Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Archiwum Teatru Wyobraźni: słuchowisko "Kontrakt ślubny"

Autorzy: Honoré de Balzac - tekst Tadeusz Żeleński - przekład Zbigniew Kopalko - reżyseria Ewa Sawnor - reżyser dźwięku Wykonawcy: Szczepan Baczyński - Narrator Jerzy Duszyński - Henryk de Marsay Irena Eichlerówna - Pani Evangelista Władysław Grabowski - Mathias, stary rejent Urszula Hałacińska - Joanna, służąca Mathiasa Irena Horecka - Pani de Maulincour Barbara Kościeszanka - Dama w średnim wieku Ewa Stefania Kunina - Stara dama Artur Kwiatkowski - Pan Andrzej Łapicki - Paweł de Manerville Zofia Mrozowska - Natalia, córka pani Evangelisty Stanisława Stępniówna - Młoda dama Andrzej Szczepkowski - Solonet, młody rejent Polskie Radio, 1954 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio

Archiwum Teatru Wyobraźni: słuchowisko "Czego Faust narobił w pewnej aptece?"

Autorzy: Bolesław Prus - tekst Maria Perel - adaptacja Stefan Wroncki - reżyseria Ewa Habielska - reżyser dźwięku Wykonawcy: Wanda Bartówna - Klotylda Wojciech Brydziński - Narrator Włodzimierz Kmicik - Ildefons Miłosz Maszyński - Ludwik Pronkiewicz Wojciech Rajewski - Doświadczyński oraz: Witold Filler Anna Jaraczówna Antoni Jurasz Wilhelm Wichurski Polskie Radio, 1954 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio

Archiwum Teatru Wyobraźni: słuchowisko "Okassen i Mikołajka"

Autorzy: Anonim - tekst Alfred Kalinka - przekład i adaptacja Zbigniew Kopalko - reżyseria Witold Lutosławski - autor muzyki Ewa Sawnor - reżyser dźwięku Wykonawcy: Tadeusz Białoszczyński - Trubadur 1 Zygmunt Bończa-Tomaszewski - Dworzanin Jan Ciecierski - Król Tirlireński Tytus Dymek - Dworzanin Irena Horecka - Grabini Ludwik Jabłoński - Dworzanin Władysław Kaczmarski - Czatownik Ewa Krasnodębska - Narrator Maciej Maciejewski - Trubadur 2 Lech Madaliński - Podgrabia Józef Maliszewski - Grabia Garyn Bokeru Mieczysław Milecki - Okassen Zbigniew Obuchowski - Rękodajny Barbara Stępniakówna - Mikołajka Stanisława Stępniówna - Podgrabini Józef Wasilewski - Dworzanin Tadeusz Woźniak - Trubadur 3 Polskie Radio, 1954 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio

Jak się studiuje w Korei?

Studia trwają tam łącznie osiem lat. Nauka na studiach pierwszego stopnia trwa cztery lata, na magisterskich dwa albo trzy lata. Rok akademicki zaczyna się w marcu, a od września jest drugi semestr studiów. Wakacje są podwójne a nasz wiek jest liczony inaczej niż w Polsce. Jest inaczej na wielu płaszczyznach.Jak nauczyć się koreańskiego? Jak wyjechać na studia do Korei? Czym jest Klub kawy? Z Weroniką Puszkar rozmawia Paweł Śmigiel studiujący na uniwersytecie w Seulu.
Zobacz więcej na temat: 

Kiedy warto zmienić pracę?

Jedną trzecią życia spędzamy w pracy. Mamy prawo, aby praca oprócz pieniędzy dawała nam radość i szczęście. Warto więc zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w dobrym dla siebie miejscu. Coraz częściej  zmienimy pracę, a nawet branżę. Co nas skłania do tak częstych "skoków"? Jak pracować w zgodzie ze sobą? Czy długa lista pracodawców w CV może popsuć nasz wizerunek pracownika? Jaka praca daje nam radość i spełnienie? Z Justyną Ciećwierz-psychologiem biznesu, coachem kariery rozmawia Oliwia Krettek.
Zobacz więcej na temat: 

Jak udzielać pierwszej pomocy wyjaśnia Borkoś

Jak udzielać pierwszej pomocy? Jak wrócić do zdrowia po wypadku? Marcin "Borkoś" Borkowski jest mistrzem Europy w ratownictwie medycznym i od kilku lat popularyzuje w sieci wiedzę na temat pierwszej pomocy. W Dniu Ratownictwa Medycznego w 2021 roku przeszedł ciężki wypadek motocyklowy - lekarze dawali mu jedynie 4% szans na przeżycie. Dwa lata później Marcie Hoppe opowiada m.in. o tym, co pamięta z wypadku i dlaczego musiał nauczyć się od nowa … kasłać.
Zobacz więcej na temat: 

Puls Europy 25.10.2023

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego po kilku latach prac przyjęła raport określający zmiany unijnych traktatów, w tym Traktatu o Unii i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii. Proponowane w raporcie modyfikacje obowiązujących umów mogą mieć wpływ na dalsze funkcjonowanie Wspólnoty i rolę, jaką w jej przyszłości odgrywać będą poszczególne państwa członkowskie. Zmienić ma się m.in. obowiązująca obecnie zasada jednomyślności przy podejmowaniu najważniejszych decyzji. Gośćmi Pulsu Europy byli posłowie do Parlamentu Europejskiego: Bogusław Liberadzki – Nowa Lewica oraz Bogdan Rzońca – Prawo i Sprawiedliwość. Prowadzi: Beata Michniewicz, Jakub Witkowski, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

Maszty i nadajniki-dlaczego się ich boimy?

Panuje błędne przekonanie, że im maszt telekomunikacyjny jest dalej, tym lepiej dla mieszkańców, którzy są jego użytkownikami. Zupełnie przeciwnie! Zarówno maszty jak i nasze osobiste telefony działają „w dwie strony” - są i nadajnikami i odbiornikami. Cały czas pozostają ze sobą w kontakcie i wymieniają się informacjami nawet wtedy, kiedy telefon leży sobie na półce i z niego nie korzystamy. Można porównać tę komunikację do rozmowy dwóch osób. Jeśli stoją one odpowiednio blisko siebie, nie muszą do krzyczeć. Natomiast jeśli staną na przykład na dwóch krańcach boiska piłkarskiego to sytuacja odwrotna- musza krzyczeć, aby się usłyszeć. O zasięgu, polu elektromagnetycznym i sieci komórkowej Piotr Firan rozmawia z Markiem Lipskim z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Zobacz więcej na temat: 

Braterska rywalizacja i wspólna pasja

Zapraszam na rozmowę z niezwykle charyzmatycznymi gośćmi - braćmi Krystianem i Damianem Drzewieckimi. Znani z niezłomnej determinacji, zaangażowania w sport oraz niesamowitej dynamiki na zawodach sportowych i programie telewizyjnym, opowiedzą nam o drodze do sukcesu, braterskim wsparciu, a także o tym, jak rywalizacja wpływa na ich relacje. Poznajcie kulisy ich treningów, dowiedzcie się, co motywuje ich do działania i jak udaje im się łączyć życie sportowe z codziennymi wyzwaniami. To opowieść o sile woli, braterskiej więzi i tym, jak pasja do sportu może przenosić góry.
Zobacz więcej na temat: