Kiedy pies nabrał cech ludzkich?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 00:28
Człowiek i pies od wieków żyją obok siebie. Ta koegzystencja gatunków spowodowała, że zwierzęta przyjęły pewne cechy, których pozostając we własnym gronie, nigdy by nie nabyły.
Audio
  • Kiedy pies stał się najlepszym przyjecielem człowieka? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everett Collection

Zawód: pies. Od polowań i koczowniczego stylu życia do psa pasterskiego

Pies został udomowiony przez człowieka nawet 30 000 lat temu. Stało się tak dlatego, że drapieżniki wykazywały pewne umiejętności ułatwiające ludziom życie. Dodatkowo na przestrzeni tych wielu tysięcy lat życia obok nas udało się wyhodować mnóstwo różnych ras o walorach użytkowych. Z czasem jednak przestało nam ludziom to być potrzebne i psy będące do tej pory pasterzami owiec czy bydła zatraciły swój sens.

Ich mózgi powiększały się proporcjonalnie do rozwoju człowieka

- Pies był pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka. Człowiek zaczął zauważać, że pies jest przydatnym kompanem w trakcie polowania, psy zaś pozwalały się udomowić, ze względu na to, że człowiek zapewniał im pożywienie - mówiła dr Sybilla Berwil-Wójtowicz. - Kiedy człowiek ostatecznie wybrał osiadły styl życia, pies zaczął zmieniać się razem z człowiekiem. Psy z krótkimi nogami, łaciate, z większymi czaszkami możemy zauważyć już w pozostałościach po sztuce starożytnego Egiptu - opowiadała.

Zanikają wyjątkowe cechy psich ras

- To, co pies zyskał na przebywaniu z człowiekiem, to kopie niektórych genów, które spowodowały m.in. to, że dostosował się do ludzkiej diety - mówiła. A w jaki sposób i w jakim celu stworzono różne rasy? - Te, które służyły do określonych celów, nagle go straciły - tłumaczyła ekspert. - Przestaliśmy wykorzystywać psy użytkowo około stu lat temu. Dziś do psów "hobbystycznych" zalicza się większość ras na świecie. Umiejętności, które pies nabył przez stulecia, a których nie może wykorzystać na co dzień ujawniają się w jego charakterze o czym nie zawsze wiedzą ich właściciele. Przykładowo: pies pasterski nie będzie leżał cały dzień na kanapie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 14.07

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pajęcze sieci i walka ze smogiem. Czego uczą się studenci z Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 19:30
Studia związane ze zwierzętami na politechnice? To jest możliwe! Również i na tej technicznej uczelni można studiować wiedzę o zwierzętach, ale z nieco innej strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:35
- Pies ma podobne emocje, jak człowiek. Powinniśmy zaspokajać ich podstawowe potrzeby: pełną miskę, miłość, dostateczna ilość "głasków". Ludzie wciąż tego nie rozumieją, dlatego tak ważna jest edukacja - mówi Paulina Król, organizatorka akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
rozwiń zwiń