Strażnicy Dzikiego Królestwa - 16 - Prawdy i mity o wilku Królik Filip i Pan Krystian nadal są na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego i dzielnie wypełniają książeczkę z zdaniami, aby zostać oficjalnymi Przyjaciółmi Parku. Tym razem muszą się zmierzyć z zadaniem o prawdach i mitach o wilku... Czy Filip da radę? Zobacz więcej na temat:
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 26 - Niezwykły świat zwierząt Zwierzęta są naprawdę niesamowite! W tym odcinku Michaś zachwyca się możliwościami różnych zwierzaków. Okazuje się, że zwierzęta są bardzo sprytne i mają do tego różne niezwykłe udogodnienia - kameleon zmienia kolor i widzi prawie dookoła siebie, niektóre ryby potrafią polować na inne udając, że je łowią, ptaki budują niezwykłe budowle i istnieją jaszczurki, które mają parasole! Dziadek z Leszkiem pomagają Michasiowi wtopić się w ten kolorowy i fantastyczny świat. Zobacz więcej na temat:
Opuszczone miasto Za około pięć lat w Czarnobylu nie będzie już nikogo. Nikogo kto mieszkałby tam na stałe. Pozostaną jedynie pracownicy administracyjni i naukowcy. Dzisiaj żyje tam jeszcze kilkadziesiąt osób w podeszłym wieku. Właściwie co kilka dni pojawia się informacja o śmierci kolejnego samosioła. Samosioła, a więc osoby, która po ewakuacji po wybuchu w elektrowni jądrowej, powróciła do swojego domu. Wielu wracało, bo nie wyobrażało sobie życia gdzie indziej albo dlatego, że w miejscach, do których byli przesiedlani, ludzie odwracali się od nich nawet na ulicy. Uznaje się, że katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu była największą katastrofą przemysłową XX wieku. Jak dzisiaj, 35 lat później wygląda opuszczone miasto? O tym w podcaście Weroniki Puszkar. Zobacz więcej na temat:
Pismo prawie nie znane 17 maja 1840 r. Franciszek Liszt w liście do hrabiny Marii d'Agoult, napisał: „Mówił mi Chopin onegdaj, że wolałby przejść pieszo 300 mil niż list napisać”. Mimo niewątpliwych zdolności literackich, pisanie listów – nawet do najbliższych – było dla niego zawsze ciężarem: „co za męka dla mnie czasem pisać, pióro mi się pali pod palcami, włosy mi z głowy padają”. W swej książce o Chopinie, Liszt wspominał: „Jedno z jego dziwactw polegało na unikaniu wszelkiej wymiany listów, przesłania najmniejszej nawet karteczki. Można było sądzić, że uczynił ślub, żeby nigdy nie pisać do obcych. […] Nieraz wolał jechać na drugi koniec Paryża, żeby odmówić wzięcia udziału w obiedzie […], niż oszczędzając sobie tego kłopotu, wyręczyć się kartką papieru. Jego pismo było przyjaciołom prawie nie znane”. (md) Zobacz więcej na temat:
Paszport i trudności 16 maja 1849 r. księżna Marcelina Czartoryska, przebywająca w Würzburgu, napisała list do Władysława Czartoryskiego, syna księcia Adama, polecając mu by skontaktował się z panią Kiseleff, żoną rosyjskiego generała, ambasadora Rosji w Paryżu. „Prosiłam ją – napisała księżna – aby do Warszawy kazała napisać prosząc o paszport dla siostry i szwagra Chopina; spytaj, jak ten interes stoi, i poproś panią Kiseleff, aby o tym nie mówiła, dopóki nie będzie otrzymany dobry rezultat, bo nie chciałbym, żeby biedny Chopin miał niepotrzebną niespokojność umysłu z tego powodu”. O paszport dla Ludwiki starało się wielu przyjaciół kompozytora, mimo że „trudności były wielkie w tym nieszczęśliwym kraju”. Car wyraził w końcu zgodę. Ludwika z mężem i córką od 9 sierpnia bawiła już u Fryderyka. (md) Zobacz więcej na temat:
Płatność na wyciągnięcie ręki! Płacenie smartfonem czy smartwatchem to przeżytek. Teraz transakcji dokonuje się ręką i implantem w nią wczepionym. Jak działa takie rozwiązanie i jak płacić za zakupy wyłącznie naszą ręką? O tym z Wojtkiem Paprotą z Walletmor rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
Fatality czyli co jest nie tak z Mortal Kombat 2021? Za nami premiera nowej adaptacji Mortal Kombat. Film, który zapowiadał się niezwykle obiecująco podzielił miłośników serii. Dużo nieścisłości, absurdalne pomysły, czy średnio interesujący główny bohater to tylko kilka z wielu zarzutów. Patrząc na recenzje miał być hit, a wyszedł średniak. Czy aby na pewno? Zobacz więcej na temat:
Ani kapusty, ani złych zapachów 15 maja 1826 r. 16-letni Chopin donosił swemu przyjacielowi Jasiowi Białobłockiemu o zmianach jakie zaszły w otoczeniu pałacu Kazimierzowskiego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie znajdowało się mieszkanie rodziców kompozytora. Dziedziniec ogrodzono, posadzono drzewa, a w środku urządzono klomby z kwiatami. Uporządkowano także ogród, od zabudowań uniwersyteckich spadający ku Wiśle, który był „istnym rajem rozkoszy dzieci i pensjonariuszów” mieszkających w obejściu pałacu. „Ogród mój Botaniczny – pisał z żalem Fryderyk – bardzo pięknie oporządzić Komisja kazała. Już teraz nie ma ani marchwi, którą niegdyś smacznie przy zdroju konsumowało się, ani kanapek, ani altanek, ani sałaty, kapusty, złych zapachów etc., ale klomby à la manière anglaise”. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 13 (14.05.2021) Czy w Polsce opada trzecia fala pandemii koronawirusa oraz senackie prace nad ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy. Zobacz więcej na temat:
Poland eases COVID rules on restaurants, face masks From Saturday, it will no longer be necessary to wear face masks outdoors in Poland as the country relaxes COVID-19 restrictions. Restaurants, meanwhile, will be allowed to partly reopen. Zobacz więcej na temat:
"Ojciec Prymas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Mówiono o nim Ojciec Narodu. Wierzący zwracali się do niego: "Ojcze Prymasie". Komuniści: "Panie Przewodniczący Episkopatu".... Kardynał Stefan Wyszyński zostawił po sobie niezwykłe dzieła. Duchowe, ale nie tylko. Był wzorem i wielkim autorytetem. Szanował ludzi. Wierzył Bogu. O tym opowiadają ludzie, którzy z nim współpracowali. Mówią o tym, jak go zapamiętali. 22 maja wypowiedział ostatnie przemówienie do Rady Głównej Episkopatu. "O sobie nic nie mówię. Żadnych próśb w mojej intencji nie zanoszę do Matki Najświętszej. Do nikogo – najmniejszego żalu. Na nikim – najmniejszego zawodu..." Zmarł 28 maja 1981 roku. Kiedy odchodził, cała Polska była pogrążona w modlitwie w jego intencji. Zobacz więcej na temat: