"Z namiotem przez życie" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej Na początku była fascynacja literaturą fantastyczną, zwłaszcza Tolkienem. Potem przyszedł czas na średniowiecze. Grupka przyjaciół stworzyła nawet bractwo historyczne. Wyjazd na pierwszą imprezę historyczną wymagał posiadania historycznego namiotu. Michał uszył go wtedy na Łuczniku swojej mamy, w domowej kuchni. Namiot tak bardzo się spodobał, że jeden z uczestników imprezy odkupił go od właściciela. I to był początek. Michał postanowił połączyć pasję z pracą i w 2008 roku założył własną firmę rekonstrukcji historycznych namiotów. Powstał tam m.in. rzymski namiot ze skóry złożony z 415 paneli. Wszystkie namioty są szyte ręcznie, na stole o powierzchni 90m2. Namioty stanowią scenografie do różnych historycznych filmów, seriali, jak np. serial „Wikingowie”. Zobacz więcej na temat:
Karol Mikuli 21 maja 1897 r., zmarł we Lwowie pianista, kompozytor i pedagog Karol Mikuli. Był uczniem Chopina, najbardziej wiernie i aktywnie przekazującym tradycję swego mistrza, Kompozytor go cenił, powierzał mu przepisywanie własnych kompozycji, pozwalał przysłuchiwać się lekcjom udzielanym innym uczniom, podczas których mógł sporządzać notatki. Mikuli wykorzystał je później w przygotowywanym przez siebie wydaniu dzieł Chopina. Przekazywał je także swoim uczniom, Michałowskiemu, Rosenthalowi i Koczalskiemu, którego uczynił spadkobiercą tradycji chopinowskiej. „Pod palcami Chopina każda myśl muzyczna rozbrzmiewała jak śpiew i to tak wyraźnie, że każda nuta oznaczała sylabę, takt – słowo, a fraza – myśl. Była to deklamacja, ale bez patosu, skromna i wielka zarazem” – zapisał w swych notatkach Mikuli. (md) Zobacz więcej na temat:
Scout Modelek Modelki i modele podbijają wybiegi, ich twarze znajdują się na okładkach magazynów. O tym jak wygląda ich praca wszyscy mają pewne pojęcie. Czy zastanawialiście się jednak kto stoi za tym sukcesem, kto odkrywa te twarze? Odpowiedź brzmi scout. Co kryje się za tym słowem i jak wygląda tego typu praca Adzie Janiszewskiej opowiedział Kamil Kwiecień scout modelek. Zobacz więcej na temat:
Poland's first temporary COVID hospital to close as third wave recedes As the number of fresh coronavirus infections falls across the country, the last patient is on Sunday to leave Poland’s first temporary COVID-19 hospital, set up at the National Stadium in Warsaw. Zobacz więcej na temat:
Bajania Kulfona i Moniki - 28 - O miłości, zgodzie i pokoju Kiedyś, kiedyś na dwóch brzegach jeziora były sobie dwie wioski, a mieszkańcy tych wiosek byli bardzo skłóceni. I jedna wioska wciąż dokuczała drugiej, a druga pierwszej. Jednak pewnego dnia Jaśko z jednej wioski zakochał się w przepięknej Katarzynie z drugiej wioski.... i dopiero się zaczęło! Zobacz więcej na temat:
zGrajmy się - 29 - Piłka podwórkowa Patryk wraz z jedenaściorgiem uczniów ze szkoły podstawowej nr 85 w Warszawie wybrał się na podwórko w bardzo konkretnym celu. Zrobiła się już ładna pogoda, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pograć w podwórkową piłkę nożną! Czym ona się różni od tej zwykłej piłki nożnej? I czy istnieją jeszcze jakieś inne rodzaje tej gry? Goście Patryka na pewno o tym opowiedzą, a na koniec rozegrają mały meczyk. Posłuchajcie i też ruszajcie na dwór! Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 20.05.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Pierwszy krzyk Przychodzi na świat 24 maja w St. Mary's Hospital w mieście Duluth w stanie Minnesota, jako Robert Allen Zimmerman. Jego rodzice, należący do lokalnej wspólnoty żydowskiej, są dziećmi imigrantów ze wschodniej Europy, którzy przybyli do Stanów na początku XX wieku. Zobacz więcej na temat:
Przeprowadzka "Uczelnie są jak domy starców, z tą różnicą, że na uczelniach umiera więcej ludzi" – dochodząc do takiego wniosku, porzuca naukę w college'u i wyrusza do Nowego Jorku, by zacząć grywać w tamtejszych klubach. Posługuje się już wtedy scenicznym pseudonimem Bob Dylan. Jego wielkim idolem jest Woody Guthrie, folkowy guru, którego Bob odwiedza w szpitalu tuż po przyjeździe do miasta. Zobacz więcej na temat:
Pierwsza płyta 19 marca ukazuje się album "Bob Dylan", wydany przez wytwórnię Columbia Records. Artysta nagrywa płytę w trakcie trzech szybkich sesji, towarzysząc sobie na gitarze akustycznej i harmonijce. Zestaw 13 utworów, w większości cudzego autorstwa, początkowo nie rzuca fanów na kolana – przypomną sobie o nim dopiero parę lat później, gdy Bob jest już sławny. Zobacz więcej na temat:
Z prądem, pod prąd Dylan podłącza swoją gitarę do prądu, ku rozpaczy ortodoksyjnych fanów, którzy uważają to za zdradę folkowych ideałów. Dają oni wyraz swojej dezaprobacie podczas Newport Folk Festival, gdzie artysta zostaje wybuczany i schodzi ze sceny po zagraniu trzech piosenek. Nie porzuca jednak obranej drogi. Zobacz więcej na temat:
Wypadek/reset 29 lipca Bob zostaje poważnie ranny w wypadku motocyklowym, po którym na dłuższy czas znika ze sceny. Nie wiadomo, co dokładnie wydarzyło się tego dnia niedaleko domu wokalisty w Woodstock, bowiem na miejsce nie wezwano karetki, a sam poszkodowany nie trafił do szpitala. Jak twierdził potem Dylan, wypadek uratował mu życie, które w pewnym momencie zaczęło wymykać mu się spod kontroli. Zobacz więcej na temat:
Aktor z nagrodą Grammy Debiutuje jako aktor w westernie "Pat Garrett and Billy the Kid". Komponuje też ścieżkę dźwiękową do tego filmu, łącznie z przebojem "Knockin' on Heaven's Door". W tym samym roku odbiera pierwszą w karierze nagrodę Grammy, za płytę "The Concert for Bangladesh", na której wystąpił obok m.in. Erica Claptona i George'a Harrisona. Zobacz więcej na temat:
Neofita Za namową przyjaciółki przystępuje do wspólnoty ewangelickiej, co owocuje jego nawróceniem na chrześcijaństwo. Świadectwem tego okresu są trzy kolejne albumy, w tym "Slow Train Coming", uchodzący za jeden z najlepszych w dorobku Dylana. Zobacz więcej na temat:
Ikona rock and rolla Zajmuje zasłużone miejsce w Rock and Roll Hall of Fame. "Bob uwolnił wasze umysły, tak samo jak Elvis uwolnił wasze ciała" – stwierdza Bruce Springsteen, wprowadzający Dylana do elitarnego grona nieśmiertelnych gwiazd rock and rolla. Zobacz więcej na temat:
Rock dla papieża We wrześniu gra minikoncert dla Jana Pawła II na odbywającym się w Bolonii Światowym Kongresie Eucharystycznym. Papież rewanżuje się gwiazdorowi rocka, nawiązując w kazaniu do tekstu jego utworu "Blowin' in the Wind". Zobacz więcej na temat: