Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Nowe słowa zakończone na -holik,-maniak

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Dziś językowo o nowych słowach zakończonych na -holik,-maniak.
Zobacz więcej na temat: 

Dla tych 5 minut wolności było warto! (Powstanie Warszawskie)

Powstanie Warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Zaczęło się 1 sierpnia, skończyło 2 października. Następnie w Ożarowie został podpisany akt o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Ta wolność, w pierwszych dniach Powstania była bardzo krótka, ale na chwilę otworzyły się kawiarnie, życie towarzyskie kwitło, zniesiono godzinę policyjną. Powstanie upadło z powodu braku broni, łączności, rozpoznania, koordynacji działań i zapewne nieudolności dowódców. Jakie były najważniejsze przyczyny klęski? – o to zapytaliśmy miłośnika i znawcę historii Warszawy, przewodnika i wolontariusza Muzeum Powstania Warszawskiego Tomasza Kwiatkowskiego.
Zobacz więcej na temat: 

Dzisiaj gramy

Co nam dają planszówki? Podobno pomagają rozwijać się fizycznie, usprawniają motorykę, jak i umysł. Kształcą zdolność mowy, czytania ze zrozumieniem oraz udoskonalają kompetencje matematyczne. Pomagają wyćwiczyć pamięć, logiczne myślenie i rozwinąć wyobraźnię. Czy tak jest naprawdę? Czy działa to w każdym wieku? Jakie jeszcze kompetencje rozwijają? Jak je wybierać? Dr Michał Mijal z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego był gościem Kuby Jamrozka.  
Zobacz więcej na temat: 

"Zostaw to pod drzwiami" - reportaż Antoniego Rokickiego o roli kurierów i firm przewozowych w gospodarce

Jeśli w piątek kurier przywiezie Państwu paczkę, złóżmy mu najlepsze życzenia. 29 września jest bowiem świętem kurierów i przewoźników. Wybrano ten dzień, gdyż tego dnia Kościół katolicki obchodzi święto św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli. Obchody zainicjowały firmy spedycyjne w 2004 roku, by zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę kuriera i firm przewozowych w gospodarce. Czy rynek kurierski będzie się nadal prężnie rozwijał? Jakie zmiany czekają kurierów…?
Zobacz więcej na temat: 

CZARNA SERIA #19 KATASTROFA POD OTŁOCZYNEM

Nad ranem 19 sierpnia 1980 roku pod Otłoczynem niedaleko Torunia doszło do najtragiczniejszej pod względem liczby ofiar katastrofy kolejowej w historii Polski. Nieoczekiwanie jadące po tym samym torze pociągi pasażerski i towarowy zderzyły się czołowo. W wyniku katastrofy śmierć poniosło aż 67 osób. Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego pociąg towarowy, który powinien był oczekiwać na zezwolenie na wjazd, nagle ruszył z Otłoczyna wjeżdżając na niewłaściwy tor.
Zobacz więcej na temat: 

"Miejsce do życia" - reportaż Joanny Bogusławskiej o mieszkaniu w blokach z wielkiej płyty

Okazuje się, że mieszkania w dużych blokach z lat 70. i 80. są jednymi z najbardziej poszukiwanych lokali w Warszawie. Mają dogodną lokalizację, są bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta, plusem jest bliskość szkół, przedszkoli, punktów usługowych. Często na niewielkim metrażu znajduje dużo pokoi. Od lat 60. do początku lat 90. wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie mieszkaniowym. Jednak przed oddaniem mieszkań do użytku następowała nieco wolniejsza faza prac wykończeniowych, dodatkowo spowolnionych przez nieterminowe dostawy potrzebnych materiałów. Było wiele niedoróbek i usterek. Dla wielu mieszkańców jednak jest to ich miejsce na ziemi. W reportażu zostały wykorzystane nagrania archiwalne.
Zobacz więcej na temat: 

Europejskie Menu 2.10.2023. Unia Europejska obserwuje plany zwycięskiej w wyborach partii Smer na Słowacji

Partia Smer byłego premiera Roberta Fico zwyciężyła w przedterminowych wyborach na Słowacji. Kraje Unii Europejskiej obserwują plany polityczne Słowacji głównie przez pryzmat wojny na Ukrainie. Fico zapowiadał wstrzymanie wojskowej pomocy dla Kijowa. W jakim kierunku pójdzie Słowacja w polityce wobec Unii Europejskiej, Ukrainy oraz Rosji? Przygotowali: M. Skajewska, K. Grzesiowski, R. Małkiewicz.
Zobacz więcej na temat: 

"Maraton dobra" - reportaż Oliwii Krettek o weteranie wojennym i jego pięknej inicjatywie

Marsz kojarzy się jednoznacznie z wojskiem. 32-letni Petro Skrypka nie mógł jednak go kontynuować w ten sposób, choć bardzo chciał. Maszeruje więc już jako weteran wojenny sam do celu oddalonego o kilka tysięcy kilometrów, myślami będąc nadal z tymi, którzy zostali w jego ojczyźnie. Chce przez swoją inicjatywę, którą nazwał "Maraton dobra" postawić rannych na nogi, zbierając pieniądze na protezy. Idzie z Kijowa do Lizbony przez Polskę, całą drogę relacjonuje na swoim blogu. Jednym z obserwatorów jest 11-letni chłopiec z Ożarowa Mazowieckiego, pisał do Petra, że bardzo chciałby go spotkać i gdy Petro był w Warszawie, odwiedził go. W niedzielę był we Wrocławiu. Aktualnie idzie w kierunku Niemiec. O jego drodze przez nasz kraj Oliwii Krettek opowiadał Bartłomiej Murawski.
Zobacz więcej na temat: