Odcinek 40 (14.01.2022) O mającej ograniczyć gwałtowny wzrost cen drugiej tarczy antyinflacyjnej, o trudnym dialogu Zachodu z Rosją i o pandemii u progu jej piątej fali. Zobacz więcej na temat:
Zaćmienia, zakrycia i tranzyty Zaćmienia Słońca i Księżyca każdy z nas zna, ale czy wiecie ilu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć dzięki obserwowaniu ich? Do grona zjawisk zakryciowych zaliczamy również zakrycia gwiazd przez Księżyc lub planetoidy. Dzięki studiowaniu tych okoliczności możemy odkrywać planety krążące wokół innych gwiazd! Zobacz więcej na temat:
Border Guard spokesperson Anna Michalska dismisses accusations of excessive force used against migrants Zobacz więcej na temat:
Sprzęt nie biega Jak zacząć wygrywać najważniejsze imprezy biegowe będąc nastolatkiem? Czy warto biegać z trenerem z internetu? Jak znaleźć pierwszego profesjonalnego trenera biegania? Jacy są biegacze na Ukrainie, czym biegi tam różnią się od polskich? Gościem Piotrka Galusa jest Olek Kowalczuk, dwudziestolatek, który swoją przygodę z bieganiem rozpoczął zaledwie 4 lata temu. Ma już na swoim koncie medal z Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, a na biegach miejskich zaczyna zagrażać dotychczasowym zwycięzcom. Zobacz więcej na temat:
Route 66: każdy ma swoją „Drogę Matkę” Niemal 4 tysiące kilometrów ze wschodniego na zachodnie wybrzeże USA, a po drodze bezdroża, parki narodowe, ale i serca amerykańskich aglomeracji – Droga 66, legendarna Road 66, ma różne twarze. Jakie oblicze pokazała podróżnikom Annie i Krzysztofowi Kobusom? O to zapytała ich Ewa Mierzejewska. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Prawo - 05 - Alimenty Marta Powałowska wraz z panią mecenas Katarzyną Ludwig porozmawiają o alimentach, czyli o sprawie niezwykle ważnej, a niekiedy krępującej. Zobacz więcej na temat:
"Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?" - reportaż Dominika Gila o likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Dubience Miniony rok był trudny dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Dubience i mimo protestów zakończył się wszczęciem procedury wygaszenia placówki – jednej z pierwszych szkół mundurowych na Lubelszczyźnie, pioniera profilu straż graniczna. Niegdyś uznawana za najlepszą tego typu w regionie nie przeprowadzi wrześniowego naboru, a ostatni uczniowie mają opuścić jej mury nie później niż w 2025 roku, czyli po 50 latach od utworzenia. W audycji wypowiadają się uczniowie i ich rodzice – m.in. Karolina i Magda Soboń, Agnieszka Niedzielska; pracownicy szkoły Marek Bałanda, Marek Celeban; były dyrektor liceum Edward Kotowski; starosta chełmski Piotr Deniszczuk; wójt gminy Dubienka Krystyna Deniusz-Rosiak, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, a także mieszkańcy gminy. Zobacz więcej na temat:
Być kobietą. Podcast Joanny Racewicz. Odcinek 19 Joanna Racewicz zaprosiła do rozmowy dziennikarkę, Beatę Sadowską, która opowie o zmianach w swoim życiu. Zobacz więcej na temat:
Przeciw romantyzmowi? 14 stycznia 1923 r. Karol Szymanowski przebywał w warszawskim hotelu „Bristol”. Skreślił wówczas list do swego przyjaciela Adolfa Chybińskiego, wybitnego muzykologa, profesora Uniwersytetu Lwowskiego: „Najgorzej, że muzycznie nic nie robię oprócz różnych załatwień korekt, poprawek etc. – nie mam bowiem fortepianu tutaj, będąc ciągle na wylocie. Piszę więc trochę o muzyce, może z tego wyjdzie z czasem jakiś mały tomik”. Chodziło tutaj o pracę Fryderyk Chopin, ogłoszoną na łamach „Skamandra”. Uznana została za magnum opus Szymanowskiego, dla którego wielkość Chopina to „nieskazitelność jego métier, absolutna czystość inwencji niezabrudzona literaturą czy filozofią, prostota wyrazu, doskonały obiektywizm będący protestem przeciw romantyzmowi – jego egzaltacji i mitologizowaniu”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Mam plecak i 1000 zł" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o młodej szczeciniance podróżującej po świecie "Mam plecak i 1000 zł, i nie potrzebuje niczego więcej" – to dewiza młodej i zaradnej szczecinianki, która zaraz po maturze w wieku 18 lat wyjechała w świat, skończyła studia w Londynie, a pracę "wozi ze sobą". Jest informatykiem. Pracuje zdalnie dla firmy w San Francisco i to jej umożliwia pracę – jak podkreśla - w tych państwach, do których uda się kupić tanie bilety. Samodzielne podróże po Indiach, Filipinach, Australii czy Meksyku i podróże w miejsca, do których nie dociera standardowy turysta przynoszą jej bogactwo wrażeń. Dziwi się rówieśnikom, dla których życiowym wyzwaniem jest założenie rodziny tuż po skończeniu nauki zamiast zbierania doświadczeń, na które potem może być za późno. Zobacz więcej na temat:
"Przekop" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o przekopie Mierzei Wiślanej Reportaż o oczekiwaniach mieszkańców Elbląga i miejscowości wokół Zalewu Wiślanego na rozwój gospodarczy tego regionu i przekop na Mierzei Wiślanej, który zapewni bezpośredni kontakt z morzem, bez konieczności przekraczania granicy z Rosją. Budowa Przekopu Mierzei Wiślanej to sposób na wytyczenie nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańska. Ale aby taki ruch statków był możliwy i jednocześnie nie ograniczał ruchu samochodowego, niezbędne jest wybudowanie m. in. kanału żeglugowego ze śluzą, mostów obrotowych i przestrzeni, z której tym wszystkim będzie można zarządzać, czyli kapitanatu. Czy ta inwestycja budząca początkowo protesty min. mieszkańców Krynicy Morskiej oraz kontrowersje związane z jej opłacalnością i wpływem na środowisko, ożywi gospodarkę tego regionu. Czy zahamuje odpływ młodzieży do dużych miast. Kto na niej najbardziej skorzysta? Czy Elbląg i jego port wrócą do lat świetności Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej? Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 13.01.2022 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Granica smaku 13 stycznia 1848 r. miało miejsce „małe spotkanie w wybranym gronie” u pani Katherine Erskine w Paryżu. Uczestniczyli w nim malarz George Richmond, Miss Margaret Trotter, Chopin i jego norweski uczeń Thomas Tellefsen oraz Jane Stirling i Fanny Erskine, 22-letnia śpiewaczka amatorka, spokrewniona z panią domu. Podczas tego towarzyskiego spotkania Chopin grał długo, po czym zaprezentował tzw. „teatr cieni na murze” [rabbits on the wall], bawiąc tym wszystkich gości. W trakcie dyskusji Tellefsen podjął temat smaku muzycznego, twierdząc, że nie może być ostatecznie wykształcony u młodego artysty przed osiągnięciem wieku 22 lat. Chopin miał zdanie odmienne i żartobliwie prosił swego ucznia, by obniżył nieco tę granicę. We wrześniu 1848 r. kompozytor wpisał do sztambucha 22-letniej Fanny swoją pieśń zatytułowaną Wiosna op. 74 nr 2 na głos z fortepianem, do słów Stefana Witwickiego. (md) Zobacz więcej na temat:
"Rodzinne podróżowanie"- reportaż Joanny Bogusławskiej o rodzinie, która kocha podróże Lila, Arek i ich córka Gabi stworzyli poradnik rodzinnego podróżowania. Na pierwszą wspólną wycieczkę we troje pojechali na Maltę. Okazało się, że Gabi podróżowanie ma we krwi. Nie musieli z niczego rezygnować, trzeba było tylko niektóre rzeczy inaczej zaplanować. Na drugą podróż wybrali Stany Zjednoczone. Trochę się bali, czy wówczas 1,5-roczna Gabi da radę, ale zaryzykowali i nie żałują. Celem wyprawy była zachodnia część USA. Wśród najciekawszych miejsc, które zobaczyli, były słynne parki narodowe. Zwiedzili ich aż 10. Zobacz więcej na temat: