Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowo o narzędziach szewskich i krawieckich

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Dziś językowo o narzędziach szewskich i krawieckich.
Zobacz więcej na temat: 

Co słychać u Króla?

Co teraz dzieje się w Pałacu Buckingham, a co u mniej znanych królewskich rodzin? Jak zwykła dziewczyna z Australii, córka pary pracującej na uniwersytecie stała się królową Danii i ulubienicą Duńczyków? Dlaczego Królowa Maria, nazywana też Mery, ma po ponad 80 proc. poparcie? Czemu historia szwedzkiej rodziny królewskiej to gotowy scenariusz na film sensacyjny? Na wszystkie pytania Weronice Puszkar odpowiada autorka podcastu Po Królewsku Anna Orkisz.
Zobacz więcej na temat: 

Jak zobaczyć człowieka za niepełnosprawnością?

"Jest nas ponad 5 milionów, a wciąż czujemy się niewidzialni. Osoby z niepełnosprawnościami często muszą bardzo mocno, wyraźnie i głośno akcentować oraz podkreślać swoją osobowość, umiejętności, podmiotowość, by zostać zauważonymi. W pierwszej kolejności zazwyczaj ludzie skupiają się na niepełnosprawności, zaś człowiek jej doświadczający ze wszystkimi swoimi cechami oraz potrzebami życiowymi, zawodowymi, rodzinnymi, czy społecznymi usuwa się w cień stając się niewidzialnym" -piszą organizatorzy Kampanii „Teraz mnie widzisz?".Gośćmi Kuby Jamrozka są Helena Szczuka z Fundacji Avalon i Aleksandra Szkólska z międzynarodowej kancelarii prawnej.
Zobacz więcej na temat: 

#3 Inteligenci i chłopi, czyli za kulisami ruchu ludowego

Wincenty Witos już za życia był legendą swojego środowiska politycznego. A przecież wcale nie musiało tak być. Zwłaszcza, że na firmamencie ruchu ludowego świeciło wiele gwiazd i wiele z nich gasło. Jakie były okoliczności powstania ruchu ludowego? W jaki sposób jego szeregi zasilił Wincenty Witos? Z kim rywalizował o władzę w łonie stronnictwa? Jak doszło do tego, że Wincenty Witos został liderem PSL „Piast”? Czy Witos był niepodważalnym przywódcą swojego ugrupowania? Jak układała się współpraca między Wincentym Witosem i Maciejem Ratajem? Kogo Witos uważał za swojego naturalnego następcę i kto okazał się zarazem jego wielkim rozczarowaniem? Dlaczego Witos nie chciał zostać ani marszałkiem Sejmu, ani prezydentem RP? O meandrach politycznej gry w przedwojennym ruchu ludowym rozmawiamy z historykami prof. Arkadiuszem Indraszczykiem i drem Mateuszem Ratyńskim.
Zobacz więcej na temat: