Pałac, który zainspirował Mickiewicza. Dwójka w Śmiełowie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2025 14:30
"Dwójka na miejscu" – tym razem w Wielkopolsce! A dokładniej w Szwajcarii Żerkowskiej, dokąd wybraliśmy się, aby poznać fascynującą historię pałacu w Śmiełowie – perły architektury klasycystycznej. Dowiedzieliśmy się, jakie tajemnice, również alkowy, skrywa to wyjątkowe miejsce, w którym Adam Mickiewicz gościł w pamiętnym 1831 roku.
Ulubione przez Mickiewicza rośliny oraz kwiaty opisane w Panu Tadeuszu można podziwiać w Ogródku Zosi przy pałacu w Śmiełowie, mieszczącym dziś Muzeum im. Adama Mickiewicza.
Ulubione przez Mickiewicza rośliny oraz kwiaty opisane w "Panu Tadeuszu" można podziwiać w "Ogródku Zosi" przy pałacu w Śmiełowie, mieszczącym dziś Muzeum im. Adama Mickiewicza. Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

Posłuchaj audycji na podcasty.polskieradio.pl >>>

Po pałacu w Śmiełowie oprowadzał nas dr Emilian Prałat - kustosz i kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, który opowiedział nam o jego historii, architekturze, a także obecnej działalności. W tym roku Muzeum świętuje 50-lecie. Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku - jednej z architektonicznych pereł Wielkopolski. Zaprojektowany przez znakomitego architekta Stanisława Zawadzkiego, twórcę rezydencji w Dobrzycy i Lubostroniu, budynek do dziś imponuje elegancją i harmonią formy.

Czytaj też:

Adam Mickiewicz z wizytą w Śmiełowie

W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz. To właśnie w Śmiełowie narodził się jego namiętny romans z Konstancją Łubieńską, siostrą ówczesnej właścicielki pałacu - relacja, która z czasem przekształciła się w przyjaźń, trwającą aż do śmierci poety. Pobyt w Wielkopolsce był dla wieszcza także okazją do zetknięcia się z miejscową tradycją i obyczajowością - inspiracjami, które odnaleźć można później w licznych motywach "Pana Tadeusza". Wielomiesięczna podróż po Księstwie Poznańskim pozostawiła trwały ślad w jego twórczości.

- Adam Mickiewicz witany był przede wszystkim jako postać już wówczas ważna, bo przybył z Petersburga. Niosła się za nim forma poznania tamtego wielkiego świata. Przybywa do Śmiełowa, w którym zastaje Konstancję. Poznali się wcześniej i w Śmiełowie ta relacja była kontynuowana, trwała aż do śmierci Mickiewicza. Nawet po śmierci Konstancja pojechała na pogrzeb do Paryża - wspominał dr Emilian Prałat.

Śmiełowskie inspiracje w "Panu Tadeuszu"

Co ciekawe, Mickiewicz spędził w Śmiełowie aż siedem miesięcy. Czas ten przypadł na trudny moment w jego życiu - poeta zmagał się wówczas z melancholią, a nawet stanami depresyjnymi, pogłębionymi przez klęskę powstania listopadowego i fakt, że ostatecznie nie wziął w nim udziału. Z korespondencji z tamtego okresu wynika, że rozważał odebranie sobie życia. Być może to właśnie obecność Konstancji Łubieńskiej, ich bliska relacja, która dawała mu emocjonalne oparcie, uchroniła go przed tym dramatycznym krokiem.

Choć pobyt w Wielkopolsce przypadł na trudny moment w życiu pisarza, okazał się dla niego niezwykle inspirujący. Liczne echa tamtejszych obserwacji, tradycji i krajobrazów odnajdziemy później na kartach "Pana Tadeusza".

- W Śmiełowie mamy pokój kawiarki, pani Ciastowskiej, która w rękopisie "Pana Tadeusza" jest wymieniona z imienia i z nazwiska. Cały opis parzenia kawy został zaczerpnięty właśnie stąd. Półtora kilometra od pałacu, jeszcze do lat 50. zeszłego wieku, istniała stara karczma Jankielówka - w momencie wyburzenia liczyła 150 lat i na pewno była tym miejscem, które Mickiewicz poznał. Niedaleko stąd Mickiewicz brał udział w polowaniu, zatem jest to też oparte o proweniencję wielkopolską. I co najważniejsze, w pałacu jest sypialnia Mickiewicza. To przez to okno jest wyjątkowy widok właśnie na te pagórki leśne, na te łąki zielone… - wyliczał dr Emilian Prałat.

W audycji wzięliśmy także udział w liczeniu motyli w ramach akcji "Owadzi podróżnicy", między innymi w Ogródku Zosi, który jest częścią pałacowego parku. A o krzewieniu w tym miejscu kultu wieszcza rozmawialiśmy z potomkami ostatniej właścicielki Marii Chełkowskiej, między innymi z Izabelą Chełkowską.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka i Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 19.07.2025

Godzina emisji: 15.00

k

Czytaj także

"Wypiór". Grzegorz Uzdański i wskrzeszony Adam Mickiewicz [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 19:00
- Pomysł, że Adam Mickiewicz jest wampirem i żyje współcześnie, wydawał mi się bardzo pociągającą wizją, m.in. dlatego, że u samego poety jest wiele upiorów, czyli słowiańskich wampirów - mówił w Dwójce pisarz i poeta Grzegorz Uzdański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cel pisania polega na tym, że wierzy się w zbawienie ludzi". Czesław Miłosz u kresu życia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 11:00
- Szukam nowego języka, którym można byłoby mówić o religii. Poezja nie jest zastępstwem religii, ale może prowadzić na pewną granicę trudnego myślenia o budowie wszechświata. Jest siłą napędową do myślenia religijnego - mówił Czesław Miłosz w archiwalnym wywiadzie, przeprowadzonym z okazji wydania tomu "Druga przestrzeń" (2002), w którym znalazł się "Traktat teologiczny".
rozwiń zwiń