Archiwum Teatru Wyobraźni: słuchowisko "Chory z urojenia" Ostatnie dzieło Moliera. Autorzy: Molier - tekst Tadeusz Żeleński - przekład Anatol Zarubin - opracowanie muzyczne Jerzy Ronard Bujański - adaptacja i reżyseria Wykonawcy: Antoni Fertner - Argan Jerzy Fitio - Rejent Stanisław Jaworski - Doktor Biegunka Hugo Krzyski - Tomasz, syn doktora Halina Kuźniakówna - Anielka Włodzimierz Macherski - Berald, brat Argana Alicja Matusiak - Antosia Adam Mazanek - Prezes Kazimierz Meres - Kleant Władysław Neubelt - Aptekarz Eugeniusz Solarski - Doktor Czyściel Zofia Tymowska - Belinda, żona Argana Polskie Radio, 1952 r. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio
"Dzień pamięci" - reportaż Urszuli Żółtowskiej o Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy 2 października obchodzimy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Powstanie Warszawskie w powszechnej świadomości najczęściej kojarzy się z żołnierzami Armii Krajowej, powstańcami oraz barykadami. Jednak w tym czasie obok powstańców była ludność cywilna. Przed wybuchem zrywu w Warszawie mieszkało 920 tys. ludzi, z czego 720 tys. w lewobrzeżnej części miasta. - Ustanawiając 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, oddajemy im sprawiedliwość, czcimy pamięć pomordowanych, których tak wielu spoczywa nadal bezimiennie na Cmentarzu Powstańców na stołecznej Woli – czytamy w sejmowej uchwale z 2015 r. Dzień Pamięci zbiega się z datą podpisania układu o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy. Zobacz więcej na temat:
Czy Unia Europejska stworzy przepisy regulujące stosowanie sztucznej inteligencji? Unia Europejska jako pierwsza na świecie próbuje uregulować prawa dotyczące funkcjonowania sztucznej inteligencji. Debata cały czas trwa i dotyczy głownie korzyści i niebezpieczeństw zastosowania AI w codziennym życiu. Jakie wyzwania i ryzyko jest związane z rozwojem sztucznej inteligencji? O tym, z Filipem Konopczyńskim z Fundacji Panoptykon rozmawia Piotr Firan. Zobacz więcej na temat:
Ta dziewczyna ma worek medali O kajakarce Marcie Walczykiewicz śmiało można powiedzieć, że jest to "dziewczyna na medal", choć właściwie lepiej byłoby użyć sformułowania -dziewczyna na worek medali! Mało jest w Polsce sportowców, którzy mogą się pochwalić tak bogatą kolekcją krążków z międzynarodowych imprez rangi mistrzowskiej, jak Marta. Ma krążki z Igrzysk Europejskich, srebro z Igrzysk Olimpijskich w Rio oraz cały worek medali z mistrzostw kraju. Jednak ostatni sezon nie był dla tej utytułowanej kajakarki udany, bo po wielu latach bogatych w sukcesy, wypadła z reprezentacji kraju. 36-letnia kajakarka nie zamierza jednak kończyć kariery i nie porzuca myśli o starcie w kolejnych igrzyskach. Z Martą Walczykiewicz rozmawia Darek Matyja. Zobacz więcej na temat:
Jak zostać stewardessą? Czy trzeba umieć pływać, by zostać stewardessą? Czy można mieć dredy i tatuaże? Czy można zwiedzić cały świat? Co to są rotacje czarterowe i dyżury pobytowe? Kulisy pracy stewardessy LOT zdradza Kamilowi Jasieńskiemu Ada Soczówka. Zobacz więcej na temat:
"Poetka i Nobel" - reportaż Jakuba Tarki poświęcony Wisławie Szymborskiej Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. Również w USA wydania wierszy Wisławy Szymborskiej osiągnęły bezprecedensowe nakłady, nikt nie napisał tak pięknego i uniwersalnego w odbiorze wiersza o tragedii z 11 września. 3 października, w roku Wisławy Szymborskiej, mija 27 lat odkąd jej twórczość nagrodzono Literacką Nagrodą Nobla. Doceniono "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Jak ten moment zapamiętali jej znajomi, przyjaciele, biografowie (m.in. Michał Rusinek, Tadeusz Nyczek, Jerzy Illg), jak w tej sytuacji zachowała się Szymborska (nienawidząca publicznego zainteresowania, wywiadów, oficjalnych uroczystości) i czy nagroda coś zmieniła w jej życiu? Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 5 października 2023 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. mecze Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa w europejskich pucharach, kontuzja Roberta Lewandowskiego czy polscy siatkarze coraz bliżej igrzysk olimpijskich. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 6.10.2023. Przywódcy UE na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Grenadzie przywódcy państw Unii Europejskiej wyrazili nadzieję na kontynuowanie przez USA pomocy dla Ukrainy, mimo problemów z ustawą budżetową. Zapewnili też o dalszej pomocy Wspólnoty. Potępili także działania Azerbejdżanu wobec Ormian w Górskim Karabachu. Przygotowali: M. Skajewska, G. Krakowski, R. Małkiewicz. Zobacz więcej na temat:
Spróbujmy się dogadać / Спробуємо домовитися #40 Запрошуємо слухати двомовну передачу про музику Zobacz więcej na temat:
"Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego o wspomnieniach Powstańców Warszawskich 2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski – przyjaciel Powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, ale historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. Tomasz Michałowski od kilkunastu lat poznaje losy żołnierzy z Armii Krajowej – Obwodu "Żywiciel". Momentem przełomowym było poznanie Benona Janczewskiego, pseudonim Artur. Tomasz Michałowski spotkał Powstańca po jednych z uroczystości rocznicowych i tak zaczęła się ich znajomość. Wraz z kolejnymi latami, poznawał innych żołnierzy i ich historie walki o stolicę. Dołączył do stowarzyszenia, tworzonego przez Powstańców z Żywiciela. Obecnie grupa nazywa się Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji. Tworzą ją Powstańcy, ale też ich rodziny i przyjaciele. Jedną z tradycji stowarzyszenia jest coroczne sprzątanie grobów powstańczych. Zobacz więcej na temat:
Co jeść żeby ładnie wyglądać? Żywienie, a kondycja skóry- trudny temat. Co jeść, żeby ładnie wyglądać? Cera a laktoza, białe pieczywo a wysoki indeks glikemiczny, kwasy tłuszczowe a cera. Jaka jest dobra dieta dla jelit, czyli w efekcie dla wyglądu naszej skóry? Na czym polega dieta niskoprzetworzona? Dlaczego surowe owoce wygrywają z smoofie? Czy bakterie jelitowe decydują o naszych wyborach żywieniowych, zachciankach? Dlaczego jelita nazywane są drugim mózgiem? Na wszystkie pytania Marcie Hoppe odpowiedział Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu. Zobacz więcej na temat:
Opowieści ludów świata - 54 - Bajka o małym, sprytnym ptaszku - MONGOLIA Jedną z mongolskich bajek przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest ta o małym, sprytnym ptaszku. Pewnego razu, gdy trznadel szykował się do surowej zimy, usłyszał głos dzikiej róży, która próbowała wypędzić go z różanego gąszczu będącego jedyną kryjówką. Ten jednak postanowił przekonać ją do pomocy w przerwaniu zimy. W odpowiedzi róża ukłuła trznadla, ale ten nie dawał za wygraną. O pomoc mieszkańców lasu, jednak nikt nie chciał wesprzeć małego ptaszka… Co było dalej? Posłuchaj Podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
[S4-10] Polonia w Nowym Jorku - fakty i mity Najsłynniejsza ulica Nowego Jorku czyli Piąta Aleja raz w roku całkowicie opanowana jest przez Polaków. W pierwszą niedzielę października na odcinku kilku kilometrów nie ma innych kolorów niż biały i czerwony. To właśnie wtedy przez Manhattan przechodzi Parada Pułaskiego, jeden z dwóch najstarszych takich przemarszów w Nowym Jorku. W tym odcinku chcę opowiedzieć Ci, jak wygląda taka parada i kim naprawdę są Polacy z Nowego Jorku, tak na co dzień. Posłuchaj do końca, a poznasz fakty i mity i dowiesz się, czy w ogóle istnieje jeszcze taka grupa jak Polonia w Nowym Jorku. Bo to wcale nie jest takie pewne. Muzyka: Reed Mathis - „Good Morning!“ Nat Keefe & Hot Buttered Rum - „Come With Us“ W tym odcinku wykorzystano także fragment filmu “Kochaj albo rzuć, reż. Sylwester Chęciński oraz fragmenty oprawy muzycznej 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku (1.10.2023). Zobacz więcej na temat:
"W górach nie jest nudno" - reportaż Moniki Chrobak o schronisku górskim PTTK "Murowaniec", jednym z najsłynniejszych obiektów w Tatrach Całe życie jest związany z górami. Zakopiańczyk Andrzej Szatkowski ma za sobą treningi w narciarstwie alpejskim oraz liczne wędrówki po Tatrach. Teraz wraz ze swoim kuzynem prowadzi schronisko górskie PTTK "Murowaniec", jeden z najsłynniejszych obiektów w Tatrach. To miejsce historyczne, gdzie kiedyś w przeszłości bywali poeci, malarze czy pisarze. Obecnie jest popularne wśród turystów z całego kraju. Schronisko jest idealną bazą wypadową na szlaki wysokogórskie, m.in. na Kasprowy Wierch, Zawrat, Świnicę czy Kościelec. Zobacz więcej na temat: