Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Z namiotem przez życie" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Na początku była fascynacja literaturą fantastyczną, zwłaszcza Tolkienem. Potem przyszedł czas na średniowiecze. Grupka przyjaciół stworzyła nawet bractwo historyczne. Wyjazd na pierwszą imprezę historyczną wymagał posiadania historycznego namiotu. Michał uszył go wtedy na Łuczniku swojej mamy, w domowej kuchni. Namiot tak bardzo się spodobał, że jeden z uczestników imprezy odkupił go od właściciela. I to był początek. Michał postanowił połączyć pasję z pracą i w 2008 roku założył własną firmę rekonstrukcji historycznych namiotów. Powstał tam m.in. rzymski namiot ze skóry złożony z 415 paneli. Wszystkie namioty są szyte ręcznie, na stole o powierzchni 90m2. Namioty stanowią scenografie do różnych historycznych filmów, seriali, jak np. serial „Wikingowie”.
Zobacz więcej na temat: 

Karol Mikuli

21 maja 1897 r., zmarł we Lwowie pianista, kompozytor i pedagog Karol Mikuli. Był uczniem Chopina, najbardziej wiernie i aktywnie przekazującym tradycję swego mistrza, Kompozytor go cenił, powierzał mu przepisywanie własnych kompozycji, pozwalał przysłuchiwać się lekcjom udzielanym innym uczniom, podczas których mógł sporządzać notatki. Mikuli wykorzystał je później w przygotowywanym przez siebie wydaniu dzieł Chopina. Przekazywał je także swoim uczniom, Michałowskiemu, Rosenthalowi i  Koczalskiemu, którego uczynił spadkobiercą tradycji chopinowskiej. „Pod palcami Chopina każda myśl muzyczna rozbrzmiewała jak śpiew i to tak wyraźnie, że każda nuta oznaczała sylabę, takt – słowo, a fraza – myśl. Była to deklamacja, ale bez patosu, skromna i wielka zarazem” – zapisał w swych notatkach Mikuli. (md)
Zobacz więcej na temat: 

zGrajmy się - 29 - Piłka podwórkowa

Patryk wraz z jedenaściorgiem uczniów ze szkoły podstawowej nr 85 w Warszawie wybrał się na podwórko w bardzo konkretnym celu. Zrobiła się już ładna pogoda, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pograć w podwórkową piłkę nożną! Czym ona się różni od tej zwykłej piłki nożnej? I czy istnieją jeszcze jakieś inne rodzaje tej gry? Goście Patryka na pewno o tym opowiedzą, a na koniec rozegrają mały meczyk. Posłuchajcie i też ruszajcie na dwór!
Zobacz więcej na temat: