Wanda Rutkiewicz 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest: na szczycie zabrakło czasu na refleksje, na przeżywanie szczęścia Zobacz więcej na temat:
Jakub Kamiński zagrał najbardziej szalony mecz. "Miejmy nadzieję, że to nie był jednorazowy wybryk" Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. O wodzie po raz trzeci Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem wyrazy związane z wodą, czyli o wodzie po raz trzeci. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Maria Szabłowska Autorka wielu książek o tematyce muzycznej, fanka Elvisa Presley’a. Przez całe swoje zawodowe życie związana jest z Radiową Jedynką. Maria Szabłowska – ikona polskiego dziennikarstwa muzycznego gościnią Kasi Dydo. Zobacz więcej na temat:
Ostatni list 16 października 1842 r., była to niedziela, Mikołaj Chopin napisał długi list do Fryderyka, jak zwykle swą nienaganną francuszczyzną, nie mając świadomości, że po raz ostatni koresponduje z synem. Do dnia zgonu ojca, 3 maja 1844 roku, Fryderyk nie otrzymał już żadnego listu od niego. Informacje o stanie zdrowia Mikołaja Chopina, zawarte w jego ostatnim liście, nie były pocieszające: „(…) gdyby nie mój kaszel, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej nieznośny, czułbym się jako tako (…). Ja wychodzę bardzo rzadko, najwyżej do naszego ogródka. (…) drogie dziecko, ściskamy Cię serdecznie, tuląc Cię do serca ze wszystkich sił, jakie nam pozostały”. O dolegliwościach ojca informowała też Fryderyka jego siostra Izabela, pisząc: „Papa kaszle jak zwykle”. Nie wiadomo jak Fryderyk zareagował na wiadomość o „nieznośnym” kaszlu ojca. Nie wiadomo też, czy zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji. Ostatni list ojca trafił do rąk Fryderyka dopiero na początku listopada. Kompozytor leżał wówczas „bardzo cierpiący” w swym mieszkaniu na Square d'Orléans 9. (md) Zobacz więcej na temat:
Seksualność u osób ADHD Ostatnimi czasy coraz częściej poruszany jest temat zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. O codzienności takich osób, również od strony seksualności, opowiedziała Magdalena Smaś-Myszczyszyn seksuolożka i psychoterapeutka Instytutu Seksuologii i Psychoterapii. Zobacz więcej na temat: Trójka
Jestem muzykiem, jestem rodzicem - 02 - Konrad Asinowicz Reżyser, scenarzysta, twórca reklam i teledysków, muzyk. Autor książki "Samorealizacja filmowa". Ukończył School of Visual Arts w Sydney i kurs Ekran+ w Szkole Wajdy. Wyreżyserował trzy pełnometrażowe fabuły: "Zamiana", "W spirali" i "Powrót do tamtych dni". Za scenariusz tego ostatniego otrzymał III nagrodę w konkursie SCRIPT PRO. Lider zespołu AKX, a także nowego projektu muzycznego DULL. który jest jest ukłonem Konrada do muzyki Nowej Fali "The Cure", "Joy Devision" punka "Blink-182", "Gang of Four", alternatywy "Primus", "Mr Bungle", "Melvins", "Sausage". Na pocast zaprasza Polskie Radio Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: wybory parlamentarne na Litwie i wyjątkowe zjawiska na jesiennym niebie nad Polską Dziś w programie o wyborach parlamentarnych na Litwie, które wygrała Litewska Partia Socjaldemokratyczna, o decyzji pozostawienia żołnierzy krajów unijnych na misji ONZ w Libanie mimo ataków Izraela, oraz o dorocznym spotkaniu dyrektorów szkół polskich i kierowników sekcji polskich w szkołach francuskich, zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Przyjrzymy się także niezwykłym zjawiskom na jesiennym niebie nad Polską. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
СКРИНЯ. Інтегруватися – не асимілюватися: як залишитися собою в чужій країні Авторська програма Олени Рудої і Мар’яни Кріль. Рапорт ЮНІСЕФ про інтеграцію українських дітей у польських школах. Спілка української молоді в Ґданську. Українська спільнота в Італії. Співрозмовники: Олена Демідас, отець Марко Семеген. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: budowa Tarczy Wschód oraz Ukraina! Festiwal Filmowy Dziś o pierwszej rocznicy wyborów parlamentarnych, które doprowadziły do odsunięcia od władzy Zjednoczonej Prawicy oraz o planach budowy Tarczy Wschód – linii umocnień na wschodniej granicy o długości 800 kilometrów. Tarcza Wschód to między innymi systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia czy systemy antydronowe. Dziś w programie także o kolejnym piłkarskim meczu w Lidze Narodów Polska – Chorwacja w Warszawie, a także o programie zbliżającej się IX edycji festiwalu filmowego „Ukraina!”, jedynemu wydarzeniu w Polsce, w pełni poświęconemu kinematografii ukraińskiej. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Paweł Nowożycki – kurator muzyczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Pierwsza odsłona audycji poświęconej muzyce eksperymentalnej, która powstaje we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gościem programu jest Paweł Nowożycki, kurator muzyczny, odpowiedzialny za rekonstrukcję legendarnego Czarnego Pokoju Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: новости, обзор польской прессы, Польские фирмы участвуют в восстановлении инфраструктуры Украины В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польских газет. 3. Экономический обзор: Польские фирмы участвуют в частичном восстановлении инфраструктуры Украины, разрушенной россиянами – Дариуш Шимчиха, вице-глава Польско-украинской торговой палаты. Zobacz więcej na temat:
Матч «Легія» – «Дынама» ў Варшаве 7 лістапада адбудзецца без заўзятараў з Беларусі 15-10-2024 У перадачы: Матч «Легія» – «Дынама» ў Варшаве 7 лістапада адбудзецца без заўзятараў з Беларусі; Пра цяперашнюю сітуацыю на польска-беларускай мяжы наш карэспандэнт пагутарыў з Памежнай службай там - на месцы; Узброеныя канфлікты негатыўна адбіваюцца на польскай марской эканоміцы - у штотыднёвай перадачы Пульс Польскай эканомікі. Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: новости, обзор прессы, Российское антивоенное и оппозиционное движение за рубежом, О российских идеологическо-культурных мифах В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польских газет. 3. ТЕМА ДНЯ: Российское антивоенное и оппозиционное движение за рубежом. Что делать, чтобы оно был эффективным и способствовало не только прекращению войны России против Украины, но и падению путинского режима – Анастасия Шевшенко, активистка оппозиции и активистка Антивоенного комитета России; Павел Жовниренко, председатель правления Центра стратегических исследований (Украина); Петр Стржалковский, координатор сайта Восточного дома в Варшаве (Польша). 4. ИСТОРИЯ: Ложная синонимия понятий «руский», «русский», «российский» служит имперским интересам России – профессор Йоанна Гетка из Варшавского университета о российских идеологическо-культурныхмифах. Zobacz więcej na temat:
Jakub Skorupa - Zeszyt Drugi 27 września Jakub Skorupa wydał swój drugi album, „Zeszyt Drugi”. To kolejny rozdział jego muzycznej podróży, która zaczęła się od debiutanckiego „Zeszytu pierwszego”. Na nowym krążku znajdziemy piosenki, które nie boją się poruszać tematów codziennych wyzwań – od tego, jak się żyje w Polsce, po duchowe rozkminy. „Album „Zeszyt drugi” to 12 utworów opowiadających o teraźniejszości. To płyta opowiadająca o miłości i przemijaniu, o emocjach, nałogach i o Polsce. To płyta o wszystkim z czego składam się tu i teraz” - tak opisuje ją sam autor. Na wywiad zaprasza Damian Sikorski. Zobacz więcej na temat:
To nie moja sprawa. O naszej obojętności "To nie moja sprawa. O naszej obojętności" to hasło drugiej odsłony "Otwartego studia Czwórki". Justyna Dżbik-Kluge, Jakub Jamrozek oraz zaproszeni eksperci i uczniowie rozmawiali o tym, czy mamy w sobie empatię, czy reagujemy i pomagamy. Zobacz więcej na temat:
Czego brakuje Wam w szkole? Czego młodzi ludzie chcą się uczyć w polskiej szkole? Jakie umiejętności według ekspertów powinny być rozwijane na lekcjach? Czy współczesny system oświaty przygotowuje młodych do wyzwań XXI wieku? To tylko parę z pytań, które padły podczas pierwszego "Otwartego Studia Czwórki" - miejsca spotkań młodych ludzi i poszukiwania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Zobacz więcej na temat: