Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Rosja od kuchni

Dlaczego Lenin jadł jajka na śniadanie, obiad i kolację i popijał je mlekiem? Kto gotuje dla Putina i dlaczego jedzenie jest tak ważne dla Rosjan? Po co kucharz Stalina uczył kucharza Gorbaczowa śpiewać do drożdżowego ciasta? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w książce Witolda Szabłowskiego "Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem?", a już teraz Kamil Jasieński pyta, co było najtrudniejsze w zdobywaniu informacji do tej pozycji.
Zobacz więcej na temat: 

„Tama milczenia”

W dzisiejszym odcinku podcastu „Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny Kapłan” wysłuchamy archiwalnego reportażu Żanety Walentyn i Michała Słobodziana pod tytułem „Tama milczenia” z 2009 roku. Pomimo upływu wielu lat od męczeństwa księdza Popiełuszki, wciąż pojawiają się pytania o rzeczywiste okoliczności tej zbrodni – i właśnie o tych okolicznościach opowiadają uczestnicy audycji.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko proces toruński PRL zabójstwo

Żyjemy w Europie 29.02.2024

W instytucjach Unii Europejskiej od kilku lat trwały rozmowy o tym, w jaki sposób pogodzić regulacje dotyczące sztucznej inteligencji z potrzebami sfery biznesu? Unijny Act AI po długich negocjacjach został zaakceptowany przez ambasadorów Wspólnoty. Nie oznacza to jednak końca wątpliwości i obaw: w jaki sposób regulować szybko rozwijającą się gałąź gospodarki i zachować równowagę między tym, co etyczne, a tym, co rozwojowe. Przygotowali: Monika Suszek, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

O którego szczegółach doniesiem

29 lutego 1844 r. „Kurier Warszawski” doniósł: „Znakomity i powszechnie uwielbiany Mistrz muzyczny Karol Lipiński, obecny teraz w Warszawie, da w przyszłą niedzielę w głównej sali redutowej koncert, o którego szczegółach doniesiem”. Sława wirtuoza skrzypiec konkurowała wówczas z legendarną sławą nieżyjącego już Paganiniego. Gdy przyjechał do Lwowa, pod oknami jego mieszkania witał go tłum wielbicieli, „wieczorem zaś artyści i amatorzy zagrali mu serenadę”. Do szczególnie zainteresowanych przyjazdem Lipińskiego należeli z pewnością Chopinowie. Przed ośmiu laty [w połowie grudnia 1835], pan Mikołaj pochwalił syna za to, że przybyłego właśnie do Paryża artystę, wprowadził „wszędzie, gdzie tylko mógł”. Cieszyła go również informacja, że Fryderyk „dał w Paryżu Wieczór muzyczny dla pana Lipińskiego”. Jest prawdopodobne, że artysta, wdzięczny Fryderykowi, złożył wyrazy uszanowania jego rodzicom, zapraszając ich na następny koncert w Salach Redutowych. Lipiński obok własnych kompozycji włączył do programu jeden z nokturnów Chopina. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Archiwum Teatru Wyobraźni: słuchowisko "Hrabina Cosel"

Autorzy:Józef Ignacy Kraszewski - tekst;Irena Stankiewicz - adaptacja;Janusz Warnecki - reżyseria;Krzysztof Biegański – opracowanie muzyczne;Alina Langman - reżyser dźwięku;Ewa Habielska - reżyser dźwięku;Wykonawcy:Wiktor Biegański - Flemming;Barbara Drapińska - Baronowa;Janusz Jaroń - Kyan, błazeń królewski;Zofia Lindorf - Hrabina Reuss;Adam Mularczyk - Baron Haxthausen;Andrzej Szalawski - August;Aleksandra Śląska - Hrabina Cosel;Igor Śmiałowski - Zaklika;Janusz Warnecki - Hoym, mąż Cosel;Stanisław Winczewski - Van Tinem;oraz:Kazimierz Biernacki Stanisław GawlikTadeusz JastrzębowskiZbigniew OkszaJanina RafalskaStanisława StępniównaJadwiga SulińskaJadwiga WacińskaJadwiga WalewskaAlina ŻeliskaPolskie Radio, 1959 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio