Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Europejskie Menu 6.10.2023. Przywódcy UE na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej

Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Grenadzie przywódcy państw Unii Europejskiej wyrazili nadzieję na kontynuowanie przez USA pomocy dla Ukrainy, mimo problemów z ustawą budżetową. Zapewnili też o dalszej pomocy Wspólnoty. Potępili także działania Azerbejdżanu wobec Ormian w Górskim Karabachu. Przygotowali: M. Skajewska, G. Krakowski, R. Małkiewicz.
Zobacz więcej na temat: 

"Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego o wspomnieniach Powstańców Warszawskich

2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski – przyjaciel Powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, ale historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. Tomasz Michałowski od kilkunastu lat poznaje losy żołnierzy z Armii Krajowej – Obwodu "Żywiciel". Momentem przełomowym było poznanie Benona Janczewskiego, pseudonim Artur. Tomasz Michałowski spotkał Powstańca po jednych z uroczystości rocznicowych i tak zaczęła się ich znajomość. Wraz z kolejnymi latami, poznawał innych żołnierzy i ich historie walki o stolicę. Dołączył do stowarzyszenia, tworzonego przez Powstańców z Żywiciela. Obecnie grupa nazywa się Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji. Tworzą ją Powstańcy, ale też ich rodziny i przyjaciele. Jedną z tradycji stowarzyszenia jest coroczne sprzątanie grobów powstańczych.
Zobacz więcej na temat: 

Co jeść żeby ładnie wyglądać?

Żywienie, a kondycja skóry- trudny temat. Co jeść, żeby ładnie wyglądać? Cera a laktoza, białe pieczywo a wysoki indeks glikemiczny, kwasy tłuszczowe a cera. Jaka jest dobra dieta dla jelit, czyli w efekcie dla wyglądu naszej skóry? Na czym polega dieta niskoprzetworzona? Dlaczego surowe owoce wygrywają z smoofie? Czy bakterie jelitowe decydują o naszych wyborach żywieniowych, zachciankach? Dlaczego jelita nazywane są drugim mózgiem? Na wszystkie pytania Marcie Hoppe odpowiedział Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu.
Zobacz więcej na temat: 

Opowieści ludów świata - 54 - Bajka o małym, sprytnym ptaszku - MONGOLIA

Jedną z mongolskich bajek przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest ta o małym, sprytnym ptaszku. Pewnego razu, gdy trznadel szykował się do surowej zimy, usłyszał głos dzikiej róży, która próbowała wypędzić go z różanego gąszczu będącego jedyną kryjówką. Ten jednak postanowił przekonać ją do pomocy w przerwaniu zimy. W odpowiedzi róża ukłuła trznadla, ale ten nie dawał za wygraną. O pomoc mieszkańców lasu, jednak nikt nie chciał wesprzeć małego ptaszka… Co było dalej? Posłuchaj Podcastu Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

[S4-10] Polonia w Nowym Jorku - fakty i mity

Najsłynniejsza ulica Nowego Jorku czyli Piąta Aleja raz w roku całkowicie opanowana jest przez Polaków. W pierwszą niedzielę października na odcinku kilku kilometrów nie ma innych kolorów niż biały i czerwony. To właśnie wtedy przez Manhattan przechodzi Parada Pułaskiego, jeden z dwóch najstarszych takich przemarszów w Nowym Jorku. W tym odcinku chcę opowiedzieć Ci, jak wygląda taka parada i kim naprawdę są Polacy z Nowego Jorku, tak na co dzień. Posłuchaj do końca, a poznasz fakty i mity i dowiesz się, czy w ogóle istnieje jeszcze taka grupa jak Polonia w Nowym Jorku. Bo to wcale nie jest takie pewne. Muzyka: Reed Mathis - „Good Morning!“ Nat Keefe & Hot Buttered Rum - „Come With Us“ W tym odcinku wykorzystano także fragment filmu “Kochaj albo rzuć, reż. Sylwester Chęciński oraz fragmenty oprawy muzycznej 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku (1.10.2023).
Zobacz więcej na temat: 

"W górach nie jest nudno" - reportaż Moniki Chrobak o schronisku górskim PTTK "Murowaniec", jednym z najsłynniejszych obiektów w Tatrach

Całe życie jest związany z górami. Zakopiańczyk Andrzej Szatkowski ma za sobą treningi w narciarstwie alpejskim oraz  liczne wędrówki po Tatrach. Teraz wraz ze swoim kuzynem prowadzi schronisko górskie PTTK "Murowaniec",  jeden z najsłynniejszych obiektów w Tatrach. To miejsce historyczne, gdzie kiedyś w przeszłości bywali poeci, malarze czy pisarze. Obecnie jest popularne wśród turystów z całego kraju. Schronisko jest idealną bazą wypadową na szlaki wysokogórskie, m.in. na Kasprowy Wierch, Zawrat, Świnicę czy Kościelec.
Zobacz więcej na temat: 

Wheelmageddon

Osoby z niepełnosprawnościami skaczą ze spadochronem, pływają na żaglach, kajakach, sitwake’ach i SUP-ach, a nawet latają szybowcami.  Podsumowaniem tych aktywności jest Wheelmageddon, jedyny w Polsce wyścig terenowy dla osób z niepełnosprawnościami. Jak sport pomaga w przełamywaniu stereotypów związanych z niepełnosprawnością? Goście - Aleksandra Kogut, kierowniczka projektu Avalon Extreme  i Sylwester Wilk, jeden ze zwycięzców zawodów Wheelmageddon. Rozmawia z nimi Kuba Jamrozek.
Zobacz więcej na temat: