Kronika Sportowa - 5 października 2023 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. mecze Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa w europejskich pucharach, kontuzja Roberta Lewandowskiego czy polscy siatkarze coraz bliżej igrzysk olimpijskich. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 6.10.2023. Przywódcy UE na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Grenadzie przywódcy państw Unii Europejskiej wyrazili nadzieję na kontynuowanie przez USA pomocy dla Ukrainy, mimo problemów z ustawą budżetową. Zapewnili też o dalszej pomocy Wspólnoty. Potępili także działania Azerbejdżanu wobec Ormian w Górskim Karabachu. Przygotowali: M. Skajewska, G. Krakowski, R. Małkiewicz. Zobacz więcej na temat:
Spróbujmy się dogadać / Спробуємо домовитися #40 Запрошуємо слухати двомовну передачу про музику Zobacz więcej na temat:
"Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego o wspomnieniach Powstańców Warszawskich 2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski – przyjaciel Powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, ale historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. Tomasz Michałowski od kilkunastu lat poznaje losy żołnierzy z Armii Krajowej – Obwodu "Żywiciel". Momentem przełomowym było poznanie Benona Janczewskiego, pseudonim Artur. Tomasz Michałowski spotkał Powstańca po jednych z uroczystości rocznicowych i tak zaczęła się ich znajomość. Wraz z kolejnymi latami, poznawał innych żołnierzy i ich historie walki o stolicę. Dołączył do stowarzyszenia, tworzonego przez Powstańców z Żywiciela. Obecnie grupa nazywa się Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji. Tworzą ją Powstańcy, ale też ich rodziny i przyjaciele. Jedną z tradycji stowarzyszenia jest coroczne sprzątanie grobów powstańczych. Zobacz więcej na temat:
Co jeść żeby ładnie wyglądać? Żywienie, a kondycja skóry- trudny temat. Co jeść, żeby ładnie wyglądać? Cera a laktoza, białe pieczywo a wysoki indeks glikemiczny, kwasy tłuszczowe a cera. Jaka jest dobra dieta dla jelit, czyli w efekcie dla wyglądu naszej skóry? Na czym polega dieta niskoprzetworzona? Dlaczego surowe owoce wygrywają z smoofie? Czy bakterie jelitowe decydują o naszych wyborach żywieniowych, zachciankach? Dlaczego jelita nazywane są drugim mózgiem? Na wszystkie pytania Marcie Hoppe odpowiedział Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu. Zobacz więcej na temat:
Opowieści ludów świata - 54 - Bajka o małym, sprytnym ptaszku - MONGOLIA Jedną z mongolskich bajek przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest ta o małym, sprytnym ptaszku. Pewnego razu, gdy trznadel szykował się do surowej zimy, usłyszał głos dzikiej róży, która próbowała wypędzić go z różanego gąszczu będącego jedyną kryjówką. Ten jednak postanowił przekonać ją do pomocy w przerwaniu zimy. W odpowiedzi róża ukłuła trznadla, ale ten nie dawał za wygraną. O pomoc mieszkańców lasu, jednak nikt nie chciał wesprzeć małego ptaszka… Co było dalej? Posłuchaj Podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
[S4-10] Polonia w Nowym Jorku - fakty i mity Najsłynniejsza ulica Nowego Jorku czyli Piąta Aleja raz w roku całkowicie opanowana jest przez Polaków. W pierwszą niedzielę października na odcinku kilku kilometrów nie ma innych kolorów niż biały i czerwony. To właśnie wtedy przez Manhattan przechodzi Parada Pułaskiego, jeden z dwóch najstarszych takich przemarszów w Nowym Jorku. W tym odcinku chcę opowiedzieć Ci, jak wygląda taka parada i kim naprawdę są Polacy z Nowego Jorku, tak na co dzień. Posłuchaj do końca, a poznasz fakty i mity i dowiesz się, czy w ogóle istnieje jeszcze taka grupa jak Polonia w Nowym Jorku. Bo to wcale nie jest takie pewne. Muzyka: Reed Mathis - „Good Morning!“ Nat Keefe & Hot Buttered Rum - „Come With Us“ W tym odcinku wykorzystano także fragment filmu “Kochaj albo rzuć, reż. Sylwester Chęciński oraz fragmenty oprawy muzycznej 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku (1.10.2023). Zobacz więcej na temat:
"W górach nie jest nudno" - reportaż Moniki Chrobak o schronisku górskim PTTK "Murowaniec", jednym z najsłynniejszych obiektów w Tatrach Całe życie jest związany z górami. Zakopiańczyk Andrzej Szatkowski ma za sobą treningi w narciarstwie alpejskim oraz liczne wędrówki po Tatrach. Teraz wraz ze swoim kuzynem prowadzi schronisko górskie PTTK "Murowaniec", jeden z najsłynniejszych obiektów w Tatrach. To miejsce historyczne, gdzie kiedyś w przeszłości bywali poeci, malarze czy pisarze. Obecnie jest popularne wśród turystów z całego kraju. Schronisko jest idealną bazą wypadową na szlaki wysokogórskie, m.in. na Kasprowy Wierch, Zawrat, Świnicę czy Kościelec. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 4 października 2023 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. Polska - Meksyk, czyli kolejny mecz olimpijskich kwalifikacji siatkarzy, Iga Świątek kontra Magda Linette w trzeciej rundzie tenisowego turnieju w Pekinie czy piłkarska Liga Mistrzów. Zobacz więcej na temat:
CZARNA SERIA #20 POŻAR LASU W KUŹNI RACIBORSKIEJ 26 sierpnia 1992 roku rozpoczął się największy po II wojnie światowej pożar lasu w Polsce i Europie. W zaledwie kilka godzin płomienie objęły setki hektarów lasów nieopodal Kuźni Raciborskiej. Dlaczego pożar rozprzestrzeniał się tak szybko i mimo wysiłków strażaków, dopiero po blisko dwóch tygodniach udało się go ugasić? Zobacz więcej na temat:
Wheelmageddon Osoby z niepełnosprawnościami skaczą ze spadochronem, pływają na żaglach, kajakach, sitwake’ach i SUP-ach, a nawet latają szybowcami. Podsumowaniem tych aktywności jest Wheelmageddon, jedyny w Polsce wyścig terenowy dla osób z niepełnosprawnościami. Jak sport pomaga w przełamywaniu stereotypów związanych z niepełnosprawnością? Goście - Aleksandra Kogut, kierowniczka projektu Avalon Extreme i Sylwester Wilk, jeden ze zwycięzców zawodów Wheelmageddon. Rozmawia z nimi Kuba Jamrozek. Zobacz więcej na temat:
Zielono mi Czy ziemia uniwersalna jest dobra dla każdej rośliny? Jaki kwiat wybrać, by zobaczyć najszybsze efekty rozrostu? Co zrobić, kiedy nasza roślina zachoruje? Plantswapp to ludzie, którzy pomogą, doradzą, zaopiekują się naszymi, zielonymi zdobyczami. O wirtualnym targu roślinnym Marta Hoppe rozmawia z Bartkiem Klukaczewskim z plantswapp. Zobacz więcej na temat: