Europejskie Menu 21.02.2024 Przewodnicząca Komisji Europejskiej planuje 23 lutego wizytę w Polsce, a następnie w Ukrainie. W Polsce Ursula von der Leyen planuje rozmowy w sprawie odblokowania funduszy z KPO, ale także o wsparciu dla Ukrainy. Szefowej Komisji będzie towarzyszył premier Belgii, co oznacza szersze rozmowy o polityce europejskiej. Przygotowali: M. Strzałkowski, H. Szrubarz, R. Małkiewicz. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 20 lutego 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. o świetnym pierwszym meczu Igi Świątek na turnieju w Dubaju, meczach piłkarskiej Ligi Mistrzów czy o spotkaniu Ligi Mistrzów siatkarek ŁKS - Milano. Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Językowo o narzędziach szewskich i krawieckich Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Dziś językowo o narzędziach szewskich i krawieckich. Zobacz więcej na temat:
Generał Kazimierz Sosnkowski, minister spraw wojskowych podał się do dymisji Zobacz więcej na temat: niepodległość
Jak się studiuje w USA? Ile kosztują studia w USA? Na jakie stypendia mogą liczyć studenci? Wybiera się uczelnię, czy kierunek? Jakie są relacje z wykładowcami? Akademik, czy mieszkanie? Elżbieta Bołdyriew studiowała w USA i dzieli się z Weroniką Puszkar swoimi doświadczeniami. Zobacz więcej na temat:
Czy istnieje kochanek idealny? Jak dobieramy się w pary? Czego pragną mężczyźni i kobiety w związkach? Jakie stereotypy i schematy powielają w seksie? Po co nam gra wstępna? O czym fantazjujemy? Dlaczego warto rozmawiać zamiast się domyślać? Gościem Kuby Jamrozka jest prof. Michał Lew-Starowicz, seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta, współautor książki "SpełniONA. Czego pragną kobiety". Zobacz więcej na temat:
Geolog musi się nachodzić O pracy terenowej geologów opowiadali Weronika Czarnecka z działającego na UW Koła Naukowego Ametyst G.E.M i opiekun koła dr Rafał Siuda. Zdarza im się pokonać kilka kilometrów w poszukiwaniu ciekawych okazów skał. Co przyciąga ich wzrok? I jakie minerały można znaleźć w Polsce? Kilka z nich goście Martyny Matwiejuk spróbują rozpoznać. Zobacz więcej na temat:
Co słychać u Króla? Co teraz dzieje się w Pałacu Buckingham, a co u mniej znanych królewskich rodzin? Jak zwykła dziewczyna z Australii, córka pary pracującej na uniwersytecie stała się królową Danii i ulubienicą Duńczyków? Dlaczego Królowa Maria, nazywana też Mery, ma po ponad 80 proc. poparcie? Czemu historia szwedzkiej rodziny królewskiej to gotowy scenariusz na film sensacyjny? Na wszystkie pytania Weronice Puszkar odpowiada autorka podcastu Po Królewsku Anna Orkisz. Zobacz więcej na temat:
Ile trzeba wydać na koncert gwiazd muzyki? O tym, jak dużym wydatkiem są bilety na koncerty i festiwale, przekonał się każdy, kto w ostatnim czasie uczestniczył lub będzie uczestniczyć w takim wydarzeniu. Na gwałtowny spadek cen raczej nie mamy co liczyć. Co więcej - spodziewajmy się, że będzie jeszcze drożej w rozmowie z Kamilem Jasieńskim zapowiada Marcin Kubicki redaktor naczelny Magazynu T3. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 19 lutego 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. relacja z ostatniego meczu 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy i podsumowanie całej kolejki, powrót polskich pływaków z mistrzostw świata czy mecz Pucharu Polski siatkarek. Zobacz więcej na temat:
Jak zobaczyć człowieka za niepełnosprawnością? "Jest nas ponad 5 milionów, a wciąż czujemy się niewidzialni. Osoby z niepełnosprawnościami często muszą bardzo mocno, wyraźnie i głośno akcentować oraz podkreślać swoją osobowość, umiejętności, podmiotowość, by zostać zauważonymi. W pierwszej kolejności zazwyczaj ludzie skupiają się na niepełnosprawności, zaś człowiek jej doświadczający ze wszystkimi swoimi cechami oraz potrzebami życiowymi, zawodowymi, rodzinnymi, czy społecznymi usuwa się w cień stając się niewidzialnym" -piszą organizatorzy Kampanii „Teraz mnie widzisz?".Gośćmi Kuby Jamrozka są Helena Szczuka z Fundacji Avalon i Aleksandra Szkólska z międzynarodowej kancelarii prawnej. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 17 lutego 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. o kolejnym wielkim triumfie Igi Świątek - Polka po raz trzeci z rzędu wygrała turniej w Dosze, a także mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim czy 21. kolejka PKO BP Ekstraklasy. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 19.02.2024 Szefowie Komisji Europejskiej i NATO mówili w Monachium o konieczności wzmocnienia zachodniego przemysłu obronnego. Ursula von der Leyen i Jens Stoltenberg podkreślali, że chodzi nie tylko o skuteczniejsze wspieranie Ukrainy, ale i o przyspieszenie europejskich zdolności produkcyjnych i zwiększenie wydatków na obronność. Przygotowali: M. Skajewska, K. Grzesiowski, A. Makara. Zobacz więcej na temat:
#3 Inteligenci i chłopi, czyli za kulisami ruchu ludowego Wincenty Witos już za życia był legendą swojego środowiska politycznego. A przecież wcale nie musiało tak być. Zwłaszcza, że na firmamencie ruchu ludowego świeciło wiele gwiazd i wiele z nich gasło. Jakie były okoliczności powstania ruchu ludowego? W jaki sposób jego szeregi zasilił Wincenty Witos? Z kim rywalizował o władzę w łonie stronnictwa? Jak doszło do tego, że Wincenty Witos został liderem PSL „Piast”? Czy Witos był niepodważalnym przywódcą swojego ugrupowania? Jak układała się współpraca między Wincentym Witosem i Maciejem Ratajem? Kogo Witos uważał za swojego naturalnego następcę i kto okazał się zarazem jego wielkim rozczarowaniem? Dlaczego Witos nie chciał zostać ani marszałkiem Sejmu, ani prezydentem RP? O meandrach politycznej gry w przedwojennym ruchu ludowym rozmawiamy z historykami prof. Arkadiuszem Indraszczykiem i drem Mateuszem Ratyńskim. Zobacz więcej na temat: