Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Wokół Marii

30 listopada 1833 r., kończąc Kordiana i pierwszą część trylogii Spisek koronacyjny, Juliusz Słowacki napisał do matki: „Cały ten miesiąc pracowałem nad nowym poematem i w 20 dni napisałem 2200 wierszy. Czuję jakąś pociechę, myśląc, że moja młodość nie jest zupełnie stracona”. Chopin poznał poetę w Paryżu, spotykali się przy różnych okazjach, m.in. u ks. Czartoryskiego, jednak nie zawiązała się między nimi przyjaźń. Obu połączyła osoba Marii Wodzińskiej, która zupełnie przypadkowo znalazła się na drogach ich życia i twórczości. Już pod koniec XIX wieku pisano o niej, że „była kobietą, której imię  opromienione zostało miłością dwóch najprzedniejszych twórców polskiej poezji i harmonii dźwięku”. Bujna wyobraźnia Marii kazała jej widzieć w Słowackim człowieka zakochanego, czemu poeta zaprzeczał. Fryderyka nigdy nie pokochała, podziwiała go jako wielkiego artystę, a jego uczucie pochlebiało jej. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Czar retro gier" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o pasjonatach gier z lat 70. i 80.

Reportaż o pasji bywalców kultowego salonu - Muzeum gier video w Elblągu i wpływie chłopięcych zainteresowań na wybór zawodu. Gracze na retro maszynach z lat 70/80-ych to nawet sześciolatkowie, którzy pokonują o wiele starszych kolegów. To świat kultowych flipperów, wyścigów samochodowych i "laserowych strzelawek". Salon odwiedzają uczniowie wraz z ojcami, którzy pasję grania przekuli np. w zawód informatyka. Potrafią w domu ze swoimi synami rozpracować system np. laserowych "strzałów" w automatach i zastosować je do własnych konstrukcji. To także audycja o kontynuacji przez Andrzeja Krawczyńskiego - właściciela tego muzeum gier sprzed ok 30. lat i syna wynalazcy urządzeń elektronicznych w latach 70/80., życiowej pasji taty. Andrzej Krawczyński senior - nieznany szerzej konstruktor stworzył min. pierwszy w Polsce  joystick, pierwsze w kraju gry telewizyjne, pierwszy w kraju kwarcowy zegar cyfrowy z budzikiem czy instalację alarmową do samochodu, co w latach 70. było absolutną nowością.
Zobacz więcej na temat: 

Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad

Z okazji 20. urodzin Happysad podsumowuje swoją historię w książkowej formie. "Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad" to przede wszystkim wspomnienia muzyków, głos mają jednak także fani grupy i współpracownicy, również ci, z którymi drogi Happysad się rozeszły. Jest tu miejsce na konflikty, rozstania, rozliczenie się z ludzkimi słabościami. Bartek Koziczyński rozmawia z autorką biografii, Żanetą Gotowalską.
Zobacz więcej na temat: