Polskie Radio
Section05
Martyna Masztalerz

Czy neony wrócą do Nowej Huty?

W latach 60. i 70. XX w. polskie miasta rozświetlone były kolorowymi neonami. Później, z różnych powodów, neony zaczęły znikać i do dzisiaj oryginalnych zostało już niewiele. Od kilku lat powraca moda na neony, zaczęto też przywracać do życia i rekonstruować te najciekawsze, najbardziej wartościowe pod względem artystycznym. Jedną z takich inicjatyw jest pomysł mieszkańców Nowej Huty, którzy chcą, by ich dzielnica znowu zabłysła neonami tak, jak to było przed laty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA miasto Martyna Masztalerz Witold Lazar Trójka

Dwuletnie bilety czekają! Wystarczy pozbyć się starego auta

Dwuletni bilet na komunikację miejską w zamian za... utylizację samochodu. Kraków wymyślił sposób, który ma przekonać mieszkańców Starego Miasta do pozbycia się aut zanieczyszczających powietrze. To ciekawa propozycja, biorąc pod uwagę, że w tym roku w centrum miasta ma ruszyć Strefa Czystego Transportu. Oznacza to, że auta ze starymi silnikami będą miały... zakaz wjazdu do zabytkowych dzielnic stolicy Małopolski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka komunikacja miejska komunikacja miejska Piotr Łodej Piotr Łodej Martyna Masztalerz Martyna Masztalerz Kraków Kraków

Dwuletnie bilety czekają! Wystarczy pozbyć się starego auta

Dwuletni bilet na komunikację miejską w zamian za... utylizację samochodu. Kraków wymyślił sposób, który ma przekonać mieszkańców Starego Miasta do pozbycia się aut zanieczyszczających powietrze. To ciekawa propozycja, biorąc pod uwagę, że w tym roku w centrum miasta ma ruszyć Strefa Czystego Transportu. Oznacza to, że auta ze starymi silnikami będą miały... zakaz wjazdu do zabytkowych dzielnic stolicy Małopolski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka komunikacja miejska komunikacja miejska Piotr Łodej Piotr Łodej Martyna Masztalerz Martyna Masztalerz Kraków Kraków

Renifery – niewielkie, proste w utrzymaniu i magiczne zwierzęta

Dla jednych renifery to ssaki z dalekiej północy, hodowane i utrzymywane jako zwierzęta gospodarskie. Dla drugich – magiczne zwierzęta, które w każdą wigilię Bożego Narodzenia wznoszą się ku niebu i pomagają św. Mikołajowi rozwozić prezenty po całym świecie. Renifery można spotkać także w Polsce, a konkretnie w krakowskim zoo. Z Trójkowym mikrofonem odwiedziła je nasza reporterka Martyna Masztalerz.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo święta Boże Narodzenie Wigilia Trójka Tomasz Miara zwierzęta zwierzęta stadne ZOO Kraków Martyna Masztalerz

Mikołajki, czyli Święty Mikołaj i dziecięce dylematy. Gdzie możemy go znaleźć?

Mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w roku. Dzieci wierzą, że Święty Mikołaj odbiera od nich listy i obdarowuje je wymarzonymi prezentami. Mikołaj to jednak mnóstwo nieścisłości: kiedy tak naprawdę przychodzi, 6 czy 24 grudnia? Gdzie trafiają wysłane przez dzieci listy i jak je adresować? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka mikołaj mikołajki mikołajki 2021 społeczeństwo prezenty święta Piotr Firan Martyna Masztalerz Józef Niewiarowski

Szopki krakowskie – Boże Narodzenie z Krakowem w tle

Są wykonywane z papieru, kartonu czy stanioli. Czasem są ruchome, a czasem wielopoziomowe, ale zawsze przedstawiają scenę narodzenia Chrystusa i krakowskie budowle. Po rocznej przerwie związanej z pandemią na ulice Krakowa powróciły bożonarodzeniowe szopki krakowskie. Tradycyjnie kolorowy pochód szopek krakowskich przeszedł po Rynku Głównym spod pomnika Adama Mickiewicza do Pałacu Krzysztofory, by wziąć udział w konkursie na tę najpiękniejszą.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Kraków rynek konkurs tradycja UNESCO Boże Narodzenie architektura papier kolor Martyna Masztalerz KULTURA małopolskie

Mamy młodych piłkarzy przejmują boisko

Największym wsparciem dla małego piłkarza czy piłkarki jest mama. To ona zawiezie na trening, upierze strój po meczu, ale też podniesie na duchu po porażce. Jest zawsze obok, a piłkarskie emocje nie są jej obce. Ostatnio mamy udowadniają, że futbol także im jest bliski, a piłkarską radość chcą czerpać nie tylko kibicując na stadionowych trybunach, lecz również biegając po boiskowej murawie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piłka nożna Martyna Masztalerz Piotr Firan Trójka kobieta

Kalendarz adwentowy i jego historia

Kiedyś występowały jedynie w formie kolorowych, płaskich pudełek z dwudziestoma czteroma okienkami z mleczną czekoladką w środku. Dziś przybierają najróżniejsze formy. Kalendarz adwentowy, bo o nim mowa, można kupić zarówno w sklepie, jak i online. Można też wykonać go samodzielnie, przy okazji angażując całą rodzinę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan kalendarz Adwent Boże Narodzenie święta Martyna Masztalerz dzieci rodzice słodycze czekolada

Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Pretendentów do miana zwycięzcy ogłosiła Rada Języka Polskiego. Wśród nominowanych znalazły się takie określenia jak: "śpiulkolot", "naura" czy "boomer". Jakie słowa mają szanse wejść do codziennego słownika i co oznaczają?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo młodzież słowotwórstwo Martyna Masztalerz Karol Gnat

Jesień na drogach. Jak nie dać się jej zaskoczyć?

Od lat październik to najtragiczniejszy miesiąc na polskich drogach. Zdradliwa pogoda i mniej światła sprawiają, że powinniśmy zmienić naszą technikę jazdy, ale wciąż łudzimy się, że skoro bywają słoneczne dni, nie pada tak dużo, nie jest tak zimo, to nie musimy zmieniać sposobu jazdy. Takie podejście często ma tragiczne konsekwencje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar bezpieczeństwo samochody Martyna Masztalerz bezpieczeństwo na drodze

Czy Polacy chętnie czytają książki? Wyniki najnowszego sondażu

Czytelnictwo w naszym kraju ma się coraz lepiej. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że lubi czytać książki. Tak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Niestety w dalszym ciągu aż trzydzieści procent respondentów nie przeczytało w tym roku ani jednego tytułu. Jak wygląda sytuacja czytelnicza w naszym kraju?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA czytelnictwo książki Martyna Masztalerz Karol Gnat

Awaria platform społecznościowych. Czy potrafimy bez nich funkcjonować?

Kilka godzin bez dostępu do mediów społecznościowych sprawiło, że świat wielu miłośników popularnych platform stanął na głowie. Ogólnoświatowa awaria uniemożliwiła korzystanie z serwisów takich jak Facebook, Instagram czy WhatsApp. Jak takie zdarzenia wpływają na funkcjonowanie społeczeństwa? Czy odbijają się na prowadzonych biznesach?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA technologie media społecznościowe Martyna Masztalerz Piotr Łodej