ponad 40 lat trwania PRL opowiadali na antenie Polskiego Radia o swoich przeżyciach z czasów zrywu: o okrucieństwie niemieckich żołdaków dokonujących rzezi mieszkańców Woli, o walkach o każdy budynek, a nawet każde piętro, o wstrząsającym przeżyciu, jakim były ewakuacje kanałami. Zobacz więcej na temat:
W istocie bardzo pięknie gra 7 sierpnia 1822 urodziła się w Warszawie Maria Kalergis, pianistka-amatorka, uczennica Chopina w latach 1848-49. Ówczesna prasa paryska rozpisywała się na temat jej sztuki pianistycznej i niezwykłego talentu muzycznego. Emocjonalnie związana była z Polską i życiem muzycznym Warszawy. Po raz pierwszy wystąpiła publicznie w stolicy na poranku dobroczynnym. W roku 1847 zamieszkała w Paryżu. Gdy rozpoczęła naukę u Chopina miała 25 lat i zachwycała swą nieprzeciętną urodą. Chopin w liście do swej siostry, Ludwiki Jędrzejewiczowej napisał: „Panią Calergis uczę; w istocie bardzo pięknie gra i bardzo wielki sukces ma w świecie wielkim paryskim ze wszech miar”. Jej grę podziwiał także Liszt i Rossini. Występowała przeważnie w paryskich salonach arystokratycznych. Uczestniczyła także w koncertach charytatywnych. W repertuarze miała dzieła Chopina, Schumanna, Hummla, Kalkbrennera, Thalberga i wiele transkrypcji fortepianowych fragmentów z popularnych oper. Do historii przeszła jako muza poetów i mecenaska muzyków. (md) Zobacz więcej na temat:
Viola Wojciechowska - nauczycielka tańca afro O afrotańcu, wyjazdach do Afryki, świadomości ciała i o tym, jak zmienia się jego postrzeganie pod wpływem aktywności fizycznej. Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk o książce "Jak ograłem PRL. Na rowerze" Witka Łukaszewskiego Magda Mikołajczuk o wspomnieniowej książce "Jak ograłem PRL. Na rowerze" autorstwa muzyka rockowego, gitarzysty flamenco i pisarza Witka Łukaszewskiego. To pełen anegdot powrót do śmieszno-strasznych szkolnych lat autora, przeżywanych w latach 60. XX wieku w małej miejscowości, wśród socjalistycznych absurdów. Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA
Komentarze z Polski: rosyjscy dysydenci zapowiadają walkę z dyktaturą oraz Sezon Kulturalny Polska-Rumunia W audycji mówimy, że rosyjscy dysydenci, uwolnieni w ramach wymiany więźniów między Rosją a Zachodem, zapowiadają, że nie przestaną walczyć z dyktaturą w swoim kraju. M.in. rosyjski polityk opozycyjny Ilia Jaszyn mówi, że będzie kontynuował działalność antywojenną. Informujemy, że Swiatłana Cichanouska, przewodząca białoruskim siłom demokratycznym na emigracji, utrzyma status „narodowej liderki Białorusi” aż do momentu, gdy w kraju odbędą się wolne wybory. Tak ustalili uczestnicy konferencji Nowa Białoruś 2024, która w ten weekend obradowała w Wilnie. Około 2 tysięcy pielgrzymów wyruszyło na Jasną Górę w 313. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z najstarszych w Polsce. Organizowana przez paulinów, została zapoczątkowana w 1711 roku. Naszym gościem jest Anna Rębowska-Tkaczyk z Instytutu Adama Mickiewicza, koordynatorka Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia. Zapraszamy do słuchania. Zobacz więcej na temat: