Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Konwencjonalna lira

17 października 1850 r., w pierwszą rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, na paryskim cmentarzu Père Lachaise odsłonięty został i poświęcony pomnik dłuta Auguste'a Clésingera. Z inicjatywy Camille'a Pleyela powołano komitet pod przewodnictwem najbliższego francuskiego przyjaciela Chopina, Eugène'a Delacroix, kierujący pracami nad wzniesieniem pomnika w miejscu wiecznego spoczynku polskiego kompozytora. W krótkim czasie udało się zgromadzić potrzebne na ten cel środki. Clésinger, zaraz po śmierci Chopina, przedstawił swój projekt Delacroix, który tę kompozycję pochwalił. Nie wszystkim jednak pomnik podobał się. Cyprian Kamil Norwid nie wyrażał zachwytu dziełem Clésingera, twierdząc, że było ono zbyt konwencjonalne, a nad grobem takiego twórcy jak Chopin, powinien stać inny pomnik. Poeta w ostrych słowach wyraził swą opinię: „(…) Znałem ci ja Fryderyka Chopina, co tak na zabawkę poszedł bezserdecznym i płaczącym nad nim konwencjonalizmom”. Wzburzony mówił o „haniebnie postawionym rzeźbionym pomniku, udającym kobietę, co płacze z lirą w ręku”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami - 36 - Mindfulness. Na czym polegają ćwiczenia umysłu

Trening uważności polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na tym, co się dzieje tu i teraz, bez osądzania. Zdaniem ekspertów, nawet kilka minut ćwiczeń w ciągu dnia dobrze wpływa na zdrowie, równowagę psychiczną, relacje z innymi. Trening Mindfulness przynosi odprężenie, ale odpoczynek jest efektem ubocznym ćwiczeń uważności, a nie celem samym w sobie. A o tym, jak uważność może wpływać na odporność psychiczną dziecka, w jaki sposób nauka uważności od najwcześniejszych lat pozwala zwiększać swoją wewnętrzna siłę, mówiły gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska, prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska, członkini Zarządu Fundacji EduMind. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: powstanie Tarcza Wschód oraz promocja języka polskiego za granicą

Dziś w programie zdamy relację z orędzia, jakie wygłosił prezydent w Sejmie. Andrzej Duda skupił się na bezpieczeństwie i zagrożeniach ze strony Rosji; pozostając w temacie powiemy również więcej o Tarczy Wschód, która ma nas chronić przez rosyjskimi atakami; sprawdzimy też czy Jowisz, a raczej jego księżyce skrywają jakieś pozaziemskie życie; na koniec gość programu opowie o promocji języka polskiego za granicą. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

Jakie polityczne wiatry wieją dziś w krajach postsowieckich?

Post sowiet dla większości Polaków brzmi złowrogo – bo Rosja, bo wojna, bo bieda, stepy i zacofanie. Ale obszar byłego ZSRR to 1/6 lądowej powierzchni ziemi, kilkanaście państw i przecięcie wpływów europejsko-rosyjsko-chińskich. A w październiku odbywają się tu trzy wybory i jedno referendum. Jedne mają większe, a inne tylko symboliczne znaczenie. Te drugie przypominają nam, jak bardzo sowiecka przeszłość i rosyjska teraźniejszość wciąż dają o sobie znać oraz jak złudne były nasze nadzieje na rychłą europeizację i uzachodnienie tego, co niektórzy nazywają Radziecją, Euroazją lub dzikim stepem.
Zobacz więcej na temat: 

ОСНОВНИЙ ІНСТИНКТ. Діти і ґаджети: де шукати джерело проблеми

«Синдром FOMO» у дітей шкільного віку. Заборона смартфонів у польських школах. Інститут «цифрового громадянства» у Польщі. Книжка Маґдалени Біґай «Виховання перед екраном». Ведучі: Дар’я Юр’єва, Олена Руда.
Zobacz więcej na temat: 

Польское Радио на русском: новости, обзор печати, напряженная ситуация в Африке, клуб для подростков Wyspa

1. НОВОСТИ. 2. Обзор печати. 3. ТЕМА ДНЯ: эксперт-международник о ситуации в Африке. 4. ИНОСТРАНЦЫ В ПОЛЬШЕ: инициатива учительниц из Беларуси - клуб для подростков Wyspa в Варшаве.
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: orędzie prezydenta w rocznicę wyborów parlamentarnych oraz zawieszenie prawa do azylu

Dziś w programie przyjrzymy się reakcjom po dzisiejszym orędziu prezydenta. Andrzej Duda, poza krytyką rządu, podkreślił wagę zagrożenia, jakie stanowi obecnie dla Europy Rosja; podsumujemy również założenia polskiej polityki migracyjnej, temat będzie dyskutowany na jutrzejszym szczycie w Brukseli; przypomnimy też okoliczności, w jakich Karol Wojtyła został papieżem, dziś mija 46 lat od tego wydarzenia; na koniec o gość programu opowie o wyzwaniach stojących przed polonijną oświatą. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

Польское Радио на русском: новости, обзор печати, выступление Олега Орлова в Варшаве, проблемы Центра «Карта»

1. НОВОСТИ. 2 Обзор печати. 3. ТЕМА ДНЯ: выступление бывшего политузника кремлевского режима Олега Орлова. 4. ТРЕТИЙ СЕКТОР: проблемы общественно-исторического Центра «Карта».
Zobacz więcej na temat: 

Igor Wiśniewski

Gościem Studia X jest Igor Wiśniewski - gitarzysta jazzowy, kompozytor i od tego roku kurator letniego cyklu koncertów Lado na Wsi, odbywającego się na Jazdowie. Pod własnym nazwiskiem wydał 2 lata temu "Piosenki Lunaparkowe", czyli piosenki w wersji autorskiej, pokręconej, przerysowanej i przesterowanej. Oprócz tego gra w zespołach: Ninja Episkopat, EKUZ, Gym Wisdom. Bierze udział w projekcie "Korzyński Ulitmate" pod przewodnictwem Dominika Strycharskiego. Jest to projekt, który jest hołdem złożonym Andrzejowi Korzyńskiemu, jednemu z najwszechstronniejszych polskich kompozytorów, którego twórczość obejmuje piosenki, muzykę filmową, elektroniczną oraz eksperymentalną.
Zobacz więcej na temat: 

Не ўсе палітыкі падтрымалі Дональда Туска ў намерах змяніць міграцыйную стратэгію 16-10-2024

Слухайце ў праграме: выпуск навін; агляд польскага друку; Не ўсе польскія палітыкі падтрымалі Дональда Туска ў намерах змяніць міграцыйную стратэгію краіны; Асацыяцыя беларускага бізнесу за мяжой АВВА (Association of Belarusian Business Abroad) яднае звыш сотні беларускіх кампаній у 13 краінах; Весткі культуры. 
Zobacz więcej na temat: