"Kreda wstydu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej We Wrocławiu zorganizowano ciekawą akcję na ulicach miasta. Aktywiści lokalni i uczniowie obrysowywali kredą leżące na ulicach "pety". Prawie wszystkie chodniki były zamalowane kolorowymi kółkami. Palacze zostawiają ślady wszędzie. Nie lepiej jest w Warszawie. Alarmują młodzi ludzie na forach. Niedopałki są trujące. Wraz z deszczówką dostają się do gleby i do wody. Ten trujący problem jest cały czas obecny w naszej przestrzeni. Co na to palacze? Zobacz więcej na temat:
"Rzeka nadziei" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o "1047 dla" - akcji wymyślonej przez Damiana "Ligo" Ligockiego "1047 dla" - to akcja wymyślona przez Damiana "Ligo" Ligockiego, byłego żołnierza Osiemnastego Batalionu Desantowo-Powietrznego w celu pomocy dla weteranów wojennych, chorych czy po wypadkach. Wiele razy już płynęli na kajakach przez całą Wisłę, żeby zebrać środki dla poszkodowanych wojskowych. W Chełmie zawsze mogli liczyć na Joannę i Daniela, weterana z Iraku i Libanu, kiedy przepływali przez Chełm. Teraz żołnierze i kawaleria ochotnicza postanowili coś zrobić dla chorego synka Asi i Daniela, 6-letniego Arka. W podziękowaniu za ich serce... żeby wiedzieli, że nie są sami.... Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 06 - Jestem w ciąży i co dalej? Jak to wszystko wygląda od początku ciąży? Od momentu pozytywnego testu ciążowego aż po poród. Na jakie badania należy się udać? Do jakich lekarzy? Czy coś jeszcze powinna wiedzieć młoda, przyszła mama? O tym opowie gość Idy Nowakowskiej, czyli Justyna Sztajerowska-Tomaszewska, która jest absolwentką położnictwa i Pierwszego Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podczas specjalizacji z położnictwa i ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Żelaznej w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Dlaczego technologia 3D się nie przyjęła? Miała zrewolucjonizować branżę filmową oraz branżę nowych technologii, ale dziś tak często już o niej nie słyszymy jak kiedyś. Technologia 3D czasy świetności ma już za sobą. Dlaczego się nie przyjęła i dlaczego nie pokochaliśmy obrazu w trójwymiarze? O tym z Krzysztofem Rojkiem z antyweb.pl rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
Rube Świnie laureatem Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2021 / Warszawskie stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna organizuje “Garażówkę Pracowni Etnograficznej”. Szczegóły na portalu etnograficzna.pl / O Górnym Śląsku opowiada historyk, dziennikarz, filmowiec i animator kultury Dariusz Zalega. Zaproszenie na spotkanie z cyklu “Historie ludzi bez historii” na facebookowym profilu Zbuntowany Śląsk Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i soma - 15 - Soki, smoothie i koktajle Wiosna i lato to taki moment, kiedy dookoła nas pojawia się mnóstwo owoców, warzyw i ziół. Beata Borucka opowie o tym, jak łączyć te składniki umiejętnie oraz kiedy w diecie jest odpowiedni sok, kiedy smoothie, a kiedy koktajl - ponieważ każdy z nich daje naszemu organizmowi zupełnie co innego. Zobacz więcej na temat:
Zostań żołnierzem. Dowódca Drużyny Drużyna - to podstawowa struktura w armii. W skład takiej sekcji wchodzi dwunastu żołnierzy. Sekcje łączy się z plutonem, te zaś wchodzą w skład kompanii. W kolejnej odsłonie podcastu "Zostań żołnierzem" dowódca jednej z takich sekcji opowie, jak to jest dowodzić drużyną. Bohater tego podcastu służy w 10. warszawskim pułku samochodowym. Starszy kapral Dawid Kondratiuk mundur założył w 2006 roku. Służbę w armii łączy ze swoją wielką pasją - robieniem noży (z angielskiego knifemaking). Zrobił ich już kilkadziesiąt. Teraz pracuje nad kukri - tradycyjnym nożem Gurhków - ludu zamieszkującego Nepal. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Zobacz więcej na temat:
Paskiewicz nie pozwoli 19 maja 1782 r. urodził się Iwan Fiodorowicz Paskiewicz, feldmarszałek rosyjski, od roku 1832 namiestnik Królestwa Polskiego. Za stłumienie powstania listopadowego i zdobycie Warszawy otrzymał tytuł księcia warszawskiego. Jego rządy były okresem ucisku i szalejącego terroru. Nazwisko tego carskiego namiestnika pojawiło się w notatkach Chopina wtedy, gdy będąc w Stuttgarcie, dowiedział się o upadku Warszawy. Zrozpaczony napisał wtedy: „...wróg w domu. [...] Paskiewiecz […] dobywa siedziby pierwszych monarchów Europy?! Moskwa panuje światu!”. Pod koniec życia, już na łożu śmierci, zwrócił się do swej siostry Ludwiki: „Wiem, że Paskiewicz nie pozwoli przewieźć mnie do Warszawy, więc zabierzcie przynajmniej moje serce”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Wyścig wszystkich Polaków" - reportaż Jakuba Tarki o Wyścigu Pokoju Pierwszy Wyścig Pokoju odbył się w 1948 roku i od razu zawładnął wyobraźnią i sercami kibiców. Cała Polska przez dwa majowe tygodnie śledziła rywalizację kolarzy, słuchając emocjonujących relacji w radiu, później także w telewizji oraz dopingując sportowców bezpośrednio na trasie. Po zwycięstwie w 1956 roku Stacha Królaka każdy chłopiec chciał być Królakiem, podobne marzenia rozbudzał po latach Ryszard Szurkowski. Ostatni Wyścig Pokoju odbył się w 2006 roku. Pozostały wspomnienia i nadzieja, że może kiedyś podobny wyścig znów przejedzie przez nasze miasto lub wieś. Zobacz więcej na temat:
"Adopcja przez apkę" - reportaż Magdy Skawińskiej o aplikacji, która umożliwia adopcję psów Wiele osób chce adoptować psa, ale... nie wszyscy chcą odwiedzać schroniska dla zwierząt. Zdarza się też, że w najbliższej okolicy nie ma zwierzaka, którym można się zaopiekować. Wrocławscy licealiści ze szkół nr 3 i 15 wymyślili aplikację, która umożliwia adopcję psów. Schroniska z całej Polski mogą zgłaszać swoje zwierzaki, a ludzie z całej Polski mogą korzystać z niej, by szukać wymarzonego czworonoga. To pierwsza taka aplikacja w Polsce. Do pobrania za darmo. W dniu premiery miała już ponad 50 tysięcy pobrań. Jeżeli ci młodzi ludzie już w liceum wymyślają takie rzeczy, to co będzie w przyszłości? Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 18.05.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Długi Clésingera 18 maja 1847 r. w Nohant, w przeddzień ślubu Solange z Auguste Clésingerem, spisane zostały warunki intercyzy. Obecny był przy tym baron Dudevant, ojciec panny młodej, która w posagu dostała Hôtel de Narbonne w Paryżu, przynoszący około 6000 franków rocznego dochodu. Podczas spisywania aktu okazało się, że Clésinger był zadłużony na sumę 24000 franków. Wkrótce wyszło na jaw, że jego długi były kilkakrotnie większe. George Sand cały czas walczyła z najgorszymi przeczuciami, obawiając się o przyszłość córki. Nie miała złudzeń co do natury i charakteru przyszłego zięcia. Chopin, znając kompromitujące fakty z życia Clésingera, odwodził George od tego mariażu. Ona nie chciała słuchać rad kompozytora. Nie życzyła sobie, by „miał jakikolwiek wpływ na bieg sprawy, która nie należała do niego”. (md) Zobacz więcej na temat:
Przyszłość świata, to nasza wspólna sprawa - rozmowa z Asią Maraszek Czy jest coś takiego jak planeta "B? Jeśli istnieje, to oznaczałoby, że nie musimy dbać o tą, którą mamy teraz. Zapraszam Was do rozmowy z Asią Maraszek, współzałożycielką "Planet A Fundation", inżynierką i zobaczcie, jak już niebawem będzie wyglądał nasz świat. Co możemy zrobić, by dłużej móc oddychać czystym powietrzem? Zobacz więcej na temat:
"Szybujcie jak orły" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymas Stefan Wyszyński miał znakomite kontakty z młodymi ludźmi. Potrafił z nimi rozmawiać w taki sposób, że motywował ich do nauki, zdobywania szczytów zawodowych i w życiu osobistym. Był wzorem i przewodnikiem duchowym. Często powtarzał: "szybujcie jak orły". Co z nauki prymasa jest aktualne dziś dla młodego pokolenia. Co wiedzą o prymasie tysiąclecia. Zobacz więcej na temat: