"Liczą się więzi" – reportaż Czesławy Borowik o sile pomocy potrzebującym W Majdanie Starym pod Biłgorajem chętnie pomaga się innym w potrzebie na niespotykaną skalę. Angażują się w to chórzyści, przedsiębiorcy i ksiądz. Kiedy w pobliskim Smólsku owdowiała młoda matka z dwójką małych dzieci, wybudowali jej dom, bo o tym marzył jej tragicznie zmarły mąż. Obecnie trwają prace przy wykańczaniu wnętrz. Przed laty uratowany został w podobny sposób wdowiec, który został z kilkorgiem dzieci w malutkim pomieszczeniu gospodarczym. Dziś wszyscy wiedzą, co jest w życiu najważniejsze, a dwa domy są nowoczesne i okazałe. Zobacz więcej na temat:
Paryż 18 stycznia 1836 r. Anglik, Thomas Raikes, mieszkający w Paryżu w latach trzydziestych XIX wieku, zanotował w swoim dzienniku: „Rabunki i morderstwa na ulicach zdarzają się często, a pieszy przechodzeń, który zapóźni się wieczorem, ryzykuje życie; większość młodych ludzi nosi w kieszeniach pistolety dla samoobrony”. Chopin po przybyciu do Paryża wędrował godzinami po tym mieście, porównując je z Warszawą i Wiedniem. Mijał młodych ludzi, zamyślonych artystów, weteranów wojen napoleońskich w obcisłych mundurach, nierzadko też poszukiwanych przez policję. W swych listach zachwycał się pięknem Paryża, opisując równocześnie ciemne strony miasta: „Jest tu największy przepych, największe świństwo, największa cnota, największy występek […] – krzyku, wrzasku, turkotu i błota więcej, niźli sobie wystawić można”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Pomacaj się... junior" – reportaż Ewy Michałowskiej o projekcie fundacji zajmującej się promowaniem profilaktyki prozdrowotnej i chorób nowotworowych 18 grudnia 2021 roku w Olkuszu odbył się kolejny wernisaż wystawy "Pomacaj się". To sztandarowy projekt fundacji "Kochasz – dopilnuj" zajmującej się promowaniem profilaktyki prozdrowotnej i chorób nowotworowych. Okazuje się, że jest on adresowany również do młodzieży… Zobacz więcej na temat:
"Skoki w Zakopanem. W cieniu pandemii, ale też wielkiego święta" - reportaż Przemysława Bolechowskiego Tegoroczne zawody Pucharu Świata w Zakopanem już za nami. Co roku, kilkadziesiąt tysięcy kibiców przyjeżdża na to święto. W minionym roku odbyło się przy pustych trybunach. Miejscem, w którym narodziły się zimowe konkurencje klasyczne, w tym także skoki, jest Norwegia. Początki skoków w Polsce to rok 1908, kiedy to przeprowadzono konkurs skoków w Sławsku (wygrał zawodnik „Czarnych Lwów” Leszek Pawłowski). Pierwsza z prawdziwego zdarzenia skocznia powstała we Lwowie w 1910. Natomiast skocznia w Zakopanem zbudowana została w 1925. Uroczystość otwarcia miała miejsce 22 marca, a pierwsze zawody wygrał Stanisław Gąsienica-Sieczka skokiem na 36 m, co było nowym rekordem Polski. Dziś to są już zupełnie inne odległości dochodzą do 147m na Wielkiej Krokwi – zdobyte przez Yukiya Sato w ostatnią sobotę. W tym roku ta wyjątkowa impreza odbywała się w reżimie sanitarnym – na skocznię mieli wstęp tylko zaszczepieni kibice, a ilość biletów została ograniczona do około 10 tysięcy. Mimo to i tak w czasie pandemii to była ogromna liczba ludzi zgromadzona w jednym miejscu. Zobacz więcej na temat:
Jak powstawały opakowania w PRLu? Jak wyglądały opakowania w czasach, gdy nie było nic na półkach? Z czego je produkowano i czy spełniały swoją podstawową funkcję - chroniły towar przed zniszczeniem? Okazuje się, że opakowania w PRL projektowali znamienici artyści, jednak rzadko mieli okazję sygnować swoje projekty, bo czy ktoś zwróciłby uwagę na podpis na pudełku, kopercie płyty czy etykiecie? O książce „Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRLu” z autorką książki rozmawiał Kamil Jasieński. Zobacz więcej na temat:
Życie sportowca to nie tylko starty w zawodach Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie wręcz muszą wywoływać gorące emocje wśród kibiców sportu. Samych sportowców i ich wyników nie należy jednak oceniać tylko przez pryzmat startu na olimpijskiej arenie. Treningi, problemy prywatne, kontuzje i inne przeciwności mogą przecież wpłynąć na końcowy rezultat. W Rejonie Ruchu o różnych twarzach sportu opowiedziała dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska. Zobacz więcej na temat:
Polish border guard spokesperson Anna Michalska talks about the pushback procedure Zobacz więcej na temat:
Belarusian services help migrants cross Poland's border: border guard spokesperson Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i Soma - 18 - "Instytucja" Babci. Gościem tego odcinka jest Beata Borucka, znana w internecie jako Mądra Babcia. Jako, że zbliża się dzień babci - temat jest oczywisty. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 17.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Pożegnalny, imieninowy i toastowy 17 stycznia 1853 r., w przeddzień wyjazdu z Warszawy, w dzień swoich imienin, Antoni Kątski zaproszony został na „pożegnalny, imieninowy i toastowy” obiad o godzinie trzeciej po południu. Warszawskie koncerty pianisty przyjmowane były przez „hołdowników talentu Mistrza” entuzjastycznie. Po jednym z występów artysta wywoływany był „przed publiczność” aż 28 razy. Znany warszawski fabrykant Minter „wymodelował” popiersie pianisty, w rodzaju znanej płaskorzeźby Chopina, sporządzonej znacznie wcześniej. Młodziutka poetka Jadwiga Łuszczewska – Deotyma oddała hołd Kątskiemu w wierszu skreślonym dla niego w dzień Nowego Roku. Po pożegnalnym obiedzie, jeszcze tego samego dnia, pianista wystąpił w Resursie Kupieckiej, grając Poloneza Ogińskiego, „Mazura” Chopina, Pogadankę ks. Kazimierza Lubomirskiego i Mazura Nowakowskiego. (md) Zobacz więcej na temat:
„Odnowa” w Kościele W styczniu w Nocnych Czatach dyskutujemy o „odnowie”. Za nami rozmowy o duchowym resecie i postanowieniach noworocznych oraz kryzysach, które mogą prowadzić do odnowy Kościoła. Tym razem chcemy spojrzeć na możliwość „odnowy” w Kościele i tego, jakie są propozycje dla wierzących i poszukujących. Jakie są „drogi” odnowy oraz o co chodzi w ruchach charyzmatycznych, w których odnowa jest jedną z propozycji? Do poszukania odpowiedzi zaprasza Przemysław Goławski. Zobacz więcej na temat: Czwórka
„Jestem księdzem i kickboxerem”! Na co dzień strój naszego gościa to sutanna, czasami zamienia ją jednak na spodenki, a plebanię na salę treningową. Ks. Marek Wyjadłowski z zawodu i powołania to duchowny, ale jego pasją jest też kick-boxing Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 16.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Gorliwy nieobecny 16 stycznia 1833 r. na ręce ks. Adama Czartoryskiego, założyciela i prezesa Towarzystwa Literackiego Polskiego w Paryżu, Chopin złożył podziękowanie za „zaszczyt wyboru na członka tego stowarzyszenia”. Książę, będąc autorem dzieł z zakresu polityki, poetą, mecenasem literatury, sztuki i nauki, powołał również do życia Stowarzyszenie Pomocy Naukowej oraz Bibliotekę Polską. Towarzystwo Literackie liczyło ogółem 103 członków, w tym 24 członków czynnych, 37 korespondentów i 42 stowarzyszonych, do których należał Chopin. W spisie prac członków za lata 1832-1842 przy nazwisku kompozytora widnieje zapis: „W każdym roku liczne utwory muzyczne”. Mimo jego nieobecności na posiedzeniu inauguracyjnym Towarzystwa, jak również na wszystkich pozostałych, wymieniany jest „jako jeden z najgorliwszych w pracy”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 12. W tym odcinku jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym. Fundacja „Avalon” posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Wspiera ponad jedenaście tysięcy osób z całej Polski. Zapraszam, Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat: