Infomagazin aus Polen: Im Gespräch mit Chen Reiss und... alte Rezepte neu entdeckt Unser heutiger Gast ist Chen Reiss – eine jüdische Sopranistin. Vor wenigen Tagen trat sie erneut in Polen auf, diesmal gemeinsam mit dem renommierten deutschen Dirigenten Christoph Eschenbach. Wir haben die Gelegenheit genutzt, um mit ihr über ihre neuesten Projekte zu sprechen. Zobacz więcej na temat:
AI – kreatywny pomocnik Gościem Krzysztofa Grzybowskiego był dr Maciej Słomczyński, ekspert w dziedzinie wykorzystania nowych technologii w edukacji, w tym kształcenia zdalnego oraz sztucznej inteligencji, wykładowca Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego Zobacz więcej na temat:
Biały dym nad Watykanem czyli konklawe I Kto zostanie nowym papieżem? Kardynałowie zamknięci, bez dostępu do telefonów, internetu i wszelkiego rodzaju mediów? Ile razy głosują? Skąd bierze się biały dym nad Watykanem? Kto jest faworytem? Czy mogą pojawić się lobbyści? 7 maja rozpoczyna się konklawe, to wybory owiane chyba największą aurą tajemniczości… I te tajemnice odkrywać będzie Agnieszka Kozłowska-Łysko wraz z gośćmi - ks. Przemysławem Śliwińskim, autorem książki "Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich" i red. Tomaszem Krzyżakiem. Zobacz więcej na temat:
Goo Goo Dolls - "Iris" Utwór amerykańskiego alternatywnego zespołu rockowego, założonego w 1986 roku. "Iris" została nagrana w 1998 roku, pojawiła się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Miasto Aniołów". Piosenka była na samym szczycie list przebojów przez kilkanaście tygodni, uzyskując tytuł Najczęściej Granego Utworu 1998 Roku oraz Najczęściej Wykonywanej Piosenki z Filmu. Zobacz więcej na temat: Trójka
W określonej porze dnia 1 maja 1848 r., dziesiątego dnia po przyjeździe do Londynu, Chopin napisał list do swego przyjaciela, Auguste'a Franchomme'a, przekazując mu wiele informacji: „Jestem już zakwaterowany. Mam nareszcie pokój – ładny i duży – gdzie będę mógł oddychać i grać – a słońce odwiedziło mnie dziś po raz pierwszy. Dzisiaj rano mniej się duszę, ale przez cały ubiegły tydzień byłem do niczego”. Jadąc do Londynu kompozytor zaopatrzył się w listy polecające do ważnych osób, mające mu ułatwić wkroczenie „do londyńskich salonów”. Zdążył już odbyć kilka nudnych wizyt, ale listów nadal nie doręczył. Utrudnieniem w osobistym ich przekazywaniu było to, że większość adresatów nie powróciła jeszcze do Londynu ze swych wiejskich posiadłości. Ponadto, zgodnie z obowiązującym zwyczajem, wizyty należało składać wyłącznie w ściśle określonej porze dnia, między godziną pierwszą a drugą w południe. Ten czas przeznaczony był również na doręczanie listów polecających. Wśród sześciu niedoręczonych w Londynie znalazł się list otrzymany przez Chopina od Marii Kalergis. (md) Zobacz więcej na temat:
Czy zbliżające się wybory wpływają na... ceny paliw? Czy ceny paliw w Polsce są związane z bieżącą polityką? Prawda to czy może jednak fałsz? Czy to, że teraz za tankowanie płacimy znacznie mniej niż jeszcze kilka tygodni temu ma związek ze zbliżającymi się wyborami? Co kształtuje cenę za litr paliwa, którą widzimy przy dystrybutorze? Goście: dr Piotr Maszczyk, ekonomista SGH, Michał Stajniak, analityk XTB, dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw, e-petrol.pl oraz Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24. Zobacz więcej na temat: Trójka
Я У ПОЛЬЩІ. Як нострифікувати диплом у Польщі Українські освітяни у Польщі можуть нострифікувати дипломи про освіту. Допомагає у цьому фундація «Незламна Україна», яка впровадила відповідний проєкт і допомагає українським освітянам і психологам у визнанні їхніх дипломів. Про це розповіла керівниця проєкту з нострифікації дипломів і карʼєрного консультування фундації «Незламна Україна» Олеся Розбіцька. Zobacz więcej na temat: війна росії проти України освіта в Польщі біженці з України Польща-Україна
Kronika Sportowa - 30 kwietnia 2025 W audycji m.in.: mecz Polska - Włochy w ramach hokejowych MŚ Dywizji 1A; tenisowy turniej WTA w Madrycie; pływackie Mistrzostwa Polski w Lublinie. Zobacz więcej na temat:
Poradnik Młodego Odkrywcy - 33 - Jak rozsądnie pomagać płazom wiosną w parkach narodowych? Budzące się wiosną żaby, traszki i ropuchy w drodze do zbiorników wodnych często narażone są na utratę życia. Jak się zachować gdy jadąc samochodem widzimy znak informujący nas, że w tej okolicy występują płazy. Czy można samodzielnie przenosić je przez jezdnię? Dlaczego tak ważne jest przenoszenie płazów w rękawiczkach? Nasza radiowa ekipa odkrywców, czyli Marta, Krystian i Franek, śpieszy z odpowiedziami na te i wiele innych pytań związanych z wiosenną pomocą płazom w parkach narodowych. Zobacz więcej na temat:
Poradnik Młodego Odkrywcy - 32 - Bagna, błota torfowiska - czy można je zwiedzać podczas roztopów Czy wyprawa na bagna, błota i torfowiska to dobry pomysł na poznawanie PN wiosną, czy jest to bezpieczne? O czym trzeba pamiętać wybierając się w takie miejsca i co koniecznie ze sobą zabrać. Czym są wodery i czy przetrwamy taką ekspedycję bez kaloszy? Dlaczego w tym okresie wyjątkowo ważne jest stosowanie się do znaków na szlakach. Czy w polskich bagnach grasują niebezpieczne potwory? Te i więcej informacji znajdziecie w najnowszym podcaście “Poradnika Młodego Odkrywcy”. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: obrona przez obcymi wpływami przed wyborami oraz polonijne spotkanie w Dublinie Dziś w programie podsumujemy studniówkę prezydentury Donalda Trumpa; następnie sprawdzimy czy grożą nam ingerencje ze strony obcych państw przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce; porozmawiamy również o spuściźnie papieża Franciszka, a na koniec przedstawimy szczegóły czerwcowego I Sympozjum Kobiet, Polek mieszkających w Irlandii. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
Największy lęk Polaków Proces obniżania tygodniowego wymiaru czasu pracy w Polsce został właśnie oficjalnie rozpoczęty. Wprawdzie zaczyna się od pilotażu, ale poważnego i budzącego nadzieje, że w końcu będziemy pracowali krócej niż 40 godzin tygodniowo. Kto może zyskać na takich rozwiązaniach, jak dobrze zważyć za i przeciw oraz kiedy zaczniemy pracować krócej, o tym Magda Biednik i Rafał Hirsch rozmawiają z ekspertem rynku pracy Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zobacz więcej na temat: bezrobocie banki praca
Wojciech Bojanowski zdradza kulisy pracy reporterskiej - audycja Agnieszki Szydłowskiej Wojciech Bojanowski - dziennikarz i reporter, siedmiokrotnie nominowany do Grand Press, trzykrotnie nagrodzony za reportaże, Dziennikarz Roku 2017, laureat Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, a także innych wyróżnień. Opowiada o kulisach pracy reporterskiej, ryzykownych akcjach dziennikarskich, z których część kończyła się nawet… aresztami; o kosztach, jakie ponoszą nie tylko reporterzy, ale też ich rodziny. Zobacz więcej na temat: Trójka
Jaki wpływ ma na współczesny Kościół pontyfikat papieża Franciszka? - audycja Michała Matusa Jakie zmian w Kościele mają szansę zostać na dłużej? Czy da się cofnąć procesy rozpoczęte przez pierwszego papieża z Ameryki Południowej? Czy kolejny papież będzie kontynuatorem działań swojego poprzednika? Czy zmieniająca się populacja wyznawców i punkt ciężkości przenoszący się do Afryki i Azji mogą spowodować zmiany w Kościele w jeszcze inną stronę? Zobacz więcej na temat: Trójka
ПУЛЬС СУСПІЛЬСТВА. Ожиріння: як почати ефективне лікувння і не гаяти часу на марні поради? Схуднення — завжди популярний «товар». Мережі переповнені статтями з порадами і рецептами дієт, а блогери запускають марафони, обіцяючи швидкий ефект й нерідко широко рекламують препарати, які мають призначатися лише лікарями у окремих випадках. Однак, ожиріння — це офіційна хвороба, яка потребує комплексної допомоги лікарів і великої «чутливості». Як навчитися радити з ожирінням і знайти правильного лікаря? Авторка: Христина Срібняк Zobacz więcej na temat:
"Balans" - reportaż Magdy Skawińskiej Jak łączyć pracę z pasję? Agnieszka Zientarska, bohaterka reportażu podkreśla, że w życiu najważniejszy jest balans i to on pomaga jej łączyć podróże z pracą wykładowcy na opolskim Uniwersytecie. Gdy tylko może poszukuje polskich śladów na Syberii, tropów Gombrowicza w Argentynie, wytworów kultury Aborygenów na Tajwanie, rozległych przestrzeni w Mongolii oraz wulkanów błotnistych w Azerbejdżanie. Jej przygoda z podróżami rozpoczęła się od przejścia francuskiej drogi do Santiago de Compostela, o której dowiedziała się od studenta. Rzuciła pracę, kupiła najtańszy bilet lotniczy i przeszła Camino de Santiago, a potem jeszcze wiele innych szlaków pielgrzymkowych, nie tylko w Europie. Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zobacz więcej na temat:
Braun w tarapatach. Prokuratura wszczęła dochodzenie | DZIEŃ W 5 MINUT (30.04) Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie publicznego znieważenia grupy ludności żydowskiej w czasie debaty prezydenckiej "Super Expressu". W długi weekend majowy nie odpoczniemy od polityki. Kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta zamierzają być bardzo aktywni. Na trzy miesiące do aresztu tymczasowego trafi nożownik, który wczoraj śmiertelnie ranił ortopedę z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Zobacz więcej na temat:
Mama do kwadratu. Emocje -13 - Jak wspierać bliźnięta, gdy świat faworyzuje jedno z nich? Co robić, gdy tylko jedno z bliźniąt jest zapraszane na urodziny, częściej chwalone przez nauczycieli, szybciej odnajduje się w grupie? Jak wspierać relację między dziećmi, gdy jedno z nich staje się „tym bardziej lubianym”? I jak rozmawiać z dziećmi, nauczycielami i dalszą rodziną, żeby nie wzmacniać tej nierównowagi? W 13. odcinku podcastu „Mama do kwadratu. Emocje” rozmawiam z psycholożką i psychoterapeutką Hanną Romanowicz o tym, jak mądrze wspierać bliźnięta w budowaniu własnej tożsamości i zdrowych relacji – między sobą, z rodzeństwem, w przedszkolu, szkole i rodzinie. To odcinek o indywidualności, temperamencie, wykluczeniu, zazdrości i o tym, jak być uważnym rodzicem bliźniąt w świecie, który często patrzy na nich nierówno. Zobacz więcej na temat: