Wspominamy Jana A.P. Kaczmarka, jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2025 15:53
Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych, między innymi "Całkowite zaćmienie", "Stracone dusze ", "Quo Vadis", "Niewierna", "Mój przyjaciel Hachiko" i "Magnezja". W 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel" kompozytor otrzymał Oscara. Mija pierwsza rocznica śmierci kompozytora. 
Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najpopularniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. W rocznicę jego śmierci przypominamy najsłynniejsze z jego dokonań.
Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najpopularniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. W rocznicę jego śmierci przypominamy najsłynniejsze z jego dokonań. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Przez 27 lat Jan A.P. Kaczmarek mieszkał i pracował w Los Angeles. Punktem zwrotnym w jego życiu, jak mówił, był okres intensywnej współpracy z awangardowym Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W latach 70. pisał muzykę do Teatru Ósmego Dnia, a następnie dla kameralnej Orkiestry Ósmego Dnia, którą założył.

Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej

Kompozytor był wirtuozem gry dwoma smyczkami na fidoli Fischera. W 1983 roku wraz z poznańskimi lutnikami Stefanem i Jakubem Niewczykami stworzył niewkacz, instrument muzyczny, którego konstrukcja została oparta właśnie na fidoli Fischera. W ostatnich latach był dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.

W pierwszą rocznicę śmierci genialnego kompozytora przypominamy najpopularniejsze z jego dzieł. 


Czytaj także:

Po pierwsze "Marzyciel"

W 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel" kompozytor otrzymał Oscara. W filmie, który opowiada o życiu Jamesa Barrie, autora książki o Piotrusiu Panu, wystąpiły takie sławy, jak Johny Deep, Kate Winslet i Dustin Hoffman. Podczas ceremonii rozdania Oscarów, gdy John Travolta odczytał nazwisko Jana A.P. Kaczmarka, na jego twarzy pojawił się uśmiech. Kompozytor dziękował twórcom filmu i swojej żonie - za inspirację.


Posłuchaj
00:28 13648825_4.mp3 Jan A.P. Kaczmarek odbiera Oscara za ścieżkę do filmu "Marzyciel" (Archiwum Polskiego Radia)

 

Dziękuję Amerykańskiej Akademii Filmowej! Praca nad "Marzycielem" była wielką przygodą i jestem bardzo dumny, że mogłem wziąć w niej udział. Powinien tutaj być Marc Forster. Marc, dziękuję za twoje pomysły, za twój niewiarygodny talent i za wszystko. Dziękuję mojej żonie Elżbiecie, która zawsze zaskakuje mnie swą intelektualną pasją i niewiarygodnym gustem. Ona odpowiada za wiele dobrych rzeczy, które napisałem - mówił. - Następnego dnia po ceremonii wręczenia nagród Jan A.P. Kaczmarek powiedział dziennikarce Informacyjnej Agencji Radiowej, że był bardzo wzruszony.

Posłuchaj
00:21 13648825_5.mp3 Jan A.P. Kaczmarek o oscarowych emocjach (Archiwum Polskiego Radia)

 

Za muzykę do "Marzyciela" Jan A.P. Kaczmarek otrzymał też nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nominację do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. Kompozytor był dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, odbywającego się w Poznaniu, Łodzi i na Śląsku. 

"Całkowite zaćmienie"

Międzynarodowa koprodukcja Agnieszki Holland z 1995 roku. Film oparty na historii burzliwego związku dwóch legendarnych poetów - Paula Verlaine’a i Arthura Rimbauda, którzy na stałe zapisali się w historii powszechnej. Obydwaj zaliczani są do grupy poetów wyklętych. Szokowali nie tylko swoją literaturą, ale też sposobem bycia.

"Całkowite zaćmienie" spotkało się w latach 90. z chłodnym przyjęciem krytyki, która była zbulwersowana scenami erotycznymi i oskarżała reżyserkę o chęć skandalizowania. 

"Stracone dusze"

Film jest debiutem reżyserskim operatora Janusza Kamińskiego. W filmie występują między innymi Winona Ryder i Ben Chaplin. 

Maya Larkin, młoda kobieta opętana przez demony, ocalała tylko dzięki wierze i ojcu Lareaux, który wyrwał ją z uścisku Szatana. Wkrótce stał się jej mentorem. Pod wpływem Lareaux Maya przyłącza się do księży, którzy wierzą, że Szatan zamieszka wkrótce w ciele człowieka i wepchnie świat w ostateczną ciemność… 

"Quo Vadis"

Akcja filmu toczy się w starożytnym Rzymie za panowania Nerona. Do domu Petroniusza (Bogusław Linda), przyjaciela i doradcy cesarza, przybywa jego siostrzeniec Marek Winicjusz (Paweł Deląg). Młody patrycjusz zdradza krewnemu, że zakochał się w pięknej Ligii (Magdalena Mielcarz) – córce zmarłego wodza Ligów – którą poznał w domu Aulusa Paucjusza (Piotr Garlicki). 

Niedługo później ponownie spotyka dziewczynę, na uczcie u cesarza. Tam próbuje ją nakłonić, żeby została jego nałożnicą. Ligia odmawia i ucieka wraz ze swoim niewolnikiem Ursusem (Rafał Kubacki). Schronienie znajdują wśród wyznawców Chrystusa. 

Obraz jest ekranizacją słynnej powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Reżyser – który był odpowiedzialny również za scenariusz filmu – wiernie przedstawił dzieło polskiego pisarza.

Jerzy Kawalerowicz w rozmowie z Anną Fuksiewicz przyznał, że pomysł przeniesienia utworu na wielki ekran przyszedł mu do głowy już w latach 70.

"Niewierna"

Amerykański thriller erotyczny z 2002 roku w reżyserii Adriana Lyne’a. Emocjonalny soundtrack, pełen przygnębiających i smutnych utworów. Wiele z tych kompozycji opiera się na dźwiękach fortepianu, co nadaje im wyjątkową głębię i atmosferę. Muzyka nie tylko wzbogaca film, ale również pozwala widzom na głębsze odczuwanie emocji bohaterów.

"Mój przyjaciel Hachiko"

Brytyjsko-amerykański film obyczajowy opowiadający historię psa Hachikō, wyreżyserowany w roku 2009 przez szwedzkiego reżysera Lasse Hallströma z Richardem Gere'em w roli głównej. 

Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Jana A.P. Kaczmarka przywołuje emocje i brzmienia najlepszych prac kompozytora. Pokazuje jego niezwykłą intuicję w wiązaniu obrazu ze ścieżką dźwiękową i prowadzi konwersację z obrazem. Motyw przewodni jest ściśle związany z jedną z głównych postaci obrazu - profesorem Parkerem Wilsonem.

"Magnezja"

"Magnezja" to podróż przez dzikie pogranicze polsko-sowieckie przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Tutaj rządzi ten, kto ma pieniądze i naładowaną broń. Od lat to rodzina Lewenfiszów rozdaje karty w okolicy, a trzy siostry stojące na czele rodu trzymają rękę na wszystkich szemranych interesach okolicy. Królowe granicy nie mają zamiaru oddać władzy nikomu, zwłaszcza zagrażającym im sowieckim gangsterom.


"Wojna i pokój"

W zestawieniu nie mogło zabraknąć serialu "Wojna i pokój". Projekt powstaje w oparciu o głośną powieść Lwa Tołstoja. Dziesięcioodcinkowa opowieść realizowana była na terenie Rosji i Litwy z udziałem telewizji z Włoch, Niemiec, Francji, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. W tamtym czasie była to największa koprodukcja w historii telewizji europejskich. 

"Kantata o Wolności"

Jan A.P. Kaczmarek jest też autorem dużych form muzycznych, jak "Kantata o Wolności", skomponowana dla upamiętnienia obchodów 25. rocznicy powstania Solidarności, a wykonana 31 sierpnia 2005 roku pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Utwór, dedykowany Janowi Pawłowi II, został napisany na orkiestrę, chór i solistów. 



***

Jan A.P. Kaczmarek:

  • Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku. Zaczął komponować w latach 70. XX wieku dla polskich teatrów awangardowych: Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Teatru Ósmego Dnia. 
  • Jak sam mówił, jego życie i twórczość naznaczyła wieloletnia emigracja do Stanów Zjednoczonych.
  • Wyreżyserował trzy multimedialne przedstawienia: "Czekając na kometę Halley'a", "Symfonia solo" i "Wieża Babel". Zdobył prestiżową nagrodę Drama Desk przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu "Tis Pity She's a Whore".
  • W 2021 roku Jan A.P. Kaczmarek został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
  • Za osiągnięcia życia w 2023 otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł, w tym samym roku odsłonięto gwiazdę kompozytora w Alei Gwiazd w Krakowie oraz w Alei Gwiazd w Łodzi.
  • Kompozytor chorował na MSA, rzadkie schorzenie neurologiczne zwane zanikiem wieloukładowym. Zmarł 21 maja 2024 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

***

IAR/polskieradio.pl/Archiwum Polskiego Radia/zuzannachowaniec/k

Czytaj także

Nagroda im. Jana A.P. Kaczmarka. Nowy program dla kompozytorów muzyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2025 14:36
Nagroda im. Jana A.P. Kaczmarka – MARZYCIEL została stworzona z myślą o młodych kompozytorach i kompozytorkach muzyki filmowej, gotowych postawić kolejny krok na drodze kariery. Wyróżnienie jest hołdem dla wybitnego artysty i zarazem szansą, by marzenia przekuć w konkretne projekty.
rozwiń zwiń