Które koty chodzą własnymi drogami?
- Jeśli opiekun kota chce go czegoś nauczyć, to najpierw powinien zapoznać się z jego etogramem, czyli repertuarem kocich zachowań - mówi autorka bloga kicikot.com. - Jeśli wiemy, jakie są jego zachowania związane z odżywianiem, wydalaniem, zachowaniami drapieżnymi czy społecznymi kotów, to jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć naszego kota. Musimy pamiętać, że ta grupa zachowywań tyczy się kotów jako gatunku, a my mamy do czynienia z indywidualnymi osobnikami - dodaje.
05:44 czwórka sobotologia 8.08.2020 kot.mp3 Jak nauczyć kota pożądanych zachowań i sztuczek - podpowiada Katarzyna Kućko, behawiorystka (Sobotologia/Czwórka)
Nie psikaj wodą!
Dużo osób chce nauczyć swoich pupili by nie wskakiwali na kuchenne blaty czy załatwiali się tylko do kuwety. - W obu przypadkach karanie w ogóle nie przyniesie skutku - podkreśla behawiorystka. - Karanie kota np. psikanie go wodą, gdy wskakuje na blat to okropny zwyczaj. Kot przede wszystkim jeśli dostaje wodą z psikawki od nas to nie uczy się, że dostaje wodą bo wlazł na blat, tylko że dostaje wodą od nas. Zaczyna się nas bać i w rezultacie może przestanie wskakiwać na blat, ale też np. zacznie się na nas rzucać, bo jest po prostu wystraszony - opisuje.
Jako opiekunowie kotów musimy się skupić na tym dlaczego on robi pewne rzeczy.
- Jeśli kot załatwia się poza kuwetą musimy zadać sobie pytanie: dlaczego on to robi? - podpowiada gość Czwórki. - U podstaw takiego zachowania może leżeć wszystko np. kot może być chory, coś go boli, może mieć guzy, chory pęcherz. Zdarzały mi się też sytuację, że ktoś miał kuwetę w łazience, a nad kocia toaletą powiesił wieszak z ręcznikiem. Kot mógł mieć wrażenie, że ręcznik na niego spadnie. Było to związane z obawą, więc najprostszym rozwiązaniem było przewieszenie ręcznika.
Posłuchaj:
Czy kot aportuje?
Każdy kot rodzi się ze swoją bazą charakteru, temperamentu. Jeśli chcemy go czegoś nauczyć pamiętajmy: nic na siłę. - Nie możemy zwierzęcia do niczego zmuszać, ale jest wiele metod by warunkować pewne zachowania u kotów - mówi Katarzyna Kućko. - Aportowania czy podawania łapy możemy nauczyć przez nagradzanie, ale musi następować ono bardzo szybko, natychmiast po wykonaniu zadania. Powtarzamy to tyle razy, aż kot połączy czynność z nagrodą - dodaje.
Jak się okazuje kocie nagrody to też nie jest łatwa sprawa. Jeden osobnik będzie łasy na smakołyki, inny na zachowania społeczne, czyli głaskanie i pochwały. Katarzna Kućko podkreśla, że tu musimy znać preferencje naszego pupila.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 08.07.2020
Godzina emisji: 09:20
pj