Польська версія: Оцінки плану перемоги України. Найцікавіше у сфері новітніх технологій Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: szczyt UE w Brukseli oraz ostrzał misji pokojowej ONZ w Libanie przez izraelskich żołnierzy W dzisiejszej audycji zdajemy relację z unijnego szczytu w Brukseli. Mówimy także o ostrzale pokojowej misji ONZ przez izraelskich żołnierzy. Przybliżamy misję NASA, która ma zbadać, czy na jednym z księżyców Jowisza może kryć się życie. Zdajemy także relację z sympozjum poświęconego brazylijskiej Polonii. Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: обзор печати, Т. Иманова об отчете ООН о ситуации с правами человека в РФ В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Права человека: Тамилла Иманова об отчете ООН о ситуации в РФ. Zobacz więcej na temat:
Запрашэнне на Фестываль беларускай культуры ва Уроцлаве 17-10-2024 У перадачы: Запрашэнне на Фестываль беларускай культуры ва Уроцлаве; фінансавыя праблемы Цэнтра Карта ў Варшаве, які займаецца гісторыяй, у тым ліку беларускай у Польшчы Zobacz więcej na temat:
Myroslav Trofymuk, czyli AЙKTRONER Gościem studia X jest Myroslav Trofymuk, czyli AЙKTRONER (czyt. AJKTRONER) - muzyk, dyrektor kreatywny Zemla. Studio, założyciel projektu impro sesji ХАТНЄГРАННЯ (HOMEPLAYING), redaktor Polskiego Radia dla Ukrainy. Jego zainteresowania obejmują łączenie poezji dźwiękowej z akompaniamentem muzycznym bliskim hip-hopowi, eksperymentalnej muzyce elektronicznej, ambientowej oraz melodyjnemu techno. Ważnym elementem jego kompozycji muzycznych są eksperymenty z dźwiękami otoczenia i ludzkimi głosami. Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: закон РП «О Нацсистеме кибербезопасности», авторская программа Н. Ворошильской В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: поправки к закону Польши «О Национальной системе кибербезопасности». 4. Мой дневник: авторская программа Натальи Ворошильской. Zobacz więcej na temat:
Dj Lenar – Marcin Lenarczyk Gościem kolejnej odsłony Studia X jest Marcin Lenarczyk aka DJ Lenar, dj, producent, kompozytor, który współpracował z Eugeniuszem Rudnikiem w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Jako reżyser dźwięku zajmuje się całym procesem filmowej produkcji dźwięku. Od pracy nad sound designem już na poziomie scenariusza, po nagrania na planie i postprodukcję finalizowaną zgraniem kinowym. Autor wielu nagród za osiągnięcia w sferze audio np. za najlepszy dźwięk na Koszalińskim Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film”, czy na FPFF w Gdyni. Zobacz więcej na temat:
Аляксандра: Polin – адзін з нешматлікіх музеяў у Варшаве, дзе ёсць прапанова для беларусаў і на беларускай мове Людзі камфортна сябе адчуваюць, калі ёсць магчымасць пачуць пра сваю гісторыю на роднай мове, распавядае Аляксандра, якая займаецца ў Музеі Polin беларускімі праектамі. Музей гісторыі польскіх яўрэяў рэгулярна ладзіць для беларусаў экскурсіі ды гарадскія шпацыры на беларускай мове. Установа рыхтуецца да пашырэння сваёй адукацыйнай прапановы, рыхтуючы больш майстар класаў ды розных практычных заняткаў. Zobacz więcej na temat:
Aktorka Małgorzata Zajączkowska o FPFF w Gdyni: kierujemy się na Cannes 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przeszedł do historii. Złote Lwy - najważniejszą nagrodę Konkursu Głównego - jury przyznało filmowi "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. Srebrne Lwy natomiast trafiły w ręce twórców filmu "Dziewczyny z igłą", który doceniono w sześciu kategoriach. Gościem Andrzeja Sołtysika była aktorka Małgorzata Zajączkowska, przewodniczącą jury w konkursie głównym tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zobacz więcej na temat: kino Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
News from Poland: President addresses parliament on elections anniversary European Forum for New Ideas kicked off in Sopot US presidential candidates vie for Polish Americans’ votes Tennis world No.1 Iga Świątek hires new coach Zobacz więcej na temat:
Dlaczego robimy to co niebezpieczne? Nepalskie media poinformowały o śmierci Polki w Himalajach. Tamtejsza policja prowadzi śledztwo w tej sprawie, a do tragicznych wydarzeń miało dość podczas wyprawy trekkingowej. Dlaczego ludzie decydują się na to co niebezpieczne? Czy warto ryzykować życie dla adrenaliny? Czy argument, że "można zabić się na prostej drodze" ma uzasadnienie? Zobacz więcej na temat:
Czy geny są kluczem do dłuższego i zdrowszego życia na świecie? Rozmawiamy o tym, jak najnowsze badania nad genetyką kształtują przyszłość zdrowia na świecie. Dowiemy się, w jaki sposób personalizacja terapii oraz odkrycia genomowe zmieniają podejście do leczenia chorób i jak mogą wpłynąć na nasze codzienne życie. Czy jesteśmy świadkami początku nowej ery w medycynie? Jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą rozwój tej dziedziny? Zobacz więcej na temat:
O "Powitalniku". Pomoc dla rodziców, którzy otrzymują informację o diagnozie dziecka Gośćmi Kuby Wygnańskiego były Justyna Dąbrowska, psycholożka i psychoterapeutka, która zajmuje się psychoterapią okołoporodową, tematami dotyczącymi straty, niepłodności, traumy okołoporodowej, depresji poporodowej i trudności z nawiązaniem relacji z niemowlęciem, oraz Olga Ślepowrońska – wiceprezeska Stowarzyszenia Mudita, organizacji pozarządowej wspierającej tych, którzy bez przerwy troszczą się o innych: bliskich osób z niepełnosprawnościami. Zobacz więcej na temat: rodzice dzieci osoby z niepełnosprawnościami
Przerwa na serial odc. 4 | "Zbrodnie po sąsiedzku", "Nikt tego nie chce", "Skandal w królewskim stylu", "Potwory" Przegląd najciekawszych propozycji serialowych dostępnych na platformach Disney+, Apple Plus, HBO Max, Netflix, Player, TVP VOD, Amazon Prime Video, SkyShowtime, Paramount+. Zobacz więcej na temat: serial kino FILM
Konwencjonalna lira 17 października 1850 r., w pierwszą rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, na paryskim cmentarzu Père Lachaise odsłonięty został i poświęcony pomnik dłuta Auguste'a Clésingera. Z inicjatywy Camille'a Pleyela powołano komitet pod przewodnictwem najbliższego francuskiego przyjaciela Chopina, Eugène'a Delacroix, kierujący pracami nad wzniesieniem pomnika w miejscu wiecznego spoczynku polskiego kompozytora. W krótkim czasie udało się zgromadzić potrzebne na ten cel środki. Clésinger, zaraz po śmierci Chopina, przedstawił swój projekt Delacroix, który tę kompozycję pochwalił. Nie wszystkim jednak pomnik podobał się. Cyprian Kamil Norwid nie wyrażał zachwytu dziełem Clésingera, twierdząc, że było ono zbyt konwencjonalne, a nad grobem takiego twórcy jak Chopin, powinien stać inny pomnik. Poeta w ostrych słowach wyraził swą opinię: „(…) Znałem ci ja Fryderyka Chopina, co tak na zabawkę poszedł bezserdecznym i płaczącym nad nim konwencjonalizmom”. Wzburzony mówił o „haniebnie postawionym rzeźbionym pomniku, udającym kobietę, co płacze z lirą w ręku”. (md) Zobacz więcej na temat:
Dzielne dziewczyny Druga odsłona historii ludzi, którzy dotknięci choroba onkologiczną dzielą się swoimi doświadczeniami; podpowiadają, mówią bolesną prawdę, ale nie straszą. W tym odcinku mama i córka pokazują, że siła wewnętrzna dziecka i determinacja rodziców potrafią przełamać impas w leczeniu. Goście audycji: Joanna Kocniowska - onkomama i Małgosia Kocniowska – onkocórka. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 16 października 2024 W audycji m.in. wróciliśmy do wtorkowego wieczoru, kiedy biało-czerwoni, po emocjonującym pojedynku, zremisowali w Warszawie z Chorwatami 3:3, choć przegrywali już 1:3. Zobacz więcej na temat: