Polskie Radio
Section05
Filipiny

81 lat temu zatonął z ponad 1000 jeńców na pokładzie. Odnaleziono "Montevideo Maru"

Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego "Montevideo Maru", na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków - powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.
Zobacz więcej na temat:  Japonia Australia Filipiny II wojna światowa odkrycia i ciekawostki oceany

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach. W stolicy wstrzymano metro, ewakuowano gmach senatu

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,1 nawiedziło filipińską wyspę Luzon, poważnie uszkadzając szpital i budynki w północnej części wyspy w prowincji Abra. Wstrząsy odczuwalne były także w położonej ponad 400 km na południe od epicentrum stolicy Filipin, Manili. - Co najmniej cztery osoby zginęły, a 60 jest rannych poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Manili.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT trzęsienie ziemi Azja Filipiny Manila

"Wszystkiego najlepszego" w melodiach z dalekich krain!

Skoro spotykamy się w roku 2022 po raz pierwszy, to nie wypada nie życzyć sobie z tej okazji wszystkiego najlepszego!" - mówi Krzysztof Dziuba, zapraszając nas na muzyczną podróż po Europie, Kaukazie i Azji! Noworoczne i bożonarodzeniowe (wszak obchodzimy dziś Boże Narodzenie obrządku wschodniego!) życzenia sączyły się dźwiękami z Tajlandii, Ukrainy, Gruzji, Indonezji i Filipin.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Boże Narodzenie prawosławie Ukraina Gruzja Tajlandia Indonezja Filipiny