Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"GUŁag - niekończąca się historia" – reportaż Macieja Jastrzębskiego, korespondenta Polskiego Radia w Moskwie

Reportaż o losach rosyjskich opozycjonistów takich, jak Aleksiej Nawalny i o Rosji, w której rządzący coraz częściej korzystają z stalinowskich metod, aby utrzymać się przy władzy. W Związku Sowieckim stworzono GUŁag, czyli system obozów pracy, w których życie straciło niemal 20 milionów ludzi. Był to jeden z wielu elementów stalinowskiej machiny terroru. Od upadku ZSRR mija w tym roku 30 lat, a jednak rosyjscy obrońcy praw człowieka nadal walczą o poszanowanie wolności konstytucyjnych i wznoszą hasło, które od stu lat nie straciło na aktualności – „STOP dla GUŁagu!”. W reportażu Macieja Jastrzębskiego radzieccy dysydenci i działacze rosyjskiej opozycji próbują odpowiedzieć na pytanie, czy metody sprawowania władzy i walki z przeciwnikami politycznymi we współczesnej Rosji różni się od tych, które stosowano w Związku Sowieckim.
Zobacz więcej na temat: 

Pisarstwo jest jak chodzenie nago po ulicach.

Anna Szczypczyńska, dziennikarka, pisarka, recenzentka książek kilka lat temu postanowiła, że życie zawodowe dopasuje do stylu życia jaki chce prowadzić. Wyprowadziła się do Rotterdamu i postawiła na pisanie. Dzisiaj mówi, że pisarstwo daje jej wolność, a także przestrzeń do eksplorowania. Pracując nad nowymi powieściami lubi przechadzać się po miejscach, które opisuje, by poczuć ich klimat, zbliżyć się do bohaterów. Jej ostatni powieść "Gdzieś pomiędzy wierszami" toczy się m.in na warszawskiej Saskiej Kępie. Karinie Terzoni opowiada o kulisach pisarstwa.
Zobacz więcej na temat: 

Z sali treningowej prosto na poligon

Magdalena Czechoska, trenerka personalna, biegaczka górska, promotorka zdrowego i aktywnego stylu życia postanowiła spróbować swoich sił w wojsku. Karinie Terzoni opowiada o przebiegu tak zwanej "Szesnastki" czyli 16 dniowym szkoleniu dla kandydatów na żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Szkolenie zawiera ćwiczenia taktyczne, strzeleckie, informacje dotyczące działań na froncie, zasady topografii i pierwszą pomoc. Kończy się egzaminem i uroczystą przysięgą wojskową
Zobacz więcej na temat: 

Żyjemy w Europie 26.05.2021

Od marca obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej, która wprowadza tak zwane prawo do naprawy. Rozwiązanie to ma pozwolić na łatwiejszą naprawę uszkodzonego sprzętu RTV i AGD i rzadszą konieczność wymiany tych urządzeń na nowe. Mimo, że przepisy obowiązują, są pewne zastrzeżenia, zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i niektórych środowisk ekologicznych skupionych w Brukseli.  Jest pomysł by wprowadzić formę obowiązkowego paszportu dla produktów cyfrowych. Na ile prawo do naprawy jest skuteczne i czy dziś opłaca nam się naprawiać czy jednak wyrzucać rzeczy? Autorzy: Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Magdalena Dercz, Dariusz Pieróg  
Zobacz więcej na temat: 

Zostań żołnierzem. Szef kompanii ochrony

Kolekcjoner mundurów i militariów z czasów drugiej wojny światowej, pasjonat motocykli, znawca metaloplastyki i artysta-amator specjalizujący się w rysunku ołówkiem i pastelą. Bohaterem kolejnego podcastu z cyklu "Zostań żołnierzem" jest starszy chorąży sztabowy Emil Lange, szef kompanii ochrony z działającego w stolicy Pułku Ochrony. Podoficer opowiada jak wygląda służba w jedynej działającej w Europie jednostce, która zajmuje się ochroną najważniejszych instytucji resortu obrony. Podobny pułk działa tylko w Kanadzie. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat: 

Pies samurajski 

Jest uparty i niezależny, wykazuje skłonności do dominacji, bywa agresywny wobec innych psów i przejawia silny instynkt myśliwski. Akity niektórzy mogą się nawet przestraszyć, ale odpowiednio ułożona - będzie wierna i lojalna wobec swojej rodziny, świetnie odnajdzie się też w roli stróża i obrońcy. Nie bez powodu tyle osób zakochało się w niej po obejrzeniu filmu o psie Hachiko! O psach rasy Akita, Agata Nowotnik rozmawiała z Lilianną Rozmysłowicz z hodowli Kennel Matagiinu.
Zobacz więcej na temat: 

Później do Nohant

26 maja 1847 r. Chopin złożył wizytę Eugeniuszowi Delacroix, który ten fakt odnotował w swym dzienniku. Wspomniał wówczas o zamiarze powrotu kompozytora na kilka lub kilkanaście dni do Ville d'Avray położonej niedaleko Wersalu. Była to posiadłość zaprzyjaźnionego z nim Thomasa Albrechta, właściciela składu win i attaché ambasady Saksonii w Paryżu. W tym samym czasie George Sand  zaplanowała swój przyjazd do Paryża i  powrót z Chopinem do Nohant. Kompozytor rozżalony sprawą ukrycia przed nim zamęścia Solange, unikał spotkania z pisarką. Pragnął zaoszczędzić sobie przykrych rozmów na ten temat. Do Nohant zamierzał pojechać później, kiedy wszyscy zdążą już ochłonąć z wrażeń po tej rodzinnej uroczystości. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Fortepian Chopina

25 maja 1853 r. Jane Stirling, uczennica Chopina, porządkująca rzeczy zmarłego kompozytora, zawiadomiła jego siostrę Ludwikę Jędrzejowiczową, że: „skrzynie mieszczące w sobie książki, firanki i różne inne rzeczy, wśród których i kwiaty wyjęte z doniczek, już poszły drogą morską, a fortepian stoi u pana Herbaulta i zostanie wysłany, jak tylko tablica będzie wykończona”. Instrument firmy Pleyela znajdował się u zaprzyjaźnionego z kompozytorem fabrykanta fortepianów, Édouarda Herbaulta. Przygotowywana przez niego brązowa tabliczka, umieszczona później na wewnętrznej stronie wieka fortepianu, informowała, że instrument ten „był w przeciągu dwóch lat w posiadaniu  Fryderyka Chopina w Paryżu. […] Jest to ostatni instrument, na którym grał i przy którym komponował”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Dar życia" - reportaż Joanny Bogusławskiej o położnej, która była więźniarką Auschwitz

Położna Stanisława Leszczyńska, była więźniarka w Auschwitz. W obozie żyła nadzieją, a pobyt tam traktowała jako misję. Została nazwana "Mateczką", a jej głównym zadaniem był odbiór porodów kobiet, który odbywał się w tragicznych warunkach. Mimo to kobieta nie pozwoliła umrzeć ani jednemu noworodkowi, ani matce. Położną wspominają jej wnuczka i Maria Stachurska, która napisała biografię cioci.
Zobacz więcej na temat: 

"Walka o każdy oddech" - reportaż Andrzeja Urbańskiego o Marcie Chrzan, utalentowanej pisarce ikon chorej na mukowiscydozę

Studia na ASP ukończyła z wyróżnieniem. Z pasji i zawodu jest pisarką ikon. Za największe wyróżnienie uważa, napisanie ikony dla Jana Pawła II. Od urodzenia Marta Chrzan, bohaterka reportażu choruje na mukowiscydozę. Nigdy nie stawiała swojej niepełnosprawności na pierwszym miejscu. Niestety postęp choroby odbiera jej coraz więcej. Nie jest już w stanie tworzyć. Codzienne czynności związane z walką o każdy oddech, zajmują jej większą część dnia. 
Zobacz więcej na temat: